PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

16.06.2013, 12:35
 • Autor Gregory Philippa
 • Wydawca Egmont Polska Sp. z o.o.
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2013-05-08
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Tłumaczenie Mazan Maciejka
 • Forma książka
 • Stron 287

KUPUJ

OCENA

Odmieniec
Siedemnastoletnia Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, aby nie mogła dochodzić swoich praw do spadku po zmarłym ojcu. Kiedy zakonnice, nad którymi sprawuje pieczę jako przełożona, zaczynają lunatykować i zdradzać oznaki obłędu, do opactwa Lucretili przybywa młody nowicjusz Luca Vero, by na polecenie samego papieża wyjaśnić sprawę. Luca i Izolda, zmuszeni stawić czoło największym lękom świata średniowiecznego - czarnej magii, wilkołakom, szaleństwu -rozpoczynają poszukiwania prawdy, swojego przeznaczenia, a także miłości. Pierwszy tom najnowszej serii autorki Kochanic króla.


RECENZJA
Jak czuje się ktoś, za kogo zdecydowano, bez pytania czy wyraża on on na to zgodę, szczególnie gdy oznacza to wybór drogi na całe życie? Z dnia na dzień, a raczej z minuty na minutę okazuje się, że przyszłość będzie całkiem inna niż miała być. Tak naprawdę nic w niej nie jest takie jakie obiecano, z pięknych słów nie pozostało nic poza rozczarowaniem, lękiem przed tym co może przynieść jeszcze przeznaczenie oraz niepewność co do tego kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Świat, który do tej pory wydawał się bezpieczny i uporządkowany pokazuje całkiem inną twarz, gdzie zamiast uśmiechu i spokoju dostrzega się kłamstwo i obłudę. Kiedy z tego co było pewne i zagwarantowane nie pozostaje już nic, można zrobić tylko jedno: brać to co dają, a potem... potem zrobić wszystko by los się odmienił...

Życie Luci odmieniło się tylko dlatego, że odważył się myśleć samodzielnie, ta cecha nie jest mile widziana, a wręcz jest uważana za ciężkie złamanie zasad jakie obowiązują za murami jego obecnego domu. Wszak przecież ślubował posłuszeństwo, a tezy, których jest autorem uderzają w podstawy tego co wszyscy wokół niego uważają za niepodważalne. Co więc może czekać człowieka, innego niż wszyscy? Świat tak łatwo nie wybacza kiedy jest się w opozycji do tego co ustala jego porządek.
Izolda nie żyła marzeniami, lecz ufała w słowa bliskiego człowieka, zgadzała się z jego wizją swej przyszłości. Kolejne lata rysowały się w jasnych barwach, było w nich miejsce na dojrzałe rozporządzania dziedzictwem i pomoc tym, którzy byli powierzenie pieczy ich opiekunki. Jednak los okazał się mieć całkiem inny pomysł na życie dla dziewczyny, zamiast bezpieczeństwa i dostatku - klasztorne mury i to wcale nie była ta gorsza opcja wyboru, lecz jedynie mniejsze zło. 
Nieznane są wyroki przeznaczenia, jednak kiedy prowadzą one do skrzyżowania dróg niezwykłej młodej kobiety i młodzieńca, innego niż wszyscy, to wiadomo, że to, co dopiero się wydarzy na pewno nie będzie niczym zwyczajnym. Co faktycznie ma miejsce w klasztorze, w jakim ksienią jest Izolda? Opętanie? Obłęd? Kto jest winien temu co dzieje się w klasztornych murach? Nowa przełożona jest pierwszą podejrzaną, wszystko wskazuje na nią jako sprawczynię nieszczęścia jakie spotyka siostry. Przed jej przybyciem zakonnice cieszyły się poważaniem, a teraz? Teraz strach zawładnął bliższą i dalszą okolicą, kiedy rozum śpi budzi się...? Właśnie, co obudziło się, a raczej co może kryć się lunatykowaniem, cierpieniem, a nawet śmiercią mniszek? Zadanie Luci jest proste, przecież nic nie dzieje się bez powodu, a w tym wypadku przyczyną jest Izolda i jej "ciemne sprawki". Ale czy na pewno? Pozorom łatwo jest dać się zwieść, jednak kiedy opinie potwierdza ktoś komu można zaufać jak im i jej nie uwierzyć? Każdy element mrocznej historii dokładnie wskazuje tego, kto pociąga za sznurki, wystarczy jedynie zebrać razem fakty i raport gotowy, a raczej wyrok ogłoszony. Pytanie tylko czy dotyczy tego kogo powinien? Pomiędzy prawdą, a tym co za nią uchodzi jest morze kłamstw i grzechów, jednak nie zawsze dane jest je odkryć. Jaki los czeka Izoldę i jej wierną przyjaciółkę? Kim okaże się Luca Vero - bezwzględnym sędzią,katem czy obrońcą?
Pozory już nieraz zwiodły nawet najmądrzejszych, a zagadka, którą ma rozwiązać niecodzienny wysłannik nie należy do łatwych. Co więcej wymaga znajomości nie tylko ludzkiej natury, ale i tego co drzemie w człowieku w najgłębszych zakamarkach. Czym różnimy się od zwierząt? Umysłem, ciałem, duszą? Gdzie kryje się ta różnica? Poznanie jej może uratować życie. Jeden ruch i nastąpi śmierć, powstrzymanie się od niego to ocalenie. Jak postąpić kiedy nie wiadomo komu zaufać? Zdać się na swój osąd czy zdanie innych?
Phillippa Gregory znana jest jako autorka bestsellerowych książek historyczno - obyczajowych. Opierając się na prawdziwych wydarzeniach stwarza opowieść w jakiej splatają się fakty z tym co ukryte pod warstwą dziejowych naleciałości. "Odmieniec" nieco odbiega od tego do czego pisarka przyzwyczaiła swoich czytelników, w tym i mnie. Jak do tej pory bohaterami książek były znane postacie, tym razem Phillippa Gregory poszła w trochę innym kierunku. Z jakim wynikiem? W pierwszym momencie trochę brakuje tego co już sprawdzone, lecz nowy pomysł okazuje się ciekawy, a wraz z rozwojem akcji wciąga równie mocno jak wcześniejsze tytuły. Świat "Odmieńca" nie jest fikcją, ale oparty na realiach połowy piętnastego wieku, z mrocznymi cieniami epoki włącznie. Na takim tle mają miejsce przygody głównych postaci - Luci Vero i Izoldy, dwojga niezwykłych młodych ludzi, którzy spotykają się w dość niecodziennych okolicznościach, a gdy wydaje się, że to koniec ich historii, ona dopiero zaczyna się rozwijać. Pierwszy tom nowej serii "Zakon ciemności" jest przedsmakiem tego, co dopiero i przed bohaterami i czytelnikami. Młodsi i starsi odbiorcy znajdą w najnowszej książce sporą ilość sensacji, dawkę fantastyki, wątki nawiązujące do prawdziwych wydarzeń oraz bohaterów, umiejących zaskoczyć i to nie raz. Zakończenie otwiera drzwi do nowych przygód, jakie zapowiadają niejedną niespodziankę...
Katarzyna Pessel

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Przedstawiamy recenzję łączoną "Odmieńca", napisaną wspólnie przez Kasię Kwaśnicę i Michała Rejmera, członków Młodzieżowej Redakcji Papierowego Psa.

Kasia: Witamy! Czas na recenzję drugą! Pierwsze lody zostały już przełamane, więc od razu weźmiemy się do dzieła. Dziś, opowiemy wam o książce pod tytułem "Odmieniec" Jest to pierwsza część serii "Zakon Ciemności". Opowiada historię siedemnastoletniego Lucka Vero, który został oskarżony o herezję, ale udało mu się uniknąć śmierci został wcielony do Zakonu Ciemności. Po szkoleniu zostaje inkwizytorem. Jego pierwsze zadanie wiąże się z siedemnastoletnią Izoldą, której życie ulega zmianie po śmierci ojca. Ostatnia wola zmarłego pozostawia jej wybór- małżeństwo z wyznaczonym kandydatem bądź klasztor. Dziewczyna nie chce wychodzić za mąż, więc choć nie jest na to gotowa - zostaje ksienią. Losy Lucka i Izoldy krzyżują się gdy na terenie zakonu zaczynają się dziać dziwne rzeczy: siostry popadają w obłęd, mają wizje, lunatykują, a u niektórych pojawiają się znaki ukrzyżowania. To wszystko zaczęło się wraz z przybyciem do zakonu nowej ksieni, więc to na nią spadają oskarżenia...
Michał: Dlaczego postanowiłaś przeczytać Odmieńca?
Kasia: Cóż... Po pierwsze dzięki recenzjom. A po drugie już po przeczytaniu opisu spodobał mi się jej klimat. A poza tym... Wiesz. Obłąkane zakonnice nie zdarzają się często. 
A ciebie? Co skłoniło do przeczytania?
Michał: Mój znajomy gorąco mnie namawiał do przeczytania. Kupiłem, lecz wiesz co? Po przeczytaniu innych książek autorki, której jestem fanem, liczyłem na coś więcej. Ale o tym później!
Kasia: Dla mnie natomiast "Odmieniec"  był pierwszą książką tej autorki i niesamowicie zachęcił mnie do przeczytania kolejnych.
Michał: Zachęcił Cię? Naprawdę? Jak dla mnie był... słaby. Kilkukrotnie byłem bliski odłożenia. Była dla mnie zbyt... naiwna. Bohaterowie, choć dorośli, zachowywali się jak nieświadome dzieci. Nie odniosłaś takiego wrażenia?
Kasia: Naprawdę. Owszem, masz rację co do ich zachowania. Bohaterowie  miejscami byli irytujący. Jednakże nie przeszkadzało mi to w czytaniu. Od początku miałam świadomość, że książka może się wydawać okazać się trochę gorsza niż moje oczekiwania,  więc nie zawiodłam się na niej. Ale chyba nie możesz powiedzieć, że w twoich oczach nie ma w sobie żadnych pozytywów?
Michał: Nie... nie są to tylko negatywne odczucia, ale... jest ich zbyt dużo, aby się redukowały z plusami!  Zadajmy sobie pytanie: co najbardziej Ci się podobało w Odmieńcu?
Kasia: Najbardziej... Chyba właśnie widniejący w  tytule serii "Zakon Ciemności". A właściwie ta cała jego otoczka i tajemnica, które się wokół niego tworzyły. A jeśli chodzi o bohaterów to zdecydowanie moje serce podbił kompan Luca, Freize. I jego końskie zaloty względem Iszrak, przyjaciółki Izoldy. Sama Iszrak również jest interesującą postacią i chętnie dowiedziałabym się o niej czegoś więcej.
Michał: Liczyłem, że nie postawisz na bohaterów. To także moja ulubiona część tej powieści, jedna z nielicznych jej dobrych stron. Jednak dla mnie także "Zakon Ciemności" jest bardzo interesującą nazwą. Czuć ten tajemniczy powiew historii, wielkich krucjat i szlachetnych rycerzy, czasów, które są przeze mnie uwielbiane. Dlatego miejsce akcji jest na plus.
Ale mimo moich zastrzeżeń nie skreślam Odmieńca. Wiesz dlaczego?
Kasia: Szczerze mówiąc, mam taką nadzieję. Dlaczego?
Michał: Ponieważ w tytule kryje się coś więcej. Według mnie, Philippa Gregory chciała przekazać jakiś głębszy, ukryty sens w tej  książce. I to jej się udało. Poza tym, to dopiero pierwsza część pięciotomowego cyklu dla młodzieży, a w tej materii autorka nie ma żadnego doświadczenia. Wspaniale pisze inne powieści historyczne dla dorosłych, ale w powieściach młodzieżowych jest nowicjuszką.
Kasia: Jak na "debiut" w zupełnie nowej kategorii wiekowej, autorka i tak wypadła moim zdaniem bardzo dobrze. A ukryty sens z pewnością znajdziemy... Zastanawia mnie jak szybko dowiemy się czegoś więcej o Zakonie Ciemności? Bo co do głównych bohaterów, wiadomo jak się potoczą ich wspólne losy. Właściwie w każdym momencie można zauważyć, że Luca i Izolda mają się ku sobie.
Michał: Można zauważyć? To, że tych dwoje będzie razem, jest jasne jak słońce, które przyświeca im w podróży. Ogólnie bohaterowie są barwni i ciekawi. Osobiście najbardziej lubię Iszrak, niewolnicę mauretańską, a Ty?
Kasia: Jak już mówiłam wcześniej Freize. Jego sposób bycia mnie urzekł. Jest tak pogodny, tak dobry dla wszystkich, że nie sposób go nie lubić. Jeśli chodzi o Iszrak to  spodobała mi się jej ogromna ilość wiedzy oraz pewność z jaką wszystko robi.
Michał: Iszrak? jestem pewien, że ta postać będzie jeszcze eksponowana! Bądź co bądź, czekają nas jeszcze cztery części, na które ja nie wyczekuję z utęsknieniem, w przeciwieństwie do Ciebie. Z tego wniosek, że "Odmieniec" jest kwestią gustu, jak każda chyba książka. Tymczasem mamy nadzieję, że z zaciekawieniem przeczytaliście naszą recenzję i zapraszamy was na kolejną odsłonę, która ukaże się już niedługo!

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook