Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

19.10.2020, 00:57
  • Autor Gromyko Olga
  • Tłumaczenie Makarevskaya Marina
  • Wydawnictwo Papierowy Księżyc
  • Język wydania polski
  • Język oryginału rosyjski
  • Liczba stron 492
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2018-03-20

OCENA

Kroniki Belorskie. Tom 3. Wiedźma naczelna

Kroniki Belorskie. Tom 3. Wiedźma naczelna

Uwielbiana przez czytelników Wolha Redna powraca w trzecim tomie bestsellerowych Kronik Belorskich autorstwa Olgi Gromyko - znanej w Polsce m.in. dzięki znakomitej trylogii Rok Szczura.
 
"Zawód: wiedźma" i "Wiedźma opiekunka" to za mało? Przygotujcie się, bo "Wiedźma naczelna" dostarcza jeszcze większej dawki emocji, magii i humoru spod znaku Kronik Belorskich!
 
Będzie śmiesznie, będzie niebezpiecznie, będzie upiornie i emocjonująco. Życie najbardziej W.Rednej wiedźmy na świecie przejdzie prawdziwą rewolucję, a ona sama znów będzie przygniatać sarkazmem, imponować odwagą i rozczulać urokiem osobistym.
 
Ale czy uda jej się uniknąć spalenia na stosie?
 
Albo stanięcia na ślubnym kobiercu?
 
Powróćcie do świata Belorii, aby przekonać się, czym tym razem zaskoczy Was Olga Gromyko!

RECENZJA

Czasami natłok zdarzeń, myśli i rzeczy do zrobienia przytłacza nas tak bardzo, że jedynym sposobem okazuje się ucieczka. Nie zawsze musi być to jawne działanie, jednak gdy odczuwamy jakąkolwiek presje otoczenia, musimy dać sobie czas na przemyślenie swoich decyzji. Nawet jeśli jesteśmy Wiedźmą.
 
Wolha Redna, naczelna wiedźma Dogewy stara się o upragniony tytuł bakałarza trzeciego stopnia. Opuszcza dolinę w celu uzyskania materiałów do pracy i zdobycia awansu. To tyle, jeśli chodzi o oficjalne ceregiele. Prawda jednak leży trochę w innym kierunku. Młoda wiedźma odczuwa bowiem stres związany z nadchodzącym ślubem. Wyjazd ma jej pomóc w odnalezieniu spokoju i ponownej analizie podjętych do tej pory decyzji życiowych.
 
Wyprawa miała na celu oczyszczenie głowy, którą Wolha może łatwo stracić. Jak się okazuje, jej wyprawa staje się z każdym kilometrem niebezpieczniejsza. Czy przygody, ćwiczenie profesji i wizja groźby śmierci sprawią, że ożenek z Lenem nie będzie jawił się jej tak przerażająco?
 
Puk, puk. Czy jest tu ktoś, kto tak mocno czekał na dalsze przygody pewnej rudej i W. Rednej wiedźmy?
 
Wiedźma naczelna rozpoczyna się od wydarzeń należących czysto do profesji naszej bohaterki. Wyprawy, wyzwania i zdobywanie nowych umiejętności przypominają nam o tym, za co pokochaliśmy te nieprzeciętną osobowość. A Wolha nie zmienia się tak łatwo, o nie. Wciąż żywy w jej ustach sarkazm i złośliwość cieszą oczy. Zaręczyny z Lenem dla wielu czytelników z pewnością były zwieńczeniem ich historii. Wiedźma i wampirzy władca tworzyli swoją historię i zapraszali nas do swojego świata już dwukrotnie. Czy więc zdziwiona byłam rozterkami przyszłej panny młodej?
 
Absolutnie nie, to całkiem w jej stylu. Autorka umiejętnie i konsekwentnie stawiając swoim bohaterom wyzwania, nie zabiera im charakteru, nie zmienia nic, co mogłoby zaburzyć kreacje postaci. Owszem możemy się dziwić zachowaniu młodej wiedźmy, ale czy nas też nie dopadają wątpliwości? Wiedźma naczelna nabiera tempa i z każdą stroną historia wydaje się mieć więcej barw. Podczas lektury absolutnie nie ma mowy o nudzie. Dzieje się sporo.
 
Gdy opowieść nabiera kształtów, a główny wątek wiedzie w niej prym, na scenie pojawiają się dawni przyjaciele, których nasze czytelnicze serduszko tak bardzo ukochało. To świetny zabieg, swoiste połączenie pracy wiedźmy i jej życia wśród przyjaciół. Wiedźma naczelna pochłonęła mnie bez reszty. Nie zabrakło w niej humoru i sytuacji, które sprawiały, że świat wstrzymywał oddech w oczekiwaniu na dalsze kroki bohaterki.
 
Jak więc jawi się koniec?
 
Choć Wiedźma naczelna to ostatni tom przygód W. Rednej, to czekają na nas kolejne przygody w świecie Belorii. Autorka umiejętnie i z klasą podkreśliła te cechy i zachowania, które kupiły czytelników od początku serii. Nie pozwoliła się nudzić nawet przez chwilę, dając nam zarówno zaskoczenie, jak i wątki, których pragnęliśmy. Wiedźma naczelna podkreśla to wszystko, trzymając poziom swoich poprzedniczek. To ciekawa, pełna humoru i ociekająca sarkazmem opowieść o nietuzinkowej młodej kobiecie, którą warto poznać.
 
Myślę, że z radością będę powracać do przygód młodej wiedźmy i czerpać przyjemność z lekkości stylu, bawienia się słowem i formą. Kroniki Belorskie zachwycą miłośników powieść z humorem i masą nieprzewidzianych przygód. Olga Gromyko na długo zapisuje się na mojej liście ulubionych serii. Czy idealnych? Nie, ale prawdziwych, a to właśnie jest siłą wciągającej opowieści.
 
Marta Daft

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT