PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

23.06.2014, 19:15
 • autor Tomasz Michniewicz
 • wydawnictwo Wydawnictwo Otwarte
 • data wydania 30 kwietnia 2014
 • ISBN 9788375152883
 • język polski
 • typ papier

KUPUJ

OCENA

Swoją drogą
Trzydziestolatek z korporacji uciekający od codziennej rutyny do afrykańskiej dżungli. Młoda kobieta konfrontująca się ze swoimi największymi obawami w świecie ortodoksyjnego islamu. Dojrzały mężczyzna, który postanawia wreszcie odwiedzić miejsca, o których marzył przez czterdzieści lat.

Wszyscy troje usłyszeli taką samą propozycję: ?Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem ? decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili. Więc gdzie chciałbyś teraz być??.

Banalne z pozoru pytanie sprowokowało całą trójkę do poszukiwania odpowiedzi ? także tych dotyczących ich miejsca w świecie, ich lęków, marzeń i zmarnowanych szans. I był to pierwszy krok na drodze, która całkowicie odmieniła życie każdego z nich.

Książka o podróżach i książka-podróż, którą każdy czytelnik przeżyje inaczej.


RECENZJA
?Swoją drogą? ? taki tytuł nosi najnowsza książka Tomasza Michniewicza. Książka bardzo poruszająca, która opowiada nie tylko o podróżach, ale także o prawdziwym życiu.

?Zabiorę Cię w dowolne miejsce na świecie, ale decyduj natychmiast?.
Takie słowa skierował autor książki do trójki bliskich sobie ludzi ? przyjaciela, żony i taty. Pierwsze pytanie, jakie mi się nasunęło brzmiało ?dlaczego on to zrobił, co nim powodowało??. Drugie to ?jakie miejsca wybrali??. I właśnie to ostatnie jest ważniejsze. Każdy z bohaterów reportażu wybrał inne miejsca. Najpierw Afryka z Marcinem, przyjacielem Tomka, potem Arabia Saudyjska z żoną, i w końcu Nowy Orlean z tatą. Cudowne przygody, które warto poznać. 

Reportaży jest bardzo dużo na rynku wydawniczym. Dlaczego zatem możemy mówić, że akurat ten jest lepszy od reszty? Otóż jest kilka zasadniczych różnic. Po pierwsze, książka nie opowiada o jednym miejscu, ale aż o trzech. ?Heban?, który jest najsławniejszym pośród  swojego gatunku, opisuje tylko jedno ? Afrykę, a tutaj mamy ich aż w nadmiarze! Po drugie, autor i osoba, która jest z nim w podróży zawsze jest blisko ludzi i prawdziwego świata. Poznajemy prawdziwe życie koczowniczych Baka, kobiet w Arabii Saudyjskiej lub miłośników bluesa w Nowym Orleanie.

W odbiorze reportażu bardzo pomagają zdjęcia. Niesamowicie bogate i barwne zdecydowanie pobudzają wyobraźnię do większego wysiłku. Na plus zaliczyć także można pojawiające się co jakiś czas dodatkowe strony, zawierające informacje o aktualnym miejscu czy zdarzeniu. Dzięki temu dowiadujemy się wiele o różnych kulturach ? afrykańskiej, arabskiej czy amerykańskiej. Dlatego, jeśli pragniesz dowiedzieć się o szczegółach życia mieszkańców, których egzystencja jest różna od naszej, ?Swoją drogą? będzie doskonałym materiałem. 

Według mnie, książka spodoba się praktycznie każdemu czytelnikowi ? staremu czy młodemu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu druga historia ? opisująca autora, Tomasza, z żoną. Oni, jadąc do Arabii Saudyjskiej, byli dla mnie najbardziej pouczającym przypadkiem. 

Jeśli można coś zarzucić książce, to można się przyczepić do stylu autora. Mimo zdjęć, które nieustannie są dodawane, mimo dodatku na stronie internetowej, w  którym możemy zobaczyć to, co nie zmieściło się w reportażu, to czasami miałem uczucie znudzenia. Chciałem odłożyć książkę i przeczekać ten moment. Niestety, czasami było nie sposób. To, patrząc na całość może obniżyć ogólną ocenę ? ale nie aż tak bardzo, ponieważ przez lwią część lektura była interesująca.

Bardzo ciężko było mi napisać tę recenzję i jednoznacznie ocenić ?Swoją drogą?. Bo ona nie jest tylko o podróżach. Jest o marzeniach i życiowych celach? O nieustannej pogoni za czasem. Z pewnością zawiera głębsze przesłanie. I za to przesłanie, które maskuje ewentualne, drobne niedociągnięcia stawiam 9 ? bardzo wysoką ocenę, na którą reportaż w pełni zasługuje. 

Michał Rejmer

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook