Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

19.10.2020, 00:58
  • Autor Faber Adam
  • Wydawnictwo We need YA
  • Język wydania polski
  • Język oryginału polski
  • Liczba stron 544
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2020-01-15

OCENA

Kroniki Jaaru. Tom 6. Koniec ery

Kroniki Jaaru. Tom 6. Koniec ery

Magiczna seria, którą pokochały tysiące nastolatków, doczekała się finału! 
 
Pradawne zło, niegdyś niszczące Jaar, odrodziło się, by ostatecznie zgładzić niezwykły świat. Gdy czarownice w aurze strachu obchodzą święta, w domu Hallanderów rozlega się dziecięcy płacz. Kate i jej towarzysze ze zdumieniem odkrywają pojawienie się błękitnego maleństwa, którego natury nie są w stanie zrozumieć. A to dopiero początek ich kłopotów. 
 
Wizje i duchy mówią wyraźnie, że Strażnicy muszą udać się na poszukiwanie dwunastu darów, jakie ferom i wiedźmom pozostawiła niegdyś Matka Duchów. By je zdobyć, odwiedzą niebezpieczne miejsca i stoczą najtrudniejsze walki. Na ich drodze staną nowi przeciwnicy ? tajemniczy zamaskowani czarownicy, których nie sposób pokonać zwyczajną magią. 
 
Świat ludzi i Jaaru trzęsie się w posadach. Dawni wrogowie stają się przyjaciółmi, a każdy z nich może podstępnie służyć mrocznym siłom. Kim jest błękitne dziecko? Dlaczego kolejny magiczny zakon zaprzysiągł się przeciw misji Strażników Żywiołów? Co wiedziała Annwynn Beedlebee? W jaką pułapkę schwytał Kate i jej przyjaciół Przeklęty? Czy ostatni tom "Kronik Jaaru" odpowie na wszystkie pytania?

RECENZJA

Przy finałowym tomie oczekiwania są zawsze wyższe niż w stosunku do poprzednich części. Zwłaszcza gdy drogę do zakończenia poprzedziło naprawdę sporo tomów. Tak było i w przypadku "Kronik Jaaru". Po serii zaskakujących i ciekawych przygód dotarliśmy do "Końca ery". Czy historia zamknęła się z przytupem?
 
Kraina Jaaru powinna chyba przyzwyczaić się do permanentnego zagrożenia, bo oto ponownie czyhają na nią siły zła. Tym razem są to moce nie tylko przerażające, ale też pradawne. Oczywiście wszystko zaczyna się... w domu Kate, gdzie nagle pojawia się... błękitne dziecko niewiadomego pochodzenia. Strażnicy znów muszą ruszyć w drogę, tym razem by odnaleźć dwanaście darów. Czy podołają misji? Czy mimo przeciwności uda im się uratować świat ludzi i Jaaru?
 
Finałowy tom nie zwalnia ani na chwilę. Miłośnicy wartkiej akcji będą usatysfakcjonowani tempem przygody, ale też kilkoma fajnymi zwrotami akcji. Mimo tego, że pewne szczegóły wydawały się co najmniej naciągane, ostatecznie nie odczuwałam wielu zgrzytów.
 
Na wyobraźnie czytelnika z pewnością zadziałają liczne opisy. Magiczna rzeczywistość po raz kolejny objawi się w pełnej krasie, a mnogość lokacji odkrywanych przy okazji podróży, jeszcze to wrażenie utwierdzi. Jeśli do tej pory podobał się wam wykreowany świat, nie powinniście czuć się zawiedzeni, bo naprawdę jest co "zwiedzać".
 
Ten tom jest też przełomowy, jeśli chodzi o naszych bohaterów. Postaci zmieniały się przez cały cykl, jednak w "Końcu ery" stało się to najbardziej widoczne i istotne dla fabuły. Podczas tego ostatniego spotkania możemy ich lepiej poznać i zrozumieć pewne decyzje.
 
Jeśli chodzi o narrację, to utrzymuje ona swój poziom z poprzednich tomów. Jest lekka, bezpośrednia, adresowana raczej do nastoletniego odbiorcy, prosta w odbiorze i jednocześnie dobrze opowiadająca historię. Książkę czyta się błyskawicznie, ze sporą przyjemnością wynikające z niezobowiązującej lektury.
 
"Koniec ery" to solidne zamknięcie całego przepełnionego magią cyklu. Odpowiada na wszystkie pytania i wyjaśnia wiele wątpliwości. Trochę szkoda, że to już koniec, ale mimo wszystko finisz okazał się naprawdę satysfakcjonującym zakończeniem całości. Tak, jest to książka dla młodych nastolatków, ma sporo uproszczeń, a większy akcent położono na akcję i fantastyczne opisy niż dogłębną analizę zjawisk. Jeśli jednak jesteście w stanie przymknąć oko na pewne uproszczenia, cała seria z pewnością uprzyjemni wam niejeden wieczór, nie mówiąc o tym, jak pięknie ozdobi biblioteczkę.
 
Dominika Róg-Górecka

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT