Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

23.09.2012, 21:31
  • Autor Stohl Margaret, Garcia Kami
  • Wydawca Wydawnictwo Łyński Kamień
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2012-10-17
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Tłumaczenie Polkowski Jakub
  • Rok wydania 2012
  • Forma książka

LINKI

OCENA

Istoty chaosu

Istoty chaosu

Trzecia część Kronik Obdarzonych, światowego bestsellera autorstwa Kami Garcia i Margaret Stohl.

Debiutancka powieść autorstwa Kami Garcii i Margaret Stohl pt. "Beautiful Creatures" ("Piękne Istoty") ukazała się w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2009 roku, natychmiast trafiła na pierwsze miejsce listy Amazon.com w kategorii książek młodzieżowych, była bestsellerem New York Timesa i zdobyła nagrodę American Library Association. Równie entuzjastycznie została przyjęta także druga i trzecia część sagi - "Beautiful Darnkess" ("Istoty Ciemności") i "Beautiful Chaos" ("Istoty Chaosu").

Dwie pierwsze części Kronik Obdarzonych zyskały wielu fanów również w Polsce. A już 17 października trafi do księgarń wyczekiwana trzecia część sagi - "Istoty Chaosu".

W książce "Piękne Istoty" czytelnicy poznali Ethana Wate'a, nastolatka mieszkającego w położonym na południu Stanów Gatlin, i Lenę Duchaness, tajemniczą dziewczynę - kuzynkę największego dziwaka Gatlin. Lena jest Obdarzoną i ciąży na niej klątwa, która na zawsze zmieni życie zakochanych w sobie nastolatków.

W "Istotach Ciemności" czytelnik poznał kolejne tajemnice Obdarzonych i zwykłych śmiertelników, którzy żyją obok siebie w dusznym miasteczku.

Teraz, czytając trzecią część Kronik Obdarzonych, zagłębi się w zupełny chaos.

Ethan myślał, że zdążył się już przyzwyczaić do strasznych i niemożliwych rzeczy, które od czasu, kiedy poznał Lenę, działy się w Gatlin. Ale kiedy razem z Leną wrócili do domu, okazało się, że słowa "straszny" i "niemożliwy" nabrały nowego znaczenia. Szarańcza, niespotykane upały i gwałtowne burze zaczęły nawiedzać Gatlin... Wszytko wskazywało na to, że powodem tych nieszczęść jest Lena, która nie potrafi zapanować nad swoimi mocami. Czas płynął i tylko jedno było pewne... miasteczko przestanie istnieć, jeśli straszliwe moce kłębiące się nad nim nie zostaną ujarzmione, a to wymaga wielkiej ofiary.

Prawa do ekranizacji sagi zakupiła wytwórnia Warner Bros, która w kwietniu tego roku rozpoczęła zdjęcia do pierwszej części "Piękne Istoty" na podstawie scenariusza Richarda LaGrevenese?a ("P.S. Kocham Cię", "Zaklinacz koni"). W filmie zobaczymy gwiazdorską obsadę: Jeremy Irons, Emma Thompson and Viola Davis! Premiera w Polsce planowana jest na połowę lutego 2013 roku.

Polskim dystrybutorem filmu "Piękne Istoty" jest Monolith Film.

RECENZJA

Istoty Chaosu - ostatnia i zdecydowanie najlepsza część Kronik Obdarzonych.

Tym razem akcja toczy się nieprzerwanie od pierwszej do ostatniej strony, bez zbędny przerw na nudne smęcenie bohaterów. Kilka ciekawych elementów zostało przeniesionych z poprzednich część bez żadnej szkody dla nich. Na przykład wizje Ethana i Leny, które w trzeciej części nabrały zupełnie innego znaczenia i nie są tylko nudną kontynuacją. Niestety niektórzy bohaterowie utracili swój czar i tajemniczą aurę. Macon zachowuję się jak oswojony nudny lew, a Amma jakby zupełnie zwariowała, co jest główną wadą książki, gdyż były to najlepiej wykreowane postacie.

Przez cały czas panuje przygnębiająca atmosfera. Biblijna apokalipsa w Gatlin, wizje Ethana, nowe zwiastopieśni a do tego kompletny brak kontroli Obdarzonych nad swoimi mocami... Wszystko to zmierza do nieuchronnie do katastrofy, pytanie brzmi tylko na czym będzie ona polegać... Jest to tak przygnębiające, że po prostu podczas czytania ma się ochotę "siąść i płakać". Na szczęście nie ma na to czasu, gdyż katastrofa goni katastrofę i nie jest ważne czy chodzi o trzęsienie ziemi czy Ridley  "przypadkiem" wpadnie na cheerleaderki - oba przypadki są jednakowo wciągające.

"Istoty Chaosu" zdecydowanie nie nadają się na pocieszającą lekturę na zimowe wieczory. Jednakże jeżeli ktoś lubi ten typ delikatnego fantasy, a ma już dość powtarzających się w innych książkach historii, to zdecydowanie warto sięgnąć po "Kroniki Obdarzonych", które odbiegają od schematów słodkich kłopotów i happy end'ów.
Zuzanna Golan

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT