Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.10.2020, 23:29
  • Autor Marotta Millie
  • Tłumaczenie Wajs Joanna
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Liczba stron 112
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2019-11-13

OCENA

Znikające królestwo

Znikające królestwo

Królestwo zwierząt znika na naszych oczach. Samotny trzewikodziób, maleńki szop karłowaty, kotek cętkowany z lasów namorzynowych czy poczciwa żyrafa - im wszystkim grozi zagłada, którą jednak, jak wierzy autorka tej ważnej książki, da się jeszcze zatrzymać. Millie Marotta, znana walijska ilustratorka, stworzyła swój przewodnik z myślą o dzieciach - o ich wrażliwości i ciekawości świata. Snując fascynującą opowieść o ginących gatunkach, pokazuje, co każdy może zrobić dla zagrożonych zwierząt, i zwraca się do najmłodszych z przejmującym apelem o ratowanie Ziemi.
 

RECENZJA

Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt. 
 
Żyjemy w smutnych czasach, kiedy dosłownie co chwila słyszy się informację, że jakieś stworzenie wyginęło, albo jest bliskie wyginięcia. Przez wiele lat nie troszczyliśmy się o przyrodę, tylko czerpaliśmy garściami zasoby naszej biednej planety. Teraz świadomość wielu ludzi wzrosła, chcą walczyć zarówno o siebie, miejsce do życia dla swoich dzieci i wnuków, jak i o zwierzęta. Dlatego właśnie ogromnie cieszę się za każdym razem, gdy widzę publikację taką jak "Znikające królestwo" spod pióra Millie Marotta.
 
Autorka o swojej książce
 
"Każdy z moich bohaterów jest wyjątkowy - zapylacz oszust, chrząszcz segregujący odpady, ptak śpiący w locie, ryba żyjąca na pustyni, a nawet chodząca szyszka - i każdy dowodzi wielkiej mądrości przyrody. A jednocześnie uświadamia, o ileż uboższy staje się świat człowieka, gdy bezpowrotnie ginie jakieś zwierzę".
 
Zawartość publikacji
 
Książka podzielona została na części według środowisk, w których żyją dane zwierzęta. Autorka wyróżnia między innymi: oceany, wody słodkowodne, lasy, czy pustynie. O wielu z wymienionych gatunków jeszcze nigdy nie słyszałam. Są to na przykład: kotek cętkowany, karpieniec diabli, czy nerpa fińska. Pojawiają się jednak również takie, które doskonale zna każde dziecko, jak żyrafa, sowa śnieżna, czy wydra morska. One również należą do gatunków zagrożonych. Na każde zwierzę przypadają po dwie strony. Jedna to dokładna, szczegółowa praca plastyczna, a druga to opis gatunku i związane z nim ciekawostki. Na końcu książki znajduje się mapa, która pokazuje, gdzie występuje dany gatunek zwierząt. 
 
Moja opinia i przemyślenia
 
"Znikające królestwo" to prześlicznie wydany album z piękną oprawą graficzną. Ilustracje autorstwa Millie Marotta przyciągają wzrok. Są ciekawe i niezwykle szczegółowe, ale też bardziej artystyczne niż realistyczne, chociaż wyraźnie widać na nich wszystkie cechy zwierząt, które przedstawiają. Książka została wydana w twardej oprawie i ma format zbliżony do A4. Zdecydowanie jest co podziwiać. 
 
Wiele osób mówi o ochronie zwierząt i naszej planety, ale zdecydowanie mniej działa w tym kierunku. Dlatego bardzo cieszą mnie takie właśnie publikacje. Każda z nich to krok w dobrym kierunku. Dzięki takim właśnie książeczkom uświadamiamy nasze pociechy, co mogą stracić, jeżeli nie pójdą w dobrym kierunku i nie naprawią naszych własnych błędów. Świat ma szansę przetrwać takim, jakim go znamy, ale istnieje również szansa, że dzieci naszych wnuków zwierzęta będą oglądały wyłącznie na starych zdjęciach i obrazkach. 
 
Podsumowanie
 
"Znikające królestwo" to niezwykle wartościowa książka, która niesie bardzo ważne przesłanie. To jedna z tych publikacji, którą każde dziecko powinno poznać. Dlatego serdecznie ją polecam zarówno rodzicom, jak i bibliotekom szkolnym. Naprawdę warto w nią zainwestować, bo może to właśnie Twoja pociecha wyrośnie na osobę, która zmieni świat na lepsze. 
 
Wiktoria Aleksandrowicz

nowości

film
Nerve
Nerve
Emma Roberts ("Millerowie", "Sztuka dorastania") i Dave Franco ("Iluzja") w pulsującym nie...
Zwierzogród
Zwierzogród
Kinowy hit studia Walt Disney Animation! "Zwierzogród" to jedyne miasto z...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
#1
#1
"#1" - debiutancka płyta Moniki Lewczuk znanej z takich hitów jak nostalg...
25
25
Długo oczekiwany, trzeci album Adele "25". Będzie to pierwsze wydawnictwo prezentujące no...
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT