PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

23.07.2012, 12:59
 • Autor Kittredge Caitlin
 • Wydawca Jaguar
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2012-04-04
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Tłumaczenie Komerski Grzegorz
 • Forma książka

KUPUJ

OCENA

Żelazny kodeks 1. Żelazny cierń
Steampunk + dystopia. Wielki Cthulhu poleca (-łby. Gdyby mówił). Niezwykła seria łącząca w sobie elementy science-fiction, antyutopii i przebogatej mitologii Lovecrafta.

W świecie maszyn, parowych silników i potężnych mostów, Aoife (EE-fah) czeka, aż nekrowirus, który przemienił w szaleńców jej najbliższą rodzinę, dosięgnie także i ją. Nie ma ucieczki przed śmiertelną chorobą... Póki jednak Aoife może samodzielnie myśleć, póki krew w jej żyłach płynie, dziewczyna uczy się wymarzonego fachu w szkole inżynierów.

Pewnego dnia Aoife dostaje list od brata, w którym ten prosi ją o pomoc. Conrad uciekł z domu zaraz po szesnastych urodzinach i słuch po nim zaginął. Dziewczyna, w towarzystwie przyjaciela, Cala oraz dziwnego przewodnika, Deana, wyrusza do domu swego ojca, jedynego miejsca, do którego mógł udać się Conrad, gdy porzucił pogrążającą się w szaleństwie rodzinę. Niebezpieczna wyprawa przynosi Aoife wiedzę. Wiedzę, której posiąść nie powinna i która ściąga na nią śmiertelne niebezpieczeństwo.


RECENZJA
Steampunk i dystopia. Terminy te do niedawna były dla mnie dość odległe. Owszem obiły mi się o uszy i niejako definicje tych gatunków literackich spokojnie leżały w jednej z moich szufladek, ale bliższych spotkań z lekturą tego typu nie zanotowałam. Aż do chwili, gdy w moje ręce trafił egzemplarz "Żelaznego ciernia" pióra Caitlin Kittredge. Steampunk według definicji to nałożone na realia XIX wieczne znane elementy dzisiejszej cywilizacji, w szczególności technologia, popkultura oraz idee. Dystopię określa się jako utwór fabularny z dziedziny fantastycznej przedstawiający mroczną, koszmarną wizję przyszłej egzystencji człowieka. Dołóżmy jeszcze do tego twórczość Lovecraft?a stanowiącą wzór i inspirację, jaką autorka czerpała przy tworzeniu pierwszego tomu Żelaznego kodeksu, a poczujemy przedsmak świetnie skonstruowanej powieści już przed polską premierą cieszącą się niezwykłą popularnością choćby wśród bloggerów, a ponadto zbierającą niebywale wysokie noty. Co decyduje o sukcesie "Żelaznego ciernia"?

Przedstawiony świat. W Lovecraft i otaczającym mieście terenach dominującą rolę odgrywają potężne maszyny, których zadaniem jest pilnowanie porządku. Porządkiem nazywa się przestrzeganie archaicznych poglądów, a ich naruszenie lub złamanie jest surowo karane. Są także monstrualne mosty i silniki parowe oraz szkoła maszyn. Jest jeszcze magia - element niedozwolony, a także liczne przerażające stworzenia, wśród nich wymienić należy chociażby ghule i istoty czające się za ciemnym rogiem. Jest też nekrowirus. Osoby zarażone tajemniczym wirusem popadają w obłęd, doświadczają niewytłumaczalnych wizji czy dziwnych snów i nie są akceptowane przez społeczeństwo. 

To świat zamieszkiwany przez Aoife Grayson - główną bohaterkę. Aoife niedługo ma obchodzić swoje szesnaste urodziny. Nie jest to dla niej jednak dzień oczekiwany z niecierpliwością. Jej wyczekiwaniu towarzyszą strach i obawa. Lęk przed wirusem, jaki zaatakował jej rodzinę - matkę przebywającą w ośrodku dla obłąkanych i brata - który w wieku szesnastu lat stracił zmysły. Wizja prawdopodobnego szaleństwa nie będzie jednak największym problemem Aoife. Zaszyfrowany list, adresowany do dziewczyny od brata wołającego o pomoc to dopiero zalążek kłopotów. Conrad - brat bohaterki uciekł z domu niedługo po szesnastych urodzinach i nieznane jest miejsce jego pobytu. Aoife wraz z przyjacielem Calem i przewodnikiem Deanem wyrusza na ratunek bratu. Okazuje się, że podróż ta - jakże niebezpieczna - umożliwi Aoife posiąść wiedzę, której znać nie powinna. Tym samym dziewczyna ściągnie na siebie ogromne niebezpieczeństwo.

Oryginalna fabuła. Akcja, początkowo rozwijająca się w swoim tempie, niespodziewanie przybiera szybszego obrotu. Autorka gwarantuje nam dynamiczne zwroty akcji, nieprzewidywalne rozwiązania i świetnie dozowane napięcie utrzymane do samego końca powieści.

Wnikliwie nakreślone sylwetki głównych bohaterów. Intrygujące osobowości, jak dla mnie wyróżniające się z tłumu doskonale wpasowały się w świat wykreowany przez Caitlin Kittredge ubarwiając go na swój sposób. Główna bohaterka najbardziej przypadła mi do gustu. Przyznam, że już na samym początku powieści niezmiernie zaciekawiła mnie dziewczyna, która porywa się na kształtowanie i poszerzanie swojej wiedzy związanej z maszynami. Szkoła Maszyn i inżynieria. Od razu zdobyła moje uznanie. Aoife to nie jedna z tych nieśmiałych dziewczynek, to odważna, zdeterminowana postać. Kolejnym bohaterem, który przykuł moją uwagę był Dean. Nie pałałam do niego praktycznie najmniejszym zaufaniem, jednak wraz z rozwojem akcji zaczęłam zmieniać zdanie. To niebanalna kreacja pełna ciekawych cech.

"Żelazny cierń" to niewątpliwie hipnotyzująca lektura. To również bezsprzecznie bardzo dla mnie udane spotkanie ze steampunkiem i dystopią. Przesiąknięty mrokiem klimat "Żelaznego ciernia", perfekcyjnie rozplanowana fabuła, wartka akcja, delikatnie zarysowany wątek romantyczny i barwny, plastyczny język oraz nutka świeżości to elementy charakterystyczne dla omawianej przeze mnie powieści. To naprawdę świetna lektura, od której nie sposób się oderwać. "Żelazny cierń" absorbuje i wciąga, a my się poddajemy i z przyjemnością wkraczamy do Lovecaft, by stąpać po pełnych grozy ziemiach i wraz z bohaterami przeżywać ich przygody. To pasjonująca powieść godna uwagi, na której kontynuację już oczekuję z wielką niecierpliwością.
Agnieszka Stolarczyk

FILM

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook