Film A-Z

OPIS PRODUKTU

21.09.2012, 21:22
 • Reżyser Jackson Wilfred
 • Dystrybutor CD Projekt
 • Data premiery 2012-09-07
 • Język oryginału angielski
 • Lektor nie
 • Dubbing tak
 • Napisy angielskie, polskie
 • Nośnik DVD
 • Dodatkowe nośniki brak
 • Typ dysku dwuwarstwowa, jednostronna
 • Liczba nośników 1
 • Dźwięk Dolby Digital 5.1
 • Region 2.0

KUPUJ

OCENA

Kopciuszek - Ze skarbca Disneya

Kopciuszek - Ze skarbca Disneya

Odkryj na nowo klasyczne arcydzieło Disneya! "Kopciuszek" powraca w ekskluzywnej edycji Ze Skarbca Disneya, by oczarować kolejne pokolenie niezapomnianą historią, sympatycznymi bohaterami i nominowaną do Oscara muzyką. Niewątpliwym atutem wydania na Blu-ray i DVD jest nowy polski dubbing oraz bogate dodatki specjalne, w których znajdziemy m.in. krótkometrażówkę "I żyli długo i zaplątani", czyli dalsze losy Roszpunki i Flynna z "Zaplątanych".

Choć macocha i przyrodnie siostry robią wszystko, by dokuczyć Kopciuszkowi, dziewczyna wciąż wierzy, że jej marzenia o lepszym losie kiedyś się spełnią. I tak się dzieje, gdy w jej życiu pojawia się Dobra Wróżka. Dzięki czarodziejskiej różdżce łachmany zmieniają się w cudowną suknię, a ogrodowa dynia w przepiękną karocę i Kopciuszek spędza wieczór na królewskim balu, w ramionach wyśnionego księcia. Jednak o północy czar pryska i dziewczyna ucieka w popłochu, gubiąc po drodze szklany pantofelek... Czy księciu uda się odnaleźć tajemniczą ukochaną?

"Kopciuszek" należy do kolekcji Ze Skarbca Disneya, zawierającej starannie wybrane, klasyczne animacje, będące częścią światowego dziedzictwa kulturowego. Filmy te ukazują się tylko raz na kilka lat, w ekskluzywnych wydaniach oraz z nową jakością obrazu i dźwięku, dzięki czemu pomimo upływu lat zachowują młodość.

RECENZJA

"Kopciuszek" to obok "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków" najsłynniejsza animacja Walta Disneya i spółki. Film ten świętował niedawno 50-lecie powstania, a Kopciuszek to wciąż niedościgniony wzór "wyrwania się spod pantofla". Motywy z tej bajki wykorzystano m.in. w "Zaczarowanej", gdzie śpiewające zwierzęta umilały czas Giselle, nie licząc już kolejnych lalek Barbie z kolekcji Księżniczek. Kopciuszek niejako stał się symbolem spełniania marzeń, tych nawet najbardziej odrealnionych. Że wszystko jest wciąż możliwe...

Niektóre baśnie są ponadczasowe, podobnie jest z animacjami. Jednak w "Kopciuszku" czuć upływ czasu. Melodramatyczne, z wysoką tonacją piosenki kompletnie nie sprawdzają się w naszych czasach, a głosy myszy brzmią nad wyraz groteskowo. Te same dialogi pisane do dzisiejszych animacji byłyby zbyt dziecinne, jednak ponad 50 lat temu dobrze się sprawdzały. Jednakże główny wątek nadal inspiruje, a losy biednego Kopciuszka śledzi każde dziecko na świecie. W tej animacji wszystko jest przerysowane, wliczając w to przyrodnie siostry dziewczyny oraz samą macochę. Może i ten zły charakter nie jest tak diaboliczny jak Cruella DeMon, jednak i ona stała się "wzorem", gdyż bardzo przypomina ją Matka Gertruda z "Zaplątanych".

Bajkę tę wielokrotnie przerabiano, więc jej fabuła jest z grubsza znana każdemu. Córka wdowca to przeurocza dziewczynka. Pewnego dnia ten żeni się z kobietą, mającą dwie potworne córki. Gdy wdowiec umiera, zła natura macochy ujawnia się, przez co  zaczyna traktować Kopciuszka jak służebnicę. W momencie gdy książę organizuje wielki bal, aby znaleźć swoją przyszłą żonę, Kopciuszek zaczyna marzyć o wydostaniu się spod pantofla, a od marzeń jest już tylko krok do ich spełnienia...

Animacja ta należy do najsłynniejszych z wytwórni Walta Disneya, mimo, że liczy już tak wiele lat. Przeżyła wiele pokoleń, a to oznacza, że jej przekaz jest uniwersalny, a postaci z bajki trafiają do młodych dziewczyn z różnych generacji. Która małoletnia nie marzyła w młodości, aby zostać księżniczką, wzorując się na Kopciuszku? Przecież ta panna, która poślubiła swojego księcia z bajki stała się niedoścignionym ideałem i przykładem, że marzenia naprawdę się spełniają!

Uwagę należy też zwrócić na muzykę, gdzie zgodnie z zasadą starego kina każda nutka musi charakteryzować dany fragment. W "Kopciuszku" jest to przedstawione dodatkowo w sposób figlarny i groteskowy, co także dodaje uroku animacji.
Podsumowując, to bajka ponadczasowa, mimo, że w dzisiejszych czasach nie czaruje młodych widzów tak bardzo jak jeszcze piętnaście lat temu. I mimo, że dzisiaj Kopciuszek to już niemłoda kobieta, które swoje przeżyła wciąż daje przykład małym dziewczynkom, że warto mieć marzenia, bo i one niekiedy się spełniają... 
Marek Generowicz

FILM

nowości

film
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
Naprzód
Naprzód
W filmie „Naprzód” Disneya i Pixara dwaj nastoletni bracia elfy Janko i...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT