Film A-Z

OPIS PRODUKTU

4.10.2012, 22:07
  • Reżyseria Gary Ross
  • Obsada Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth i in.
  • Gatunek dramat / fantastycznonaukowy / thriller
  • Produkcja USA
  • Rok 2012
  • Czas trwania 142 min

OCENA

Igrzyska Śmierci

Igrzyska Śmierci

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującą stolicą - Kapitolem, otoczoną przez dwanaście dystryktów. Bezwzględne władze zmuszają podległe sobie rejony do składania okrutnej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Zwycięzcą igrzysk zostaje ostatni uczestnik, który zdoła utrzymać się przy życiu. W przeciwieństwie do przeszkolonych zawodników, szesnastoletnia Katniss zdana jest wyłącznie na własne instynkty oraz przewodnictwo byłego mistrza tych zawodów, który teraz sięgnął dna. Jeśli dziewczyna kiedykolwiek ma zobaczyć jeszcze rodzinny Dystrykt 12, musi dokonać rzeczy niemożliwych...

RECENZJA

Jeszcze z ekranów nie zeszli szczęśliwi kochankowie z Angel Falls, a Hollywood znalazło kolejnych bożyszczy nastolatków. Tym razem filmowcy postawili na mega bestseller Suzanne Collins "Igrzyska Śmierci". Siłą rzeczy stworzono ekranizację, a dzięki silnej promocji i solidnym fundamentom w postaci literackiej trylogii film zarobił grube pieniądze na całym świecie. Katniss i Peeta, tak jak wcześniej Edward i Bella, rozkochali w sobie tłumy, a widzowie tworząc teamy przeciwnych stron, jeszcze bardziej zagęszczali atmosferę wokół filmu. Sukces jak najbardziej zrozumiały...

"Igrzyska śmierci" to przede wszystkim udana ekranizacja. Wielokrotnie przy okazji przenoszenia książkowy pierwowzór na wielki ekran pojawiały się słowa krytyki przy doborze aktorów. Takich opinii nie usłyszymy przy dziele Gary'ego Rossa. Katniss w jego wizji i twarzy Jennifer Lawrence to dokładne wyobrażenie literackiej postaci. Posiada wszystkie te cechy, za które kochaliśmy książkową Katniss. Jako skromna dziewczyna z prowincjonalnego 12. Dystryktu znalazła klucz do serca milionów odbiorców. Przede wszystkim do nas, jako widzów, przemawia jej niezależność, spryt i inteligencja w starciu z innymi dzieciakami, z którymi musiała się mierzyć podczas Głodowych Igrzysk, organizowanych przez państwo Panem na cześć stłumienia buntu w dystryktach. Jednak to dopiero początek historii, której dalsze losy już są przenoszone na ekrany. Właśnie trwają prace nad kontynuacją - "W Pierścieniu Ognia".

Gary Ross i spółka stworzyli film, który nie stroi od komercji, a jednocześnie wprowadza zalążek kina artystycznego. Przede wszystkim chodzi tu o świetną grę aktorską, doskonałą muzykę Jamesa Newtona Howarda oraz wierność oryginałowi, nad którą czuwała sama autorka. Jestem przekonany, że "Igrzyska śmierci" rozpoczną falę filmów, które inspirują do czegoś więcej aniżeli kolejnych nominacji do Złotych Malin. Filmów, które nie kpią z odbiorców, a chcą dać im to, po co przyszli do kina. Taką produkcją z pewnością jest ekranizacja książki Suzanne Collins.

Autorka garściami zaczerpnęła ze wcześniejszych znanych motywów, ze "Zmierzchem" na czele, jednak finalny efekt jest wprost zdumiewający. Połączenie tylu istotnych, pasjonujących wątków zaowocowało wciągającą książką, a następnie filmem. Magia papierowego wydania wcale na dużym ekranie nie uleciała, choć nawet przy okazji tej produkcji nie wyzbyto się paru błędów. Najpoważniejszym jest zapewne nie sprostanie pierwszoosobowej narracji w pierwowzorze. Jednak nawet z tego filmowcy zgrabnie się wyplątali, dodając parę wątków od siebie, przykładając większą wagę motywowi politycznemu, istotnemu w kontekście kolejnych części.

Przede wszystkim to dobre wprowadzenie do dalszych przygód Katniss, a jednocześnie stanowi wspaniałą rozrywkę na wieczór ze znajomymi. Młodzież będzie zachwycona móc podziwiać losy dzielnej rówieśniczki w okrutnym świecie politycznych rządów i śmierci. Jednak zapominając o fantastycznych realiach tego filmu, należy pamiętać, że w jakimś stopniu można się też doszukiwać odnośników do naszych czasów. Jednak jest to materiał na osobną historię. Tym razem moim zadaniem jest stwierdzenie, czy "Igrzyska śmierci" to film godny uwagi. Uważam, że mogę go polecić z czystym sercem!
Marek Generowicz

FILM

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT