Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

7.05.2014, 11:10
 • Tytuł Uczta dla wron. Cienie śmierci
 • Tytuł oryginalny A Feast for Crow vol.1
 • Autor George R.R. Martin
 • Wydawca Zysk i Sk-a Wydawnictwo
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2012-03-27
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Ilość stron 504
 • Tłumaczenie Michał Jakuszewski
 • Rok wydania 2005
 • Forma książka

KUPUJ

OCENA

Uczta dla wron. Cienie śmierci

Uczta dla wron. Cienie śmierci

Po śmierci króla potwora, Joffreya, Cersei przejęła władzę w Królewskiej Przystani. Śmierć Robba Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie jak nasiona rzucone na jałową ziemię.

Jednakże, jak po każdym wielkim konflikcie, wkrótce zaczynają się zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy wkrótce również rozstaną się z życiem. W Siedmiu Królestwach ludzkie wrony zgromadziły się na bankiet z popiołów... 

To czas, gdy mądrzy i ambitni, podstępni i silni, zdobędą umiejętności, siłę i magiczne talenty potrzebne, by przeżyć straszliwy okres, jaki ich oczekuje. Czas, w którym szlachetnie urodzeni i prości ludzie, żołnierze i czarodzieje, skrytobójcy i mędrcy muszą połączyć siły, ponieważ na uczcie dla wron jest wielu gości, ale tylko nieliczni ujdą z niej z życiem...

RECENZJA

?Uczta dla wron. Cienie śmierci? to pierwsza część czwartego tomu sagi ?Pieśni Lodu i Ognia?. Ale tym razem trochę inna niż wszystkie. Co Martin zrobił tym razem? Przekonajcie się!

Wojna Pięciu Królów dobiega końca, a Ród Lannisterów jest pewny swojego zwycięstwa. Tommen zostaje koronowany na króla. Stannis udał się na Mur, aby rozprawić się z dzikimi. Daenerys Targeryen zostaje w Meeren i rządzi jako królowa. Robb Stark został zabity, razem z matką, na weselu u Freyów.

Największą zmianą jest miejsce akcji, zawężone do Siedmiu Królestw, w przeważającej części do Królewskiej Przystani. Jest to zmiana jedyna, ale bardzo duża, o czym piszę w następnym akapicie. Przeciwwagą dla nowych rzeczy są stare i sprawdzone, które na pewno nie zawiodą. I między innymi jest to poznawanie historii Westeros, kawałek po kawałku. Nigdy szybko na jeden raz, ale przez całą powieść systematycznie i regularnie. To bardzo dobry sposób, który daje dużo pole manewru autorowi, a czytelnikom wiele frajdy.

Autor jak gdyby sam założył sobie kajdany. Ograniczył swoją swobodę przeskakiwania z miejsca na miejsce i zamknął się w jednym. To, co dawało przyjemny klimat powieści, teraz zostało wyrzucone. Ale można to jeszcze przeboleć. Gorszym jest fakt, że bohaterowie tacy jak Stannis, Melisandre, Jon, Tyrion czy Daenerys nie występują w tej części lub występują przez pryzmat innych postaci, lecz też bardzo krótko. Nie ma rozdziału, w którym oni by opisywali swoje wydarzenia. Jednak może to zrekompensować Arianne ze Słonecznej włóczni, córka księcia Dorana, bratanica Czerwonej Żmii z Dorne, księcia Oberyna. Poznajemy nowy punkt widzenia, bardzo ciekawy zresztą.

Po znakomitej ?Nawałnicy mieczy? oczekiwałem czegoś więcej, czegoś co znów mnie zachwyci. I doczekałem się tylko w połowie. Fabuła  jest dość rozciągnięta, ponieważ trudno opisać wszystkie wydarzenia z jednego miejsca  na pięciuset stronach i ciągle utrzymać wartkie tempo. 

Przy tym wszystkim, ?Uczta dla wron? nie jest złą powieścią. Po prostu nie dorównuje pozostałym trzem książkom. Jest to dobra część, ale tylko jeśli będziemy patrzeć pod kątem innych autorów. Martin przyzwyczaił nas do bardzo wysokiego poziomu, który teraz opadł. Ale wciąż jest godna polecenia.

Podsumowując, warto przeczytać ?Ucztę dla wron?. Polecam ją zwłaszcza wiernym fanom sagi, którzy, mimo że będą trochę zawiedzeni, to jednak wciąż odnajdą dawną wartką akcję, humor i porywającą fabułę.

Michał Rejmer

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT