PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

22.06.2014, 15:25
 • autor Trudi Canavan
 • tytuł oryginału Thief's Magic
 • wydawnictwo Galeria Książki
 • data wydania 13 maja 2014
 • ISBN 9780356501109
 • liczba stron 560
 • język polski

KUPUJ

OCENA

Złodziejska magia
W świecie, w którym magia napędza rewolucję przemysłową, student archeologii, Tyen, odkopuje księgę zwaną Vella, która posiada zdolność odczuwania. Vella ­? niegdyś młoda czarodziejka zajmująca się introligatorstwem ? została zmieniona w pożyteczne narzędzie przez jednego z najpotężniejszych czarnoksiężników wszechczasów. Od tamtej chwili zbiera informacje, między innymi kluczowe wskazówki na temat katastrofy czekającej świat Tyena.

Tymczasem w krainie rządzonej przez kapłanów Rielle, córkę farbiarza, nauczono, że posługiwanie się magią oznacza okradanie aniołów. Wie jednak, że ma do tego talent, i że w mieście przebywa pewien zdeprawowany człowiek, który chętnie nauczy ją, jak się nią posługiwać ? jeżeli tylko odważy się zaryzykować gniew aniołów.

Nie wszystko jednak jest zgodne z przekonaniami, w jakich wychowano Tyena i Rielle. Ani natura magii, ani prawa ich krajów.

A nawet ludzie, którym ufają.


RECENZJA
?Złodziejska magia? to najnowsza książka słynnej autorki Trudi |Canavan, która ma na swoim koncie już 3 trylogie. W dzisiejszej recenzji łączonej przedstawiamy Wam tę książkę z punktu widzenia osoby, która czytała już poprzednie powieści, jak i nowego czytelnika.

Michał: Kiedy pierwszy raz "Złodziejska magia" została zapowiedziana, byłem  niesamowicie ucieszony, ponieważ znałem już twórczość Trudi. Była dla mnie wszystkim, co dobre w literaturze. Liczyłem na triumfalny powrót, który odzwierciedli jej geniusz. A Ty? Miałaś jakieś oczekiwania, gdy się z nią pierwszy raz spotkałaś?

Aneta: No więc to było moje pierwsze spotkanie z tą autorką i jakoś tak... mam mętlik w głowie. Spodziewałam się chyba czegoś więcej, ale z drugiej strony nic tej książce nie mogę zarzucić. Być może jak na taką cudowną pisarkę spodziewałam się żywszej akcji, czegoś specjalnego... A tak mamy pościgi, ucieczki i jakiś wątek miłosny czyli coś z czym spotykam się w wielu książkach. Niestety nie mam porównania. Daje mi to motywację, aby jak najszybciej zajrzeć do innych książek tej autorki. ALE! Powiem szczerze, że sam koniec książki niesamowicie mnie zaciekawił i mimo tego, że nie zapałałam jakąś szczególną miłością do tej książki ze zniecierpliwieniem będę wyczekiwała kontynuacji. Coś w głębi duszy mi podpowiada, że kolejne części będą o wiele bogatsze w akcje.

Michał: Być może będą ciekawsze, aczkolwiek nie wydaje Ci się, że powinna zacząć z hukiem, a potem utrzymywać poziom?

Aneta: Oczywiście, że powinna! Czytając "Złodziejską magię", przewracając kartka po kartce miałam pewien niedosyt, ciągle wydawało mi się, że historia którą opisywała mogła być o wiele lepiej rozwinięta. Że potencjał samej autorki nie był do końca wykorzystany.
Michał: No dobrze, czyli zaczęliśmy od ubolewania, ale co sadzisz o bohaterach?

Aneta: Bohaterowie byli całkiem fajnie stworzeni chociaż szkoda, że obydwoje byli tak bardzo ułożeni. Brakowało mi w nich nuty szaleństwa czy odrobiny buntu. Wbrew jakimś regułom bardziej podobały mi się postacie drugoplanowe, które wydawały mi się bardziej barwne.
Michał: A który podobał Ci się bardziej?

Aneta: Trudne pytanie, ale chyba jednak bardziej podobał mi się Tyen. Historia Rielle ocierała się w pewnym momencie o fanatyzm religijny, a on ślepo była zapatrzona w to wszystko co ją otaczało. Tyen trzeźwo myśli i mimo tego, że wydaje mi się, że jest ciut naiwny ma piękne idee, których założenia chce osiągnąć za wszelką cenę.

Michał: Tak, to godne podziwu. Ale Rielle też poradziła sobie dobrze w kryzysowej sytuacji. Zresztą, oboje byli w niej postawieni. Jednak żaden z nich nie jest papierową postacią. Możemy odczytać ich uczucia, myśli, które wyraźnie nam przecież przekazują. Minusem, dla mnie, była narracja z dwóch miejsc. Owszem, jak inaczej to zrobić, skoro postacie są w zupełnie innych miejscach? Nie wiem, aczkolwiek to rozwiązanie Trudi zastosowała już w "Trylogii Zdrajcy", która podobała mi się najmniej z jej wszystkich napisanych. A jak to ma się z perspektywy osoby, która nie czytała poprzednich trylogii?

Aneta: Narracja z dwóch miejsc jest niesamowicie męcząca, przynajmniej dla mnie. Nie lubię takich książek. Zaczynasz wkręcać się w jakąś akcje i naraz musisz przerwać. Być może nazywa się to budowaniem akcji, ale mnie to poprostu irytowało. Po przeczytaniu "Złodziejskiej magii" tak naprawdę nie wiem co myślęc o Trudi Canavan. Nie porwała mnie ta książka. Nastawiałam się do niej bardzo optymistycznie słysząc pozytywne uwagi innych ludzi. Chyba powinnam przeczytać coś innego tej autorki, aby porównać. Książce nic zarzucić nie mogę, ale wydawało by się że mogłoby być lepiej...

Michał: O tak, mogłoby. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że kiedyś była w lepszej formie. Aczkolwiek nie jest z nią tak źle. Na przykład akcji wiele zarzucić nie mogę. Jest wartka, tak jak być powinna. A jak się Tobie wydawało?

Aneta: Rzeczywiście jeśli chodzi o akcje to nie mam większych zastrzeżeń. Działo się dosyć sporo, tak jak lubię.
Masz takie odczucie, że mimo wszystko druga część będzie o wiele lepsza? Przynajmniej tak się zapowiada. Czytając "Złodziejską magię" trochę się to tak wlokło jednak pod koniec coś zaskoczyło i pomyślałam, że być może pierwsza część jako tylko taki dłuższy wstęp (tylko 500 stron wstępu) wprowadzi nas w prawdziwą historię z jeszcze większą ilością intryg i akcji.

Michał: Czyli nadzieja... Tak, mam ją. Ale miałem ją przez całą lekturę tomu. Dlatego właśnie jestem bardziej powściągliwy co do nadziei.
No dobrze, skoro więc mamy już wszystko omówione, jaką ocenę byś proponowała i dlaczego?

Aneta: 8/10. Teoretycznie nic książce zarzucić nie mogę, ale jednak przez cały czas męczyła mnie myśl, że mogłoby być lepiej. No i ta rozwaga głównych bohaterów... Lubię utożsamiać się z bohaterami książek, a czytając "Złodziejską magię" odrywałam się raz co raz od książki, aby ponarzekać na bohaterów bo przecież "ja zrobiłabym to inaczej".

Michał: Ja jednak daję 7/10. Według mnie, to jest powieść dla tych, którzy nie czytali wcześniejszych powieści Trudi. Dla tych nowych czytelników książka jest udana, ale dla starych ? za słaba jak na taką autorkę.

Rozmawiali: Aneta Szewczyk i Michał Rejmer

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook