PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

26.08.2012, 00:58
 • Tytuł oryginalny Divergent
 • Autor Roth Veronica
 • Wydawca Amber Wydawnictwo
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2012-03-20
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Tłumaczenie Zych Daniel, Nowak-Kreyer Maciej
 • Rok wydania 2012
 • Forma książka

KUPUJ

OCENA

Niezgodna
Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny - i musi być wyeliminowany...

Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.
 
Ale Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.


RECENZJA
Do "Niezgodnej" podchodziłam sceptycznie. Reklamowana jako następczyni "Igrzysk Śmierci", zapowiadała się jako kopia orginału. I rzeczywiście istnieją podobieństwa między książkami, ale nie jest ich jakoś przerażająco wiele.

Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.
Źródło: okładka

Zacznijmy od podobieństw. Czy wybór zaskakujący wszystkich wam się z czymś nie kojarzy?

Może z "Igrzyskami Śmierci"? Bo mi to właśnie przypomina. Beatrice poświęca wszystko, jest gotowa zostawić rodzinę by uciec z rodzinnej frakcji. Twarda dziewczyna? To też jest podobne, ale nie będę się już nad tym rozwodzić.
Świat przedstawiony w powieści Pani Roth dzieli się na pięć frakcji: Altruizm, Prawość, Serdeczność, Erudycję i Nieustraszoność. Każda z nich ma swoje zasady, których musi przestrzegać. Fajny i z pewnością oryginalny pomysł, ale czy to ma sens? Powiedzmy, na przykład, że w czasie Ceremonii Wyboru wybrałeś Serdeczność. Podczas Testu Przynależności wyszedł Ci właśnie taki wynik i uważasz, że tam pasujesz. Jednak po kilkunastu latach staje się coś co zmienia twoje poglądy. I co wtedy? Jasne. Możesz odejść i stać się Bezfrakcyjnym, ale kto by chciał żyć bez domu? Kto by chciał zostać odrzutkiem? Przyjaciele, rodzina zaczynają zauważać twoje nastawienie. Już nie pasujesz do tej frakcji. Co teraz?
Skończmy może już z narzekaniem, bo prawda jest taka, że ta książka mnie.. wciągnęła! Przez cały czas czytania nie mogłam się od niej oderwać. Fabuła naprawdę mnie zainteresowała, Cztery (jeden z bohaterów) zauroczył, a Tris zaintrygowała. Zapragnęłam stać się taka jak ona.
A Cztery? Cztery to tajemniczy chłopak oraz brutalny instruktor, który zachowuje się jakby nienawidził głównej bohaterki. Ale czy na pewno? Mnie osobiście oczarował. W każdym razie, gdy nadejdzie wojna wszystko się wyjaśni. Właśnie, wojna!  Zapowiadana na okładce, zaczyna się dokładnie na stronie 300, ale dowiadujemy się o niej wcześniej. Trochę późno jak na 350 stronicową książkę, prawda? Początek jest strasznie wolny, wręcz nudny, później akcja przyspiesza, by następnie znów zwolnić i zacząć gnać jak szalona gdy zaczyna się wojna. Wtedy leci już jak na złamanie karku, że trudno nadążyć nad tym co się dzieje. Ciągle padają strzały, są ucieczki, jedna śmierć pociąga za sobą kolejne. 

Reasumując. Gdyby nie podobieństwo do "Igrzysk Śmierci" i tempo akcji  książka z pewnością by zasłużyła na 8 punktów. Jednak zasługuje na 6 w tym jeden punkt za postać Cztery. Jednakże wbrew wszystkiemu książkę polecam osobom, które lubią oryginalne pomysły i dużą ilość strzelania. 
Katarzyna Kwaśnica

FILM

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook