Film A-Z

OPIS PRODUKTU

8.07.2012, 21:02
 • Tytuł oryginalny We bought a ZOO
 • Reżyser Crowe Cameron
 • Producent 20th Century Fox
 • Dystrybutor Imperial CinePix
 • Data premiery 2012-07-18
 • Język oryginału angielski
 • Lektor tak
 • Lektor języki angielski, polski, rosyjski, ukraiński
 • Dubbing nie
 • Napisy angielskie, polskie, rosyjskie, litewskie, estońskie, ukraińskie
 • Nośnik DVD
 • Dodatkowe nośniki brak
 • Typ dysku dwuwarstwowa, jednostronna
 • Liczba nośników 1
 • Obsada Damon Matt, Johansson Scarlett, Ford Colin
 • Dźwięk Dolby Digital 5.1
 • Region 2.0

OCENA

Kupiliśmy zoo

Kupiliśmy zoo

"Kupiliśmy zoo" to zabawna, wzruszająca i magiczna historia w reżyserii Camerona Crowe'a ("Jerry Maguire", "Elizabethtown"). Główne role zagrali Matt Damon, Scarlett Johansson i Thomas Haden Church. Damon wciela się w samotnego ojca, który pragnąc zacząć od nowa kupuje dom położony w centrum dawnego zoo. Razem z bliskimi postanawia przywrócić placówce świetność. 

Benjamin Mee (Damon) pisze felietony do gazety i samotnie wychowuje dwójkę dzieci w Los Angeles. Pewnego dnia postanawia zmienić swoje życie, więc rzuca pracę i przenosi się na przedmieścia, gdzie kupił wielki dom położony na 18akrowym terenie. W bonusie nabył stare zoo - Rosemoor Animal Park, którym zarządza Kelly Foster (Johansson).
Mimo braku doświadczenia, Benjamin postanawia otworzyć dawne zoo. Już nie pisze artykułów, tylko przeżywa przygodę.
Film różni się od poprzednich produkcji Crowe'a. Reżyser "Jerry'ego Maguire'a" czy "U progu sławy" słynie z opowiadania bardzo osobistych historii, które w jakimś stopniu opiera na własnych doświadczeniach. "Kupiliśmy zoo" to ekranizacja powieści Benjamina Mee. "Tym razem nie otwieram się przed widzami tylko umożliwiam im zapoznanie się z przeżyciami Benjamina." - mówi reżyser, ale jednocześnie dodaje: "Podczas pracy nad filmem okazało się jednak, że historia stała mi się niemal tak bliska, jakbym opowiadał o swoich przejściach. Urzekło mnie, że bije z niej radość życia, opowiada o ludziach i zwierzętach, o tym że warto ryzykować i walczyć o marzenia."
Zanim Crowe dołączył do projektu, książka zwróciła uwagę producentki Julie Yorn. "Już tytuł intryguje. Kto kupił zoo? Sięgnęłam po wspomnienia Benjamina i zapoznałam się z historią niezwykłego mężczyzny, który prowadzi z rodziną zoo." - mówi producentka.
Po wykupieniu praw do ekranizacji, Yorn zgłosiła się do Aline Brosh McKenny ("Diabeł ubiera się u Prady", "27 sukienek"), żeby napisała scenariusz. Aline wspomina, że historia Benjamina wzrusza i inspiruje. Kiedy tylko zobaczyła okładkę, wyobraziła sobie cały film. "Po przeczytaniu książki całkowicie się w niej zakochałam." - mówi scenarzystka i dodaje, że niezwykłe przeżycia bohatera dały jej duże pole do popisu: "To zabawna, chwytająca za serce opowieść o mężczyźnie, który porywa się na coś o czym nie ma pojęcia, ale robi to z miłości i z pasją. Odważył się na szalony krok i zrobił coś fantastycznego. Wcielił do swojej rodziny zwierzęta z zoo."
Kiedy zarys scenariusza był gotowy, zaczęły się poszukiwania reżysera. Wytwórnia szybko zaproponowała Camerona Crowe'a, który słynie z mistrzowskiego łączenia komedii, dramatu i historii familijnych. Yorn bardzo chciała zaangażować 
Crowe'a, ale nie sądziła, że projekt go zainteresuje. "Jego filmy są bardzo osobiste. Nie byłam pewna, czy historia Benjamina wyda mu się bliska. Kiedy zadzwonił i powiedział, że scenariusz bardzo mu się podoba, poczuliśmy ulgę i radość." - wspomina producentka.
"To jeden z moich ulubionych współczesnych reżyserów. Jego filmy są bardzo ludzkie. Cameron pięknie pokazuje bohaterów i ich rozterki." - mówi McKenna.
"Scenariusz Aline przypomniał mi moje ulubione filmy. Zarówno on jak i książka są pełne nadziei. Od pierwszych zdań widać, że rodzina Benjamina bardzo się kocha." - mówi Cameron Crowe.
"Cameron wniósł do scenariusza poprawki, sprawił że historia stała się nieco bardziej 'jego'. Rozbudował postać Benjamina i dodał filmowi duszy. Twórczość Camerona jest poetycka, idealnie opowiedział historię Benjamina. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś zrobił do lepiej." - zapewnia Yorn.

FILM

nowości

film
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
Naprzód
Naprzód
W filmie „Naprzód” Disneya i Pixara dwaj nastoletni bracia elfy Janko i...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT