PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

14.05.2012, 01:04
 • Autor Davies Nicola
 • Wydawca Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Numer wydania III
 • Data premiery 2011-02-18
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Ilość stron 64
 • Tłumaczenie Jedryas Jadwiga
 • Rok wydania 2011

KUPUJ

OCENA

Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę
Ta mała książeczka to przełom i rewolucja. Możecie kupować swoim dzieciom różne kolorowe atlasy i przyrodnicze encyklopedie, a i tak zapewniam was, że nie dowiedzą się z nich tyle na temat zwierząt, co z tego uroczego dziełka. Żadne ślady i tropy nie powiedzą tyle o zwierzęcym życiu, ile właśnie najbardziej przemilczana cząstka natury, czyli kupa. Ja sam po wielu latach spędzonych w lesie, wśród różnych dzikich stworzeń, wiem jedno na pewno: pokażcie mi kupę, a powiem wam, jak żyje to, co ją zrobiło.
Adam Wajrak

Nicola Davies - absolwentka zoologii na uniwersytecie w Cambridge, pisarka, producentka i prezenterka popularnych programów przyrodniczych w radiu i w telewizji. Mieszka z owcą szetlandzką, którą strzyże nożycami kuchennymi.

Neal Layton (ur.w 1971 r.) - grafik, rysownik, ilustrator. Ukończył z wyróżnieniem prestiżową Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie w pracowni ilustracji


RECENZJA
Przyznać muszę, że dawno nie miałem tak apetycznej kupy w rękach. 
Tak, dobrze słyszycie!
Czy ja się źle czuję? Czy jestem chory? Nie! W życiu nie czułem się lepiej! Chociaż? Ale wiecie, ja już nie mam pięciu lat! Strzykanie, pukanie czy dudnienie to przywilej wieku i wynik zazwyczaj siedzącego trybu życia.
Ale nie o tym być miało, tylko o... kupie!
Ale nie dosłownie o takiej... no, wiecie przecież, tylko książce Nicola Daviesa "Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę" z ilustracjami Neala Laytona, która do polskich księgarń zawitała dzięki Wydawnictwu Dwie Siostry. 

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem okładkę książki duetu Davies - Layton, wielki napis "Kupa" z równie wielkim zadkiem (chyba słonia) i w fartuch odzianego naukowca stojącego z jakąś flaszką na próbki nad wielkim brązowym plackiem, lekko się wzdrygnąłem. Nie, nie z powodu obrzydzenia - nie mam z tym akurat problemu, tylko wpajanego przez lata przekonania, że o pewnych tematach się nie rozmawia, pewnych tematów się nie rusza, nawet długim patykiem, bo będzie śmierdzieć jak rozbabrana kupa właśnie. Rozejrzałem się wokoło i jakoś nie zauważyłem, by osoby obecne - oprócz mnie - w księgarni miały z tym jakiś większy problem.
Z początku sądziłem, że to kolejny przykład wulgaryzacji dziecięcych lektur, bo przecież w wielu przypadkach w momencie braku sensownej fabuły i literackiego warsztatu, powstałą dziurę zapełnia się albo seksem, albo przemocą, albo spektakularnym uwalnianiem gazów i innych substancji z układu trawiennego - i to z obu stron.
Tymczasem pozycja Wydawnictwa Dwie Siostry to dzieło naukowe dla dzieci pełną gębą! Choć traktująca o temacie niesmacznym, żeby nie rzec obrzydliwym, to podjęto go z takim wyczuciem i zacięciem naukowym, że dopiero po zakończeniu lektury przychodzi refleksja, że przez dłuższy czas zajmowaliśmy się dość śmierdzącym tematem.
Książka pełna jest faktów i ciekawostek, które temat kupy stawiają w innym, bardziej pozytywnym niż dotychczas świetle. Możemy się więc dowiedzieć dlaczego kupa wygląda jak wygląda, poco nam w ogóle ona, dlaczego niektóre zwierzęta ją jedzą, w jaki sposób za jej pośrednictwem znaczą teren i przekazują informacje innym osobnikom oraz w jaki sposób ludzie, zwierzęta i rośliny wykorzystują kupę.

Ważną rolę odgrywa w książce grafika, nie wydumana i odstraszanjąca młodego czytelnika skomplikowaniem, lecz prosta, wręcz dziecięca, jakby tworzona przez równolatka, który w podobny sposób odbiera otaczający świat. Ilustrator Neyl Layton stworzył nie tylko serię pojedynczych grafik, lecz wplótł w "Kupę..." sporo dymków oraz historyjek obrazkowych, które więcej wyjaśnią dziecku niż wielostronicowy wywód naukowy.

Całość, choć zabrzmi to dość dziwnie, naprawdę smakowite!

I na koniec jeszcze jedno. Dziwne, ale przy okazji lektury "Kupy..." powróciły wspomnienia z dzieciństwa i zabawy "w wojnę"! Bo - starsi czytelnicy powinni to wiedzieć - najbardziej zabójczą bronią na podwórku nie był karabin na baterię R20 czy plastikowy miecz, lecz patyk! I to patyk umazany kupą właśnie!
Grzegorz REDnacz Raczek

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook