Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.10.2020, 23:29
  • Autor Rossel Bart
  • Tłumaczenie Oczko Alicja
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Język wydania polski
  • Język oryginału niderlandzki
  • Liczba stron 96
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2019-10-16

OCENA

Niezwykła księga owadów

Niezwykła księga owadów

Są rekordzistami niemal we wszystkim - owady wszelkich rozmiarów i kształtów, wielkie jak twoja dłoń i tak małe, że mieszczą się na włosku. To najsilniejsze, najpożyteczniejsze, najskuteczniejsze i najbardziej dokuczliwe zwierzęta na Ziemi.
 
Przeczytaj o ich dziwnym życiu rodzinnym, niecnych sztuczkach, znajomości liczb pierwszych i talencie do pokazów światła!

RECENZJA

Ogrom problemu owadów w świecie dziecięcym zrozumie tylko rodzic, który nie przepada za dotykiem odnóży tychże na swojej dłoni i niechętnie je widzi na kuchennym stole. Bowiem owady w niezwykły sposób zdają się nurtować młodziutkie umysły i przyciągać niezbyt uroczą powierzchownością. Zdaje się zatem, iż publikacje dla dzieci, traktujące o tychże stworach, mają szansę zyskać sobie wielu młodych czytelników.
 
 
"Niezwykła księga owadów" Barta Rossela i Medy Oberendorff jest wprowadzeniem do entomologii. Jednak - choć jest to publikacja niewątpliwie kierowana do dzieci - nie grzeszy zbyt ogólnikowym podejściem do tematu. Owszem, przedstawia wiadomości wybiórczo - wszak to nie encyklopedia - jednak wiedza, jaką przekazuje zagłębia się niekiedy w co ciekawsze rejony owadziego żywota. Treści podzielono tu na kilka działów, w których przedstawiono budowę owadów, niezwykłe sposoby samoobrony tychże, ich życie "uczuciowe", "sztuczki" stosowane w celu zdobycia pożywienia, warunki "mieszkaniowe" i inne niezwykłości. Informacje tu zawarte potrafią zaskoczyć również dorosłych.
 
 
Sposób przekazywania wiedzy zdaje się doskonale dostosowany do łatwo rozpraszających się umysłów. Język jest zwięzły i zrozumiały, acz nie uproszczony nadmiernie. Wybór informacji doprawdy sensacyjny niekiedy, podparty ciekawostkami i odniesieniami do dobrze znanej dzieciom rzeczywistości - jak choćby porównanie sposobu widzenia owadów do świata gry Minecraft. Znajdą się tu jednak również treści, które dla najmłodszych mogą być nieco zbyt szokujące.
 
 
Książka jest rozmiarów doprawdy imponujących, jednak nie same rozmiary tu zachwycają - wszak takich kolosów dla dzieci wyszło w ostatnich latach całkiem sporo. W przypadku "Niezwykłej księgi owadów" ciekawe jest wykorzystanie tej ogromnej przestrzeni. Już na samym nieomal początku mamy wielki rysunek Żyrafki Madagaskarskiej -  widok odnóży owadzich w takim przybliżeniu jest dość... hmmmm... niepokojącym przeżyciem. Dzieci jednak - a wiem to z całkiem dużego doświadczenia - to uwielbiają. Dalej w formie rysunkowej trafiamy na kolejne gigantyczne stwory - niektóre w rozmiarach oryginalnych, inne w powiększeniu; ponadto przekrój gromady owadów, schemat budowy konika polnego, cykada w trakcie wylinki i tym podobne. Pod względem graficznym jest to perełka.
 
 
"Niezwykła księga owadów" zachwyca już na etapie przeglądania, nawet dziecko nie umiejące jeszcze dobrze czytać, zrobi z niej użytek. Tekst natomiast - wydrukowany czytelną czcionką naprawdę dużych rozmiarów - niesie w sobie wiedzę i ciekawą i przydatną. Trudno do czegoś "przyczepić się" w tej publikacji. To znakomita lektura dla dziecka w różnym wieku, a i dorosłego może zainteresować. Bardzo polecam.
 
Iwona Ladzińska

nowości

film
Nerve
Nerve
Emma Roberts ("Millerowie", "Sztuka dorastania") i Dave Franco ("Iluzja") w pulsującym nie...
Zwierzogród
Zwierzogród
Kinowy hit studia Walt Disney Animation! "Zwierzogród" to jedyne miasto z...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
#1
#1
"#1" - debiutancka płyta Moniki Lewczuk znanej z takich hitów jak nostalg...
25
25
Długo oczekiwany, trzeci album Adele "25". Będzie to pierwsze wydawnictwo prezentujące no...
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT