PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

24.07.2014, 16:23
 • autor Tadeusz Kubiak
 • wydawnictwo Zysk i S-ka
 • data wydania czerwiec 2014
 • kategoria literatura dziecięca/młodzieżowa
 • język polski
 • typ papier

KUPUJ

OCENA

Kim będą?
Ile jest ciekawych zawodów! Zosia chce zostać lekarką, Kasia nauczycielką, Irenka krawcową, Martusia architektem, Małgorzatka sprzedawczynią a Agatka pisarką. A ty? Kim będziesz jak dorośniesz?


RECENZJA

Nie wiedzieć czemu, kiedy jesteśmy dziećmi, spieszy nam się do dorosłości. Potem z nostalgią wspominamy te czasy pełne beztroski i nie rozumiemy, dlaczego wtedy tak bardzo chcieliśmy być dorośli. A wiadomo, dorosłość wiązała się z byciem dużym i spełnieniem dziecięcych marzeń. Choćby tych o tym, kim będziemy, kiedy już w końcu dorośniemy.


Przypomnijmy sobie te nasze dziecięce marzenia, fascynacje.. Kim chcieliśmy zostać, gdy byliśmy dziećmi? Dla mnie moja przyszła kariera od zawsze była jasna, chociaż nie do końca sprecyzowana. Chciałam być koniecznie policjantką albo -również koniecznie! - dziennikarką. W międzyczasie był etap prowadzenia dziennika i uczenia moich pluszaków, czym są ułamki, a potem pisania scenariuszy do brazylijskich telenowel. Teraz, już jako mama, zasiadam z synem do lektury "Kim będą?" Tadeusza Kubiaka i podejmuję dyskusję.


Bo okazuje się, iż nowa propozycja Wydawnictwa Zysk i S-ka dla najmłodszych to przede wszystkim doskonałe wyjście do dyskusji ze swoimi dziećmi. Książka przeznaczona raczej dla tej młodszej "młodzieży", dla której podstawowym wyznacznikiem, czy tytuł jest ciekawy czy też nie, są jeszcze obrazki. A tych tutaj nie brakuje. W tym miejscu chwalę panią Elżbietę Kidacką, która ową publikację ilustrowała. Brawa za bezbłędne połączenie w ilustracjach tego, co "dziś" i tego, co będzie "jutro". Bo kiedy Zosia będzie duża będzie leczyć ludzi, na razie leczy lalki, a Elżbieta Kidacka pomysłowo pokazała Zosię i małą, i dużą, skupiając się na elementach zarówno rzeczywistości, jak i na dziecięcych marzeniach.


Tadeusz Kubiak stworzył zgrabną, krótką opowiastkę dla dzieci, przedstawiając im różne możliwości, co też mogą robić, kiedy (w końcu!) dorosną. I tak dowiadujemy się, iż mają przed sobą perspektywę zawodu lekarza, nauczycielki, architekta, krawcowej.. Szkoda, że zabrakło tutaj tradycyjnych profesji, takich jak wspomniany przeze mnie policjant, strażak czy pielęgniarka. Stworzyłoby to szersze pole do dyskusji, chociaż można przyjąć, że lekturę wzbogacimy rozmową z dzieckiem w stylu "a ty, jakie znasz jeszcze zawody"?. Przyznam, iż czytając zapowiedź, spodziewałam się nieco większej zawartości, tymczasem książka jest naprawdę bardzo krótka. Liczy 12 stron, z czego 4 to kreatywna wkładka, do której zaraz przejdę. W sumie doliczyłam się 20 zdań. I to jest koniec.


Największym atutem przemawiającym zdecydowanie na korzyść "Kim będą?" jest niespodzianka, na jaką dzieciaki natrafią w samym środku. Okazuje się, iż wydawnictwo dla naszych milusińskich przygotowało wkładkę, z której mogą wyciąć dwie postacie oraz ubranka dla nich, aby potem pokolorować, posklejać (najmłodsze dzieci będą potrzebować pomocy rodziców) i ubrać laleczki. Stroje odpowiadają tradycyjnym, zakorzenionym głęboko w świadomości społeczeństwa i dzieci, wizerunkom poszczególnych zawodów. My mieliśmy prawdziwą frajdę przy wykorzystywaniu zawartości wkładki!


Zastanawiam się, czy autor planuje wydanie tego typu książki, ale bardziej pod kątem chłopców. Tadeusz Kubiak przedstawił sześć portretów i wszystkie sześć przedstawia dziewczynki. Również postacie do wycinania są kobietami.


Książeczkę polecam, gdyż za niewielką sumę można swojemu dziecku zafundować ciekawą zabawę z wycinaniem, składaniem i ubieraniem postaci. Poza tym sama treść została napisana w sposób przystępny dla najmłodszych, wierszyki są rymowane i dźwięczne. A po lekturze możemy rozmawiać i rozmawiać, powspominać, zapytać.. Mój syn na przykład będzie odkrywcą dinozaurów!

Magdalena Kijewska

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook