PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

16.06.2013, 12:42
 • Autor Meyer Marissa
 • Wydawca Egmont Polska Sp. z o.o.
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2013-05-08
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Tłumaczenie Konowrocka Dorota
 • Forma książka
 • Stron 496

KUPUJ

OCENA

Saga księżycowa. Scarlet
Drogi Cinder i Scarlet krzyżują się w chwili, w której Ziemia zostaje zaatakowana przez Lunę... Cinder, dziewczyna cyborg zarabiająca na życie jako mechanik, próbuje wydostać się z więzienia, choć wie, że jeśli jej się uda, stanie się najbardziej poszukiwanym zbiegiem we Wspólnocie Wschodniej. Po drugiej stronie kuli ziemskiej ginie babcia Scarlet Benoit. Okazuje się, że Scarlet nie miała świadomości wielu związanych z nią spraw ani śmiertelnego zagrożenia, w którym żyła. Kiedy spotyka Wilka, mającego prawdopodobnie wiadomości o miejscu pobytu babci, czuje powstającą między nimi więź, choć nie potrafi przełamać nieufności. Wspólnie rozwiązują zagadkę, ale wówczas los zderza ich z Cinder przynoszącą nowe pytania bez odpowiedzi.


RECENZJA
Ostatnio stało się popularne czerpanie z klasycznych bajek i przekształcanie ich w nowoczesne opowieści. Zarówno filmy, jak i książki z takimi motywami, są dość chętnie czytane/oglądane. Ludzi interesuje, jak baśnie z ich dzieciństwa zostały przedstawione, dlatego na takie historie jest teraz popyt. 8 maja została wydana "Scarlet", czyli drugi tom "Sagi księżycowej" autorstwa Marissy Meyer. Pisarka w poprzednim tomie sięgnęła po "Kopciuszka", a tym razem swoją powieść wzorowała na "Czerwonym Kapturku". Te dwie bajki w pewien sposób się tutaj wymieszały, tworząc ciekawy motyw, ale niestety trochę zbyt niedopracowany.

Scarlet - nasza główna bohaterka, mieszka na wsi i prowadzi gospodarstwo razem ze swoją babcią. W każdym razie prowadziła jeszcze dwa tygodnie temu. Właśnie wtedy jej jedyna opiekunka wyszła i znikła. Policja właśnie umorzyła śledztwo, a dziewczyna nie wierzy, że ona mogła uciec/popełnić samobójstwo - jak sugerują władzę. Wkrótce razem z Wilkiem - jej nowo poznanym znajomym wyruszają do Paryża, gdzie prawdopodobnie się znajduje. W tym samym czasie Linh Ciner - znana nam z poprzedniego tomu ucieka z więzienia i zaczyna szukać Michelle Benoit, która jest właśnie niedawno ?zbiegłą? rodziną nastolatki. Nasz cyborg razem z kapitanem Thornem wyrusza do Francji, gdzie jej droga krzyżuje się z tytułową postacią. Chwilę przed tym wydarzeniem wybucha wojna z Lunarami i królową Levaną na czele?
"Cinder" nie zachwycała. Jej klimat i stosunek autorki do science-fiction był co najmniej dziecinny. Dla fanów tego gatunku, nawet tych młodszych, jest to jak bajeczka. Marissa Meyer stworzyła cały świat w sposób prosty, niekiedy za prosty. Cyborgi, wszędobylskie tablety i statki kosmiczne - to główne motywy jej uniwersum. Nie można ich nazwać skomplikowanymi ani oryginalnymi, a ja niestety tego oczekuję. Łatwo powielać znane już schematy, lecz wiele trudniej stworzyć coś bardziej rozbudowanego, skomplikowanego. Pod tym względem według mnie pisarka poległa i zapewne wiele czytelników się ze mną zgodzi.
Książka została skierowana do stricte młodzieżowego grona, jednak jest napisana dość ciekawym i znośnym językiem. ?Scarlet? czyta się wyjątkowo szybko i bez zbędnego zastanowienia. Tak naprawdę, autorka nie wymaga od czytelnika wielkiego wysiłku intelektualnego, bo nie ma przy czym. Wszystko okazało się być jasno i prosto skonstruowane, dlatego nie trzeba się martwić tym, że czegoś się nie zrozumie. My tylko czytamy. I to chyba pewien minus. Nie uczestniczymy w tej historii, nie fascynujemy się nią, nie rozwiązujemy problemów razem z bohaterami, tylko patrzymy, jak sami sobie radzą komentując to krótkim "Aha". Dla mnie ta powieść nie posiada praktycznie jakichkolwiek emocji, przez co klimatu jako takiego tam nie znajdziemy.
Bohaterowie są również tacy sobie. Cinder już znamy i jakoś w tej części schodzi na dalszy plan, co dla mnie stanowi plus, ponieważ nasz cyborg już się wypalił i w sumie zaczynają mnie nudzić jej kolejne ?genialne? pomysły. O Scarlet czyta się lepiej. Może dlatego, że jest nowsza i jeszcze nie znamy jej tak dobrze, jak poprzedniczki. Pewnie ma też na to wpływ, iż tym razem autorka trochę staranniej wykreowała główną postać, przez co wydaje się być ciekawsza i po prostu bardziej dopracowana. Na pewno również Wilk, czyli nowa męska persona w serii, powinna bardziej zainteresować niż nasz książę, o którym również mniej słyszymy. Jego następca posiada tajemniczą przeszłość poznawaną przez nas stopniowo, dzięki czemu (nie oszukujmy się) więcej osób go polubi. Ten tom pod tym względem wypada lepiej, bo pani Marissa Meyer lepiej to wszystko zaplanowała i widać tego efekty.
Znowu plusem są pewne motywy zaczerpnięte z bajki. Jednak są to jedynie poszczególne szczegóły, które tylko dodają świeżości tej serii. Marissa Meyer nie przepisała wszystkiego kropka w kropkę, tylko użyła elementów dobrze zgrywających się z otoczeniem. Teraz mamy dwie baśnie o Kopciuszku i Czerwonym Kapturku. Jestem ogromnie ciekawa, co będzie w kolejnym tomie - to właśnie pewien pozytyw tej serii. Autorka mało oryginalny świat przedstawiony nadrabia swoją pomysłowością, dotyczącą fabuły. Mogłaby trochę tej koncepcji przelać na mniej widoczne, ale również ważne części konstrukcji, lecz z jakiegoś nieznanego nam powodu tego nie uczyniła.
"Scarlet" nie jest złą książką. Owszem momentami wieje nudą, ale jednak to dobre czytadło. No właśnie "czytadło". Nie można uznać tego za wymagającą lekturę, lecz trzeba też przemyśleć kwestię, czy ktokolwiek tego od niej oczekuje. Nie stawiałabym na to. Marissa Meyer stworzyła lekką i przyjemną kontynuację, którą polecam fanom poprzedniego tomu. Cała seria może nie poraża oryginalnością, ale z pewnością dobrze się ją czyta. Jeśli ktoś po powieści nie oczekuje niezwykle rozbudowanego uniwersum, wciągających opisów i świeżego podejścia, to polecam zatrzymać wzrok na "Sadze księżycowej" w księgarni. 
Julia Przejczowska

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook