Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.10.2020, 23:38
  • Autor Chotomska Wanda
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Język wydania polski
  • Język oryginału polski
  • Liczba stron 112
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2019-05-22

OCENA

Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach

Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach

To będzie wyjątkowy rok!
 
Wiosną z pierwiosnkiem zagramy w zielone i zajrzymy do sklepu z piegami. Latem pobiegamy na bosaka po kałużach, przygotujemy najprawdziwsze baby piaskowe i przy ognisku obejrzymy gwiazdy.
 
Jesienią sprawdzimy, czy parasol lilipucik urośnie od deszczu, dowiemy się, co zgubił kasztan i gdzie zamierza przespać zimę pewien niedźwiedź. Zimą usłyszymy żale schowanej w kufrze mufki i otulimy się szalikiem pełnym nut, by zakończyć rok balem w Balbalonii.
 
Niezwykłe wydanie zupełnie nowych i tych dobrze znanych wierszy uwielbianej przez wiele pokoleń Polaków wybitnej poetki przepięknie zilustrowane przez Ewę Poklewską-Koziełło, którego nie może zabraknąć na półce z książkami.
 
Tutaj wyznanie uczynię
ze wszystkich wyznań najszczersze -
że u mnie, w moim domu
rosną wyłącznie wiersze.
Wszędzie rosną -
w całym mieszkaniu,
we framugach, futrynach, wnękach -
każda ściana rymami kwitnie,
każda ściana od wierszy pęka.

RECENZJA

Zmieniające się powtarzalnym trybem pory roku mogą okazać się morzem pomysłów dla niejednego pióra. Prostota i magia, które kryją się wszędzie. Pod kamieniem, w wiosennej kałuży czy pod jesiennym liściem. Nic tylko okiełznać piękno i zmienić w słowa. Sprawa ma się trochę trudniej, gdy odbiorca to wymagający jegomość tak na oko czteroletni. Nie w głowie mu romantyczne opowieści, chciałby raczej poznać tajniki przyrody zaklęte w kole zmian. Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach cichutko siedzi na dziecięcej półeczce i zachęca do lektury.
 
Twarda oprawa i wielobarwna okładka przyciągnęły dwie pary małych oczu natychmiast. Każda z pór roku ujęta w przepięknych barwach zachęca małych czytelników do rozpoczęcia przygody z kolejną pozycją z biblioteczki. Magia zaczyna się wraz z otwarciem księgi i przewracaniem kolejnych stron mnogo zapisanych literkami, które ustawione ciągiem tworzą drogę do innego świata. Tym razem jest to podróż w świat niezawodnych rymowanek, które umilą czytanie, odkryją przed dziećmi wiele ciekawostek i zbudują w nich całe pokłady ciekawości.
 
Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach to wierszyki spisane piórem niezawodnej Wandy Chotomskiej, która od lat nie ma sobie równych w literaturze skierowanej do małych pożeraczy książek. Co zawiera ta barwna książeczka? Przede wszystkim rymowanki i wierszyki, a wśród nich skrywają się magiczne opowieści o pierwiosnkach, letnich ogniskach czy zapachu wiatru. Znane i mniej znane wiersze namalowane słowem poetki Wandy Chotomskiej i kreską Ewy Poklewskiej-Koziełło tworzą magiczną całość, która zabierze maluchy w niepowtarzalną przygodę, ku poznaniu ciekawych form zabaw pasujących do pór roku.
 
Bajkowy, lekko rozmyty krajobraz i wiersze, które nieraz recytowaliśmy w dzieciństwie to sama przyjemność dla czytającego. Samodzielne próby czytania starszych dzieci i wspólne czytanie tym młodszym nie tylko zaowocuje przygodą i uśmiechem, ale i dostarczy spore pokłady wiedzy i uwolni wyobraźnie. Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach może być czytana w dwójnasób. Wiersz po wierszu, kolejno przez zmiany pór roku lub niczym nieokiełznany wiatr przeskakujący co kilka stron i szukający swoich ulubionych rymowanek.
 
Dzieciaki zaakceptowały książeczkę, ja powspominałam wiersze i odzyskałam frajdę, jaką dają rymowanki. Klasyka w wykonaniu autorki, która łączy pokolenia malców już strasznie długo. Uniwersalność powieści podkreśla przedział wiekowy od 0 do 100 lat. Każdy rodzic z radością sięgnie po rymowane historyjki, by wyjaśnić dzieciom zachodzące w kalendarzu zmiany i zachęcić do poznawania nowych form zabawy. Kto nie chciałby mroźnej zimy zakończyć na balu czy latem stać się budowniczym wielkich piaskowych zamków? A to wszystko zamknięte w ramkach z jakże przyjemnych rymów. Kto wie, może dzieciaki zechcą tworzyć własne rymowane historię, w końcu magia skryta w książkach działa na każdego.
 
Marta Daft

nowości

film
Nerve
Nerve
Emma Roberts ("Millerowie", "Sztuka dorastania") i Dave Franco ("Iluzja") w pulsującym nie...
Zwierzogród
Zwierzogród
Kinowy hit studia Walt Disney Animation! "Zwierzogród" to jedyne miasto z...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
#1
#1
"#1" - debiutancka płyta Moniki Lewczuk znanej z takich hitów jak nostalg...
25
25
Długo oczekiwany, trzeci album Adele "25". Będzie to pierwsze wydawnictwo prezentujące no...
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT