PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.02.2014, 13:26
 • Autor Matuszek Paweł
 • Wydawca Mag Wydawnictwo
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2011-07-08
 • Język wydania polski
 • Język oryginału polski
 • Ilość stron 208
 • Rok wydania 2011
 • Forma książka

KUPUJ

OCENA

Kamienna ćma
W szarej wieży na pustkowiu mieszka Beddeos, człowiek, który nie wie jak się tam znalazł i nie pamięta, co robił i kim był zanim trafił do tego miejsca. Wraz z Tyfonem, mechanicznym pomocnikiem, próbuje przeżyć w tych niegościnnych stronach i szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jednak splot dziwnych wydarzeń i spotkań z niezwykłymi istotami sprawi, że tajemnice powoli same zaczną się wyjaśniać. Ale czy Beddeos rzeczywiście gotów jest zmierzyć się ze swoją przeszłością i z tym, co kryje się głębiej, w bezdennej otchłani umysłu ? prawdą o jego człowieczeństwie i świecie, w którym żyje? Paweł Matuszek czerpie pełnymi garściami z imaginarium fantastyki, ale pozostaje twórcą całkowicie odrębnym. Bawi się akcesoriami gatunku ? zaginionymi rasami, postapokalitycznymi światami, tajemniczymi artefaktami, maszynami ożywianymi mocą umysłu ? mnożąc zastanowione na czytelnika pułapki. Bo ?Kamienna Ćma? nie jest zwykłą baśnią inicjacyjną, mimo że mamy tu zagadkowego bohatera, który wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamości. Jednakże im bardziej bohater zanurza się w świat, oryginalny, bogaty i wielowarstwowy, tym wyraźniej odsłaniają się kolejne warstwy złudzeń. Złudzeń bohatera, który będzie musiał zakwestionować własne wyobrażenia, i złudzeń czytelnika, który przywykł do epickich konfliktów, walk i wędrówek. Tymczasem Matuszek zaciera w ?Kamiennej Ćmie? granicę pomiędzy światem i bohaterem. Nie dekoduje rzeczywistości, nie wyjawia czytelnikowi rządzących nią praw, ale wciąga go w fascynującą, symboliczną opowieść o zmianie, o poznaniu i samoświadomości.


RECENZJA
"Kamienna ćma" to literacki debiut Pawła Matuszka. Książka dość niezwykła. Czyta się ją z coraz większym zainteresowaniem i nieustającym zaciekawieniem. Co jest źródłem takiego sukcesu?

Powieść opowiada o Beddeosie, który wraz ze swoim robotem Tyfonem mieszka na pustyni, w samotnej wieży. Nie wiemy skąd się tam wziął. Po prostu kiedyś się obudził i już tam był. Jedynymi gośćmi są ci, którzy chcą uzupełnić wodę i otrzymać glejt uprawniający wejście na teren cesarstwa.
Co to za miejsce? Dlaczego nic o nim nie wiem? Takie pytania zadaje sobie odbiorca książki właściwie już na samym początku. Dezorientacja bierze górę, szukamy odpowiedzi, ale nie możemy jej nigdzie znaleźć. I to jest fantastyczny zabieg zastosowany przez autora. Wiemy dokładnie tyle, ile on raczy powiedzieć, tyle, ile wie nasz bohater. Ani mniej, ani więcej. Dzięki temu bardzo łatwo wczuwamy się w bohatera, przechodzimy w jego skórę. Teraz już nie przewracamy stron książki. Teraz jesteśmy jej bohaterami.
Wraz z Beddeosem przebijamy się przez kolejne warstwy tajemnic. Poznajemy przeszłość, odkrywamy urywki mglistych wspomnień. Jednak wciąż nie dostajemy jasnej, konkretnej odpowiedzi. Czy nasz świat jest rzeczywisty? Czy może to tylko wyobraźnia Beddeosa? Właściwie nigdy nie dostajemy jasnej odpowiedzi. Nigdy nie udaje nam się objąć całego świata przedstawionego, a już tym bardziej poznać wszystkich bohaterów.
Także format książki jest bardzo nietypowy. Duża i zmienna czcionka, wkładka w środku książki z ilustracjami. To tworzy klimat, który nie pozwoli się oderwać od powieści nawet na moment. Dostrzegam jedną wadę: kończy się za szybko. Odkryjesz tajemnicę - i koniec. Jednak nie pozostawia niedosytu, raczej nutę tajemnicy, której nie chce się odkryć ? jest dobrze tak, jak jest. 
To wszystko daje nam wspaniałą powieść. Powieść głęboką, trochę filozoficzną. Każdy musi zrozumieć ją na swój sposób, więc nie łatwo ją opisać. Ale, choć jest bardzo dobra, to nie mogę jej polecić każdemu. Jeśli szukacie lekkiej, odprężającej książki, która nie będzie nic wymagała, to w tym przypadku się zawiedziecie. Ale jeśli szukacie dobrej fantastyki, z genialnym wprost przesłaniem - idealnie.
Paweł Matuszek, napisał wspaniałą książkę. Tym lepszą, że to jego debiut. Zdecydowanie polecam umieścić na liście "koniecznie przeczytać".
Michał Rejmer

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook