Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.10.2020, 23:28
  • Autor Utnik-Strugała Monika
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Język wydania polski
  • Język oryginału polski
  • Liczba stron 128
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2019-11-13

OCENA

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie i czy są takie same na całym świecie? Przekonajcie się! Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Poza tym przeczytacie tu także o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge?u i Dziadku do Orzechów.

Lektura obowiązkowa na długie zimowe wieczory - nie tylko pod choinką!

RECENZJA

Czas oczekiwania na święta już za nami. Dzieciaki poznały tradycje, których uczono nas od pokoleń. Stały się świadome wszystkich elementów świętowania i były ich częścią. Przyszedł czas, by nasze pociechy odkryły też magię innych krajów związaną z tradycjami okresu świątecznego.
 
Oczywiście możemy szukać informacji w internecie, działając trochę po omacku. Znam jednak łatwiejszy sposób na to, by poszerzyć wiedzę swoją i moich dzieci. Z pomocą przychodzi nam przepięknie zilustrowana książka Idą święta, która zawiera szereg ciekawostek o świętach, tradycjach bożonarodzeniowych i postaci odpowiedzialnej za dostarczanie prezentów w ten magiczny czas.
 
Idą święta już przy pierwszym rzucie oka wprowadza nas w aurę świąt i daje nadzieje na piękną lekturę. To wszystko za sprawą zdobionej okładki, która na długą chwilę zatrzyma nasz wzrok. Delikatne zdobienia zachwycają na zewnątrz i wewnątrz publikacji. Za ilustracje odpowiedzialna jest Ewa Poklewska-Koziełło. To ta pani zabiera nas w podróż żywcem wyjętą ze starych bajek owianych tajemnicą i cieszących oko.
 
Ilustracje są idealnym dopełnieniem treści, która odkryje przed nami wiele ciekawostek dotyczących świąt. Czegóż można się dowiedzieć z tej książeczki? To skarbnica świątecznej wiedzy. To z niej dowiemy się, że data 25 grudnia może wcale nie być dniem narodzin Jezusa. Dzień ten został umownie przypisany do tego wydarzenia 400 lat po narodzinach Chrystusa. Z czego wynika, więc ta data? Dowiecie się, czytając.
 
Już jako dzieci uczyliśmy się cierpliwie czekać do świąt, pierwszej gwiazdki i kolacji wigilijnej. Zawsze pomocny w oczekiwaniu okazywał się kalendarz adwentowy. Jakież było nasze zdziwienie, gdy przeczytaliśmy, skąd właściwie się wziął. Takich ciekawostek ukryto w książce co niemiara, a poznawanie ich kolejno wywoływało śmiech i zdziwienie. Nagle imieniny Mikołaja nabrały innego znaczenia, a szklane bombki stały się cenniejsze. Idą święta dostarcza wiedzy o wielu świątecznych tradycjach, zdradza, skąd się wywodzą i w których krajach różnią się od siebie.
 
Ubieranie choinki, oczekiwanie pierwszej gwiazdki, szopki bożonarodzeniowe i jarmarki, wręczanie prezentów czy dzielenie się opłatkiem, wiele nas różni, ale i sporo łączy. Bez względu na to, w jakim kraju się urodziliśmy i jakie tradycje znamy, warto poznać zwyczaje innych i szanować je równie mocno, jak nasze własne. Wszak w święta liczy się przebywanie w gronie rodzinnym i celebrowanie wspólnego czasu, dzielenie się podarkami, które symbolizują pamięć o obdarowanej osobie.
 
Nie ważne czy ubieracie choinkę w Wigilie, czy cieszy was już od początku grudnia. Nie istotne czy prezenty przynosi Święty Mikołaj, Dziadek Mróz czy Julemanden a opowieści świąteczne, jakie znamy, są inne w każdym zakątku świata. Święta to radość i rodzinny czas. Wszędzie gdzie jesteś.
 
Marta Daft

nowości

film
Nerve
Nerve
Emma Roberts ("Millerowie", "Sztuka dorastania") i Dave Franco ("Iluzja") w pulsującym nie...
Zwierzogród
Zwierzogród
Kinowy hit studia Walt Disney Animation! "Zwierzogród" to jedyne miasto z...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
#1
#1
"#1" - debiutancka płyta Moniki Lewczuk znanej z takich hitów jak nostalg...
25
25
Długo oczekiwany, trzeci album Adele "25". Będzie to pierwsze wydawnictwo prezentujące no...
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT