Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.10.2020, 23:32
  • Autor Kasten Mona
  • Tłumaczenie Spirydowicz Ewa
  • Wydawnictwo Jaguar
  • Język wydania polski
  • Język oryginału niemiecki
  • Liczba stron 384
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2019-02-13

OCENA

Maxton Hall. Tom 1. Save Me

Maxton Hall. Tom 1. Save Me

Pochodzą z różnych światów, a jednak są sobie przeznaczeni.
 
Pieniądze, luksusy, imprezy i władza - dla Ruby Bell to wszystko nie ma najmniejszego znaczenia. Odkąd dzięki stypendium może uczęszczać do elitarnego liceum Maxton Hall, robi co w jej mocy, by nie rzucać się w oczy innym uczniom. A zwłaszcza Jamesowi Beaufortowi, nieformalnemu przywódcy szkolnej elity. Jest zbyt arogancki, zbyt bogaty, zbyt przystojny. O ile największym marzeniem Ruby są studia w Oksfordzie, on zdaje się żyć od imprezy do imprezy.
 
Jednak pewnego dnia Ruby poznaje starannie skrywaną tajemnicę; dowiaduje się o czymś, co zniszczyłoby reputacje rodziny Jamesa, gdyby ta informacja trafiła do opinii publicznej. I nagle James nie może jej dłużej nie zauważać. I choć Ruby nigdy nie chciała należeć do jego świata, ani James, ani jej uczucia nie zostawiają jej żadnego wyboru.

RECENZJA

Po gorącym przyjęciu cyklu Begin Again na polskim rynku wydawniczym, na księgarniane półki wskoczyła kolejna seria, tym razem w brokatach - Maxton Hall. Czy pierwszy tom dorównał poprzednim powieściom autorki? 
 
Gdy zobaczyłam okładki tegoż cyklu, byłam nimi zauroczona. Odrobina blichtru, z nutą klasycznej bieli. Niby prosta kombinacja, ale nie można obok niej przejść obojętnie, bo przyciąga wzrok na tyle intensywnie, że staje się zakupem obowiązkowym. A jak z treścią? 
Początkowo zapowiadało się na mdłą młodzieżówkę, jednak bardzo szybko to wrażenie zostało zatarte przebiegiem fabuły, który rzeczywiście, wciąga niczym wir wodny. Save Me do samego końca trzyma czytelnika w przyjemnym napięciu, a zakończenie... No cóż, było oczywiste, że Mona Kasten zakończy je z przytupem, by sięgnięcie po Save You stało się czystą formalnością...
 
Mona Kasten przyzwyczaiła czytelników (a przede wszystkim czytelniczki) do lekkiego pióra i dość dynamicznych zawirowań na kartach swoich powieści. Autorka tchnęła w akcję szybkie tempo, dzięki czemu książkę tę pochłania się błyskawicznie, czując ciągły niedosyt. Niektóre zdarzenia, wywołują uśmiech na twarzy, inne roztaczają wokół siebie trochę nostalgii i grozy, a razem tworzą iście intrygującą całość. Hormony i emocje nastoletnich bohaterów buzują na każdej ze stron i dają się poczuć przy każdym dialogu i w przemyśleniach głównych bohaterów - Ruby i Jamesa. 
 
Autorka zdecydowała się na narracje z perspektywy dwojga kluczowych postaci, dzięki czemu czytelnik ma okazję poznać ich perspektywę i spojrzeć na świat ich oczami. Pozwala to w pewnym sensie na utożsamienie się z nimi, zwłaszcza tym, którzy mają podobne szkolne doświadczenia albo do nich zbliżone. 
Oboje wzbudzają w czytelniku sympatię, pomimo iż James jest raczej czarnym charakterem tej opowieści. Jednak jak to w życiu bywa, nigdy nic nie jest całkiem czarne albo całkiem białe... Tak więc szkolny przystojniak na kartach Save Me ukaże niejedno swe oblicze. Pytanie, które z nich jest prawdzie?
 
W Save Me Mona Kasten porusza bardzo ważne i trudne tematy. Przede wszystkim różnice społeczne - biedni i bogaci. To, jak ci niezamożni postrzegani są przez tych lepiej sytuowanych, ale także jak trudno jest żyć na świeczniku, gdy każdy twój ruch jest szeroko komentowany. 
Kolejna rzecz to relacja uczuciowa między dwojgiem młodych ludzi. Autorka ukazuje na przykładzie swoich bohaterów, że związki to bardzo trudne przedsięwzięcie, w którym każda strona ma coś do powiedzenia. 
 
Jeśli macie ochotę na kawałek dobrej literatury dla młodzieży z nurtu New Adult, to koniecznie sięgnijcie po Save Me. Przekonacie się, że to powieść, od której nie sposób się oderwać, a wartka akcja nie pozwoli Wam się nudzić.
 
Michalina Foremska

nowości

film
Nerve
Nerve
Emma Roberts ("Millerowie", "Sztuka dorastania") i Dave Franco ("Iluzja") w pulsującym nie...
Zwierzogród
Zwierzogród
Kinowy hit studia Walt Disney Animation! "Zwierzogród" to jedyne miasto z...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
#1
#1
"#1" - debiutancka płyta Moniki Lewczuk znanej z takich hitów jak nostalg...
25
25
Długo oczekiwany, trzeci album Adele "25". Będzie to pierwsze wydawnictwo prezentujące no...
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT