Film A-Z

OPIS PRODUKTU

17.09.2012, 21:12
  • Reżyseria Peggy Holmes, Bobs Gannaway
  • Produkcja USA
  • Rok produkcji 2012
  • Czas trwania 92 min
  • Gatunek Animacja, przygodowy

OCENA

Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł

Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł

Ukochane przez wszystkie dziewczynki wróżki wracają do kin w 3D! Oto magiczna podróż Dzwoneczka i jej przyjaciół do zakazanego, pełnego tajemnic Zimowego Lasu. Ciekawość przygód doprowadzi wróżkę do niezwykłego odkrycia i ujawnienia tajemnicy, która na zawsze zmieni życie Dzwoneczka i zjednoczy w Przystani Elfów wróżki ciepłych i zimnych pór roku.

Co nowego?

Aż siedem nowych postaci dołącza do Dzwoneczka w Krainie Elfów. Są to Barwinka (Periwinkle), siostra Dzwoneczka; Lord Milori - sprawiający wrażenie władczego, dobrotliwy przywódca Zimowego Lasu; Dewey, stróż sprawujący pieczę nad wiedzą wróżek; Gliss oraz Igiełka (Spike), najlepsi przyjaciele Barwinki; Zefir (Sled), zimowa wróżka rodzaju męskiego; oraz Slush, męska wróżka o łagodnym usposobieniu i niefrasobliwym podejściu do życia, zwana też "wróżkolesiem".
Reżyserka Peggy Holmes, zanim zajęła się reżyserią filmów animowanych ("Mała syrenka: Dzieciństwo Ariel", 2008), była uznaną choreografką. Została uhonorowana nagrodą Emmy za wybitne osiągnięcia w choreografii za swoją pracę przy telewizyjnej serii "Fame L.A." (1997-1998). Opracowała choreografię do kultowego filmu pełnometrażowego "Newsies" (1992), który zdobył liczne nagrody Tony. Holmes nie brak doświadczeń również w kwestii sióstr: ma ich aż trzy (oraz trzech braci).
"Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł" jest pierwszym filmem z serii Wróżek Disneya zrealizowanym w technologii 3D. Stereograf technologii 3D Vladimir Sierra pracował wcześniej w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Tworzył także naukowe wizualizacje 3D dla ambitnego projektu, jakim jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Projekt ten ma ruszyć w 2016 roku.

Ciekawostki

Aby dobrze oddać zachowania, reakcje i powiązania między bliźniętami, zwrócono się do eksperta w tej dziedzinie. Opowiedziane przez niego historie dotyczące bliźniąt widzących się po raz pierwszy po wielu latach oraz materiały filmowe z takich spotkań okazały się niezwykle pomocne przy opracowywaniu relacji, zarówno fizycznej jak i emocjonalnej, pomiędzy Dzwoneczkiem i jej siostrą Barwinką.
Zatrudniono również specjalistę hydrologa specjalizującego się w zjawiskach związanych z zimową porą roku, by doradził animatorom, jak ukazać mróz i przymrozki na ekranie, by były jak najbardziej autentyczne.
Specjalne rośliny, w tym czyściec wełnisty (roślina okrywowa pokrywającą ziemię, sprawiająca wrażenie puszystego aksamitu) zostały przyniesione do studia, aby rysownicy mogli się im przyjrzeć z bliska, poznać ich strukturę i czerpać z nich inspirację przy projektowaniu kostiumów dla Dzwoneczka i innych wróżek.
Światowej sławy stylista fryzur (nazywany "najgorętszym fryzjerem w Hollywood") Ken Paves jest oficjalnym twórcą fryzur Barwinki. Był stałym członkiem ekipy programu "The Oprah Winfrey Show" i ma na koncie stylizacje takich gwiazd, jak Lady Gaga, Eva Longoria, Jennifer Lopez i Celine Dion. Ken Paves dołączył do ekipy "Dzwoneczka", by pomóc działowi animacji tchnąć życie w dwuwymiarowe szkice Barwinki oraz nadać ruch i wyraz jej twarzy. Był to niezwykle istotny etap dla twórców filmu - dzięki niemu mogły powstać doskonałe trójwymiarowe ujęcia wróżki.
Ken Paves własnoręcznie farbował w swojej wannie peruki, które wykorzystał do stworzenia wizerunku Barwinki. Paves jest fanem Disneya od zawsze. Jako młody chłopiec chciał nazwać swojego psa imieniem Mickey, na cześć słynnej myszki. Jednak gdy okazało się, że pies jest suczką, zmienił imię zwierzęcia na Schmickey.

Skąd się wziął Dzwoneczek

"Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł" to kolejny film przygodowy z disnejowskiej serii o wróżkach, po "Dzwoneczku" (2008), "Dzwoneczku i zaginionym skarbie" (2009) oraz "Dzwoneczku i uczynnych wróżkach" (2010). Do serii tej należą również "Wielkie zawody w przystani elfów", specjalny odcinek telewizyjny, który miał swoją premierę na kanale Disneya.
Dzwoneczka powołał do życia słynny szkocki pisarz, klasyk literatury dziecięcej, twórca postaci Piotrusia Pana, James Matthew Barrie. Była to jedna z ważnych, choć drugoplanowych postaci w jego sztuce "Peter Pan" (1902) oraz jej późniejszych wersjach powieściowych: "Peter Pan in Kensington Gardens" (1906, wyd. polskie "Przygody Piotrusia Pana") oraz "Peter and Wendy" (1911, wyd. polskie "Piotruś Pan"). Dzwoneczek to skrzydlata, zapalczywa wróżka, kierująca się skrajnymi uczuciami, czasem złośliwa i nieznośna, czasem niezwykle miła i pomocna, niewątpliwie zakochana w Piotrusiu. Jej dziwaczne często zachowanie tłumaczone było tym, że ze względu na mały rozmiar ciała mogła wyrażać tylko jedną emocję naraz. Badacze literatury dostrzegali w sposobie ujęcia tej postaci archetyp kobiecości zmiennej i skłonnej do flirtu, a zarazem mocno niepewnej swej wartości. Dzwoneczek pojawiła się także w oficjalnej kontynuacji powieści Barriego - "Peter Pan in Scarlet" (2006, wyd. polskie "Piotruś Pan w czerwieni", 2006), autorstwa Geraldine McCaughrean, gdzie w końcu wychodzi za mąż za również uskrzydlonego Fireflyera. 
W niemej wersji "Piotrusia Pana" ("Peter Pan", reż. Herbert Brenon) z 1924 roku (przy realizacji pomagał sam pisarz) wróżkę zagrała Virginia Brown Faire, znana głównie z ról w niskobudżetowych westernach z lat 20. i 30. Co ciekawe, cała fabuła została zamerykanizowana. W słynnej i niezwykle popularnej wersji animowanej Disneya z 1953 roku Dzwoneczek był pozbawiony głosu. Z czasem ta postać przeszła znaczącą ewolucję. Trzeba też zaznaczyć, że w niektórych ekranizacjach nie pojawiała się wcale albo też tylko epizodycznie.
W dobrze przyjętym serialu telewizyjnym wyprodukowanym przez wytwórnię Foxa - "Peter Pan and the Pirates" (1990-1992), bliższym fabule i klimatowi oryginału niż wersje disnejowskie, Dzwoneczek (Debi Derryberry) mówiła, i to sporo; była też ewidentnie zazdrosna o Piotrusia. W filmie "Hook" ("Hook", 1991) Stevena Spielberga, luźnej wariacji na temat utworu Barriego, Dzwoneczkiem była Julia Roberts. Niektórzy, surowo oceniając (skądinąd kasowy) film, wyróżniali właśnie Roberts - kuszącą i eteryczną zarazem. W 2003 roku powstała wierna i wielce inteligentna wersja "Piotrusia Pana" - "Piotruś Pan" ("Peter Pan", 2003) w reżyserii P.J. Hogana, gdzie należycie wyeksponowano romantyczne wątki powieści, obecne w oryginale. Rolę Dzwoneczka zagrała francuska aktorka Ludivine Sagnier, doskonale oddając dwoistość tej postaci. Dzwoneczek we wszystkich tych filmach zachował - choć w różnym stopniu - swój oryginalny, nieco niepokojący charakter, jako postać miotana sprzecznymi uczuciowymi impulsami, ujmująca i zarazem chimeryczna. 

nowości

film
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
Naprzód
Naprzód
W filmie „Naprzód” Disneya i Pixara dwaj nastoletni bracia elfy Janko i...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT