PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Płyty A-Z

OPIS PRODUKTU

15.08.2012, 18:34
 • Wykonawca Various Artists
 • Dystrybutor EMI Music Poland
 • Data premiery 2012-08-13
 • Nośnik CD
 • Ilość nośników 1
 • Kompozytor Doyle Patrick
 • Data nagrania 2012

KUPUJ

OCENA

Merida Waleczna
W filmie "Merida Waleczna" (tytuł oryginalny "Brave") wytwórni Disney/Pixar, za sprawą kompozycji nominowanego do Oscara Patricka Doyle?a oraz piosenkom w wykonaniu Julie Fowlis oraz Birdy z zespołem Mumford & Sons, widzowie zostają przeniesieni do średniowiecznej Szkocji.
 
Magia i piękno dzikiej, szkockiej przyrody stanowią tło wydarzeń najnowszej produkcji przygodowej Studia Disney/Pixar, które zdążyło nas przyzwyczaić do najpięknej opowiadanych historii. Lecz autentycznie szkocki charakter filmowi nadaje muzyka, dzięki świeżemu i współczesnemu podejściu do partytury nominowanego do Oscara kompozytora - Patricka Doyle'a, a także dzięki dwóm oryginalnym utworom wykonanym przez  wielokrotnie nagradzaną wokalistkę muzyki szkockiej i celtyckiej - Julie Fowlis. Trzecią piosenką napisaną specjalnie do filmu jest utwór pod napisy końcowe. Wykonuje go brytyjska gwiazda Birdy wraz z folkowo-rockowym zespołem Mumford & Sons. Film "Merida Waleczna" wyreżyserowali Mark Andrews i Brenda Chapman, a wyprodukowała Katherine Sarafian. 

Muzyka skomponowana do "Meridy Walecznej" wspiera opowiadaną przez nas historię i podkreśla dramatyczny charakter podróży tytułowej bohaterki,? mówi Andrews. Muzyka naprawdę nadaje ton temu filmowi, tchnie czasami, w których toczy się fabuła. Chcieliśmy uchwycić klimat pradawnej Szkocji, a muzyka naprawdę dodaje tutaj kolejną warstwę autentyczności.  

PARTYTURA
Urodzony w Szkocji Patrick Doyle jest zaledwie czwartym kompozytorem zaproszonym do współpracy przez Studio Disney/Pixar. Wykorzystał cały wachlarz szkockich instrumentów: kobzy, skrzypce solowe, celtyckie harfy, flety i bębny. W celu nadania partyturze współczesnego i świeżego klimatu zawarł w niej oryginalne elektroniczne dźwięki a także poddał obróbce elektronicznej dźwięk cymbałów. "Wykorzystałem wiele klasycznych szkockich rytmów tanecznych, jak reel, jig i strathspey,  które nie tylko służą akcji, ale nadają jej realizmu? powiedział Doyle. 
Szczególną radość sprawiło mi komponowanie razem z moim synem Patrickiem Neilem celtyckiego zaśpiewu "Noble Maiden Fair", który tak pięknie zaśpiewała  Emma (Thompson) i Peigi (Barker).

PIOSENKI
Dwa oryginalne utwory w wykonaniu Julie Fowlis, piosenkarki śpiewającej na co dzień repertuar szkocko-celtycki, to jedne z licznych atrakcji muzycznych tego filmu. Utwór "Touch the Sky" z muzyką Alexa Mandela i tekstem napisanym przez niego i reżysera filmu Marka Andrews, towarzyszy głównej bohaterce Meridzie, gdy radosna i wolna galopuje przez las, jak najdalej od zamku, w którym nie może naprawdę być sobą.  W dalszej części filmu można usłyszeć utwór "Into the Open Air" z muzyką i tekstem Mandela. Piosenka ilustruje doniosłą chwilę pomiędzy matką i córką. "Gdybyśmy wyobrazili sobie, jakim głosem śpiewałaby Merida, to na pewno byłby to czysty, piękny głos, w którym jest bezpośredniość i szczerość. Julie ma taki głos i jest fantastyczna", powiedziała producentka filmu Katherine Sarafian.

Fowlis dodaje: Wspaniale było dostać zaproszenie do nagrania piosenek do "Meridy Walecznej". Szczególnie, że śpiewam w imieniu porywczej głównej bohaterki - Meridy. Dużą przyjemnością, ale i wyzwaniem było nadanie aktorskiej interpretacji piosenkce, aby oddać charakter i uczucia Meridy w tym utworze. 

Trzecią piosenką napisaną do filmu jest "Learn Me Right" w wykonaniu Birdy, której debiutancka płyta otrzymała status złotej w Wielkiej Brytanii i platynowej płyty w Europie. Piosenkę napisali, zaaranżowali wyprodukowali i wystąpili u boku Birdy członkowie brytyjskiej folkowo-rockowej formacji Mumford & Sons, nominowani do nagrody Grammy i gwiazdy tegorocznej edycji Open'er Festival. "To całkiem niezła zabawa, gdy tworzy się utwór do filmu, a nie na płytę" - powiedział Marcus Mumford. "Podobał nam się pomysł, że mieliśmy za sobą orkiestrę i że utwór zaśpiewa taka dziewczyna, jak Birdy" - "To było całkiem wyzwalające" dodała Birdy. ?Uwielbiam ten utwór, bo opowiada historię, i mimo że jest w nim wiele emocji, to ma dość szybkie tempo i che się przy nim tańczyć. Właśnie dlatego to wszystko tak dobrze ze sobą współgra. 

- "Learn Me Right" to niesamowity utwór - powiedziała Sarafian. - Za każdym razem, gdy go słucham mam dreszcze. Mumford & Sons stworzyli kawałek, który idealnie ilustruje napięcie w kulminacyjnym momencie filmu, podkreślając uczucia i lekcje, jakich udzieliły sobie nawzajem matka i  córka. Naprawdę odnaleźli moment prawdy w historii, którą staraliśmy się opowiedzieć i dzięki temu zakończenie wnosi ten film na nowy poziom.

Ścieżka dźwiękowa do filmu "Merida Waleczna" będzie dostępna we wszystkich sklepach muzycznych w Polsce od dnia 13 sierpnia  2012 roku. 

W Polsce film promuje piosenka i teledysk "Kiedy nie śpią sny" Justyny Bojczuk, która widzom Disney Channel znana jest jako Beatka z serialu "Do dzwonka" oraz głos Izabelli z serialu "Fineasz i Ferb". Justynę można też oglądać w roli księżniczki Jasmin w spektaklu "Aladyn Jr" w ramach cyklu "Disney Teatr Młodych" w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie. 


RECENZJA
Patrick Doyle może i nie należy do światowej śmietanki kompozytorów. Może i nie zdobył tylu nagród co John Williams, Hans Zimmer czy James Newton Howard. Jednak napisał muzykę do całkiem przyzwoitych filmów ("Dziennik Bridget Jones", "Rozważna i Romantyczna", "Niania"). Teraz do tej kolekcji może dołożyć również angaż w produkcji Disney'Pixar "Merida Waleczna". Nie było mowy, aby muzyką do tego filmu zajął się nie kto inny jak Brytyjczyk z krwi i kości, do tego urodzony w Szkocji!

Wpływy z tamtej kultury jak najbardziej słychać na tym krążku. Tak naprawdę zdominowały całość i w dość jednoznaczny sposób sugerują inspirację do powstania zarówno filmu, jak i muzyki. Pierwsze skrzypce grają więc dudy, flety oraz trójkąty. Poza tym występuje tu szereg innych mniejszych instrumentów, które tworzą całość zapierającą dech w piersiach. Są to raczej utwory frywolne, pokazujące szczęśliwą część życia i wywyższające dobrą zabawę ponad uroczyste wieczerze. Nie brak jednak i momentów grozy, które jasno można przydzielić odpowiednim scenom w filmie. 

W ten sposób przechodzimy do jednego ważnego argumentu, który niekoniecznie wychodzi na plus. Ta muzyka jest zbyt oczywista, aby dostarczać głębszych emocji. Jednak jako produkcja skierowana raczej do młodszego widza musiała przemycić typowe szkockie motywy oraz charakterystyczne dla danego nastroju dźwięki. Nie jest to krążek artystyczny, ale swoje zadanie spełnia i aż miło posłuchać tak radosnego, acz zróżnicowanego soundtracku. Utwory mocno obrazują każdą scenę z filmu, zresztą podobnie jak ścieżka dźwiękowa do "Gdzie Jest Nemo" czy "Ratatuj" - innych produkcji Pixara. Wytwórnia ta wyraźnei stawia na muzykę wyraźną, bez ukrywania emocji, a raczej ich uwypuklania. 

Jednak całość otwiera nie dźwiękowa aranżacja, lecz trzy piosenki, w tym zdecydowanie najlepszy duet Birdy & Mumford And Sons. Brytyjska wokalistka pokazuje, że czuje się dobrze nie tylko w poważnych utworach z jej solowej płyty, ale też lekkich, folkowych kawałkach. Julie Fowlis zaś w dwóch pozostałych utworach spisuje się dość przeciętnie, choć nie da się odjąć jej utworom skoczności i skutecznego nawiązania do filmu.

"Merida Waleczna" jako film nie porywa, choć tworzy rzetelną animację, godną polecenia. Podobnie jest również ze ścieżką dźwiękową, która mimo iż doskonale opisuje filmowe ujęcia sama sprawdza się przeciętnie. Dużo przestojów, czasami zbyt nachalna, ale w ostatecznym rachunku miła dla ucha. Szkockie motywy były tu strzałem w dziesiątkę, a magiczne fragmenty owiały tajemniczością płytę jako całość. "Merida Waleczna" uruchomi wyobraźnię każdego dziecka i pokaże mu piękny świat opisany za pomocą niewiarygodnych nutek...
Marek Generowicz

FILM

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook