Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

7.05.2014, 16:12
 • Tytuł Uczta dla wron. Cienie śmierci
 • Tytuł oryginalny A Feast for Crows vol.2
 • Autor George R.R. Martin
 • Wydawca Zysk i Sk-a Wydawnictwo
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2012-03-27
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Ilość stron 504
 • Tłumaczenie Michał Jakuszewski
 • Rok wydania 2005
 • Forma książka

KUPUJ

OCENA

Uczta dla wron. Sieć spisków

Uczta dla wron. Sieć spisków

Wojna pięciu królów zbliża się powoli do końca, a Lannisterowie i ich sojusznicy uważają się za zwycięzców. Jednakże nie wszystko w kraju idzie dobrze. Rozdarte wojną królestwo staje na progu pokoju tylko po to, by wkroczyć na ścieżkę wiodącą ku jeszcze straszliwszym zniszczeniom.

Po śmierci króla potwora, Joffreya, władzę w Królewskiej Przystani przejęła Cersei. Śmierć Robba Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie.

Jest jeszcze kilka inych osób mogących rościć sobie pretensje do Żelaznego Tronu, ale są one zbyt słabe lub przebywają za daleko, by mogły stanowić realne zagrożenie. Jak po każdym wielkim konflikcie, wkrótce zaczynają się też zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy wkrótce również rozstaną się z życiem.
W Siedmiu Królestwach ludzkie wrony zgromadziły się na bankiet z popiołów?

RECENZJA

?Uczta dla wron. Sieć spisków? jest drugą i ostatnią częścią czwartego tomu ?Pieśni Lodu i Ognia?. Tak jak w części pierwszej, autor postawił na zmienność, nie kontynuując starych wzorców.

Wydarzenia mają się następująco. Tommen zasiadł pewniej na Żelaznym tronie, a prawdziwą władzę dzierży Cersei jako królowa regentka. Kevan, stryjeczny dziadek młodocianego króla obraża się i wyjeżdża z Królewskiej Przystani. Siedem królestw ma już dość wojny i z radością przyjmuje pokój. 

Przez brak kontynuacji rozumiem odstąpienie od tego, co tworzyło pierwszy, drugi i trzeci tom, ale w czwartym już zabrakło tej ciągłej przemienności bohaterów i miejsc zdarzeń. W jednym momencie mogliśmy znaleźć się przy Żelaznym Tronie, a już za chwilę patrzeć na mury Astaporu. W tej części, tak samo jak w poprzedniej, razem tworzących czwarty tom, tego nie ma. W pewien sposób czułem się zdradzony przez Martina, że tak brutalnie to odebrał, ale pocieszył mnie koniec, gdzie pisze w liście otwartym do swoich czytelników i powiadamia nas, że piaty tom będzie skupiał się na postaciach, których tu brakowało ? czyli jonie, Daenerys czy Stannisie.

Na szczęście jest co innego, coś, co może zrekompensować straty i niektórych bohaterów i uziemienia akcji w jednym miejscu. Otóż wątek Aryi został znacząco rozbudowany i poznajemy jej losy, na pewno warte uwagi. Tak jak pisałem w recenzji poprzedniej części, pojawia się Arianne, postać bardzo interesująca i mająca wielkie znaczenie dla biegu wydarzeń. 
W ?Uczcie dla wron? jest wyjątkowo mało bitew, za to o wiele więcej intryg. Intryg bardzo subtelnych, lekko rzucanych w ukrytych półsłówkach. Czytelnik potrzebuje chwili na zastanowienie, jakie znaczenie mogą mieć. Gdy już zda sobie z tego sprawę, szeroko otwiera oczy, jest niesamowicie zaskoczony otrzymaną informacją, która rozwija się w jego myślach. To jest jak narkotyk. Nieważne, że chcesz się oderwać, nie pozwala. Ale czasami są momenty zwątpienia, czas, kiedy najchętniej odstawiło by się ten specyfik. Ale w końcu przykuwa się do ciebie tak mocno, że żadną siła się nie oderwiesz.

Autor nie byłby jednak sobą, gdyby nie dołączył swojego charakterystycznego zakończenia. Podsyca ono chęć przeczytania kolejnej części, dzięki niemu zapominamy też o pewnych niedociągnięciach, które się pojawiły, znów pełni energii i zapału chcemy przeczytać piąty tom! 

Powieść nie dorównuje poziomem ?Nawałnicy mieczy?, swojej poprzedniczce, ale przez część książki wciąż możemy poczuć jak to jest gdy wydarzenia na kartkach zapierają dech w piersiach. Znów przenieść się do magicznej i wymarzonej krainy Westeros ? to marzenie. Martin z każdym nowym tytułem je spełnia, ale jednak czwarty tom jako pierwszy oceniam na mniej niż maksymalną liczbę oczek. 8 to wciąż dobra ocena, ale jak na tego autora ? powinna być lepsza.
Michał Rejmer

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT