PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

10.06.2020, 19:41
 • Autor Gromyko Olga
 • Tłumaczenie Makarevskaya Marina
 • Wydawnictwo Papierowy Księżyc
 • Język wydania polski
 • Język oryginału rosyjski
 • Liczba stron 492
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2018-03-20

OCENA

Kroniki Belorskie. Tom 3. Wiedźma naczelna
Uwielbiana przez czytelników Wolha Redna powraca w trzecim tomie bestsellerowych Kronik Belorskich autorstwa Olgi Gromyko - znanej w Polsce m.in. dzięki znakomitej trylogii Rok Szczura.

"Zawód: wiedźma" i "Wiedźma opiekunka" to za mało? Przygotujcie się, bo "Wiedźma naczelna" dostarcza jeszcze większej dawki emocji, magii i humoru spod znaku Kronik Belorskich!

Będzie śmiesznie, będzie niebezpiecznie, będzie upiornie i emocjonująco. Życie najbardziej W.Rednej wiedźmy na świecie przejdzie prawdziwą rewolucję, a ona sama znów będzie przygniatać sarkazmem, imponować odwagą i rozczulać urokiem osobistym.

Ale czy uda jej się uniknąć spalenia na stosie?

Albo stanięcia na ślubnym kobiercu?

Powróćcie do świata Belorii, aby przekonać się, czym tym razem zaskoczy Was Olga Gromyko!


RECENZJA
Czasami natłok zdarzeń, myśli i rzeczy do zrobienia przytłacza nas tak bardzo, że jedynym sposobem okazuje się ucieczka. Nie zawsze musi być to jawne działanie, jednak gdy odczuwamy jakąkolwiek presje otoczenia, musimy dać sobie czas na przemyślenie swoich decyzji. Nawet jeśli jesteśmy Wiedźmą.
 
Wolha Redna, naczelna wiedźma Dogewy stara się o upragniony tytuł bakałarza trzeciego stopnia. Opuszcza dolinę w celu uzyskania materiałów do pracy i zdobycia awansu. To tyle, jeśli chodzi o oficjalne ceregiele. Prawda jednak leży trochę w innym kierunku. Młoda wiedźma odczuwa bowiem stres związany z nadchodzącym ślubem. Wyjazd ma jej pomóc w odnalezieniu spokoju i ponownej analizie podjętych do tej pory decyzji życiowych.

Wyprawa miała na celu oczyszczenie głowy, którą Wolha może łatwo stracić. Jak się okazuje, jej wyprawa staje się z każdym kilometrem niebezpieczniejsza. Czy przygody, ćwiczenie profesji i wizja groźby śmierci sprawią, że ożenek z Lenem nie będzie jawił się jej tak przerażająco?
 
Puk, puk. Czy jest tu ktoś, kto tak mocno czekał na dalsze przygody pewnej rudej i W. Rednej wiedźmy?
 
Wiedźma naczelna rozpoczyna się od wydarzeń należących czysto do profesji naszej bohaterki. Wyprawy, wyzwania i zdobywanie nowych umiejętności przypominają nam o tym, za co pokochaliśmy te nieprzeciętną osobowość. A Wolha nie zmienia się tak łatwo, o nie. Wciąż żywy w jej ustach sarkazm i złośliwość cieszą oczy. Zaręczyny z Lenem dla wielu czytelników z pewnością były zwieńczeniem ich historii. Wiedźma i wampirzy władca tworzyli swoją historię i zapraszali nas do swojego świata już dwukrotnie. Czy więc zdziwiona byłam rozterkami przyszłej panny młodej?

Absolutnie nie, to całkiem w jej stylu. Autorka umiejętnie i konsekwentnie stawiając swoim bohaterom wyzwania, nie zabiera im charakteru, nie zmienia nic, co mogłoby zaburzyć kreacje postaci. Owszem możemy się dziwić zachowaniu młodej wiedźmy, ale czy nas też nie dopadają wątpliwości? Wiedźma naczelna nabiera tempa i z każdą stroną historia wydaje się mieć więcej barw. Podczas lektury absolutnie nie ma mowy o nudzie. Dzieje się sporo.

Gdy opowieść nabiera kształtów, a główny wątek wiedzie w niej prym, na scenie pojawiają się dawni przyjaciele, których nasze czytelnicze serduszko tak bardzo ukochało. To świetny zabieg, swoiste połączenie pracy wiedźmy i jej życia wśród przyjaciół. Wiedźma naczelna pochłonęła mnie bez reszty. Nie zabrakło w niej humoru i sytuacji, które sprawiały, że świat wstrzymywał oddech w oczekiwaniu na dalsze kroki bohaterki.
 
Jak więc jawi się koniec?
 
Choć Wiedźma naczelna to ostatni tom przygód W. Rednej, to czekają na nas kolejne przygody w świecie Belorii. Autorka umiejętnie i z klasą podkreśliła te cechy i zachowania, które kupiły czytelników od początku serii. Nie pozwoliła się nudzić nawet przez chwilę, dając nam zarówno zaskoczenie, jak i wątki, których pragnęliśmy. Wiedźma naczelna podkreśla to wszystko, trzymając poziom swoich poprzedniczek. To ciekawa, pełna humoru i ociekająca sarkazmem opowieść o nietuzinkowej młodej kobiecie, którą warto poznać.

Myślę, że z radością będę powracać do przygód młodej wiedźmy i czerpać przyjemność z lekkości stylu, bawienia się słowem i formą. Kroniki Belorskie zachwycą miłośników powieść z humorem i masą nieprzewidzianych przygód. Olga Gromyko na długo zapisuje się na mojej liście ulubionych serii. Czy idealnych? Nie, ale prawdziwych, a to właśnie jest siłą wciągającej opowieści.

Marta Daft

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook