Film A-Z

OPIS PRODUKTU

15.11.2012, 20:57
  • Gatunek AnimacjaFamilijnyPrzygodowy
  • Produkcja Australia/USA
  • Premiera 16 listopada 2012 (Polska) 30 maja 2003 (świat)
  • Reżyseria Andrew Stanton
  • Scenariusz Andrew StantonBob PetersonDavid Reynolds
  • Czas trwania 1 godz. 40 min.
  • Muzyka Thomas Newman
  • Zdjęcia Sharon Calahan , Jeremy Lasky
  • Na podstawie Andrew Stanton (materiały do scenariusza, historia)
  • Dystrybucja Disney

OCENA

Gdzie jest Nemo?

Gdzie jest Nemo?

Wielka Rafa Koralowa. Tu mieszkają m.in. kolorowe rybki zwane błazenkami (Amphiprion ocellaris). „Gdzie jest Nemo” rozpoczyna się sceną równie wstrząsającą jak śmierć matki małego jelonka Bambi. Drapieżna ryba pożera żonę Marlina i 399 jajeczek ikry, z których lada dzień wykluć się mają młode błazenki. Tylko Marlinowi i jednemu jedynemu jajeczku udaje się przeżyć atak. 

Mały Nemo, ocalały synek Marlina, staje się sensem jego życia. Jednak gdy nadopiekuńczy ojciec wysyła synka do szkoły, zdarza się kolejne nieszczęście.
Nemo zostaje wyłowiony z oceanu przez nurka i trafia do akwarium w prywatnym gabinecie dentystycznym w Sydney. Marlin, choć cierpi na lęk przed otwartym oceanem, wyrusza na ratunek. Towarzyszy mu wielka zapominalska Dory. 
Para przyjaciół pokonuje w trakcie swej podwodnej odysei wiele niebezpieczeństw. Spotyka m.in. trójkę rekinów, które bezskutecznie próbują stać się wegetarianami. „Ryba to przyjaciel, a nie jedzenie” – to ich mantra. 
Wodny świat wypełniają najróżniejsze barwne postaci – wśród nich przywódca ryb z australijskiego akwarium, prawdziwy twardziel, zwany Idolem. Nawet bohaterowie epizodów zapadają w pamięć - choćby pelikan Nigel, czy żółw o imieniu Luzak. 
„Gdzie jest Nemo” jest mieszanką gatunków – od komedii, przez dziecięcy film przygodowy, po moralitet o sile przyjaźni, wartościach rodzinnych i dorastaniu do ojcostwa. Proporcje między tymi gatunkami są mniej więcej równe. Tak więc, film budzi zachwyt nie tylko najmłodszych widzów, lecz także ich rodziców i dziadków.

RECENZJA

Minęło dziewięć lat od czasu, gdy wraz z Marlinem i Dorą przemierzaliśmy szerokie wody oceanu w poszukiwaniu Nemo. Cieszył się on z pierwszego dnia szkoły, ale nie przypuszczał, że może to być początek przygody pełnej niebezpieczeństw, a zarazem humoru i wyobraźni. Razem z nim i z jego ojcem poznajemy podwodny świat - sympatyczne rekiny, meduzy i żółwie morskie. Nawet po tak długim czasie, w którym świat animacji postawił wielki krok naprzód, "Gdzie jest Nemo?" nadal olśniewa efektami specjalnymi i kolorami. Na pewno jest to idealny sposób na spędzenie wieczoru w rodzinnym gronie, a dla trochę starszych widzów na powrót do lat młodości. 16 listopada 2012 r. Na ekranach kinowych pojawi się odnowiona wersja tej ponadczasowej animacji. Tym razem będziemy mogli ją zobaczyć w wersji 3D. 
Nigdy nie jest za późno, by zobaczyć dalsze przygody Nemo i jego przyjaciół. Dzielą nas już jedyne 4 lata od kolejnej części "Gdzie jest Nemo?", która wchodzi na ekrany w 2016r.

Ula Szwarocka
Młodzieżowa Redakcja Papierowego Psa

FILM

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT