PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

13.08.2014, 13:45
 • autor Elżebieta Cherezińska
 • wydawnictwo Zysk i S-ka
 • data wydania 26 czerwca 2012
 • ISBN 9788375069945
 • liczba stron 768

KUPUJ

OCENA

Korona śniegu i krwi
Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla, a tron pozostaje pusty.
Na horyzoncie pojawia się nadzieja ? skromny kantor Jakub Świnka odczytuje klątwę i jako pierwszy dostrzega księcia, który może ją odwrócić. Książę Starszej Polski Przemysł II spędza czas na turniejach i w poszukiwaniu rycerskich laurów.
Na opustoszały królewski tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego księcia.
Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze. Jaką rolę odgrywa wielki ród Zarembów o skrzętnie skrywanych początkach? Czy minezingerzy zaśpiewają pieśń zwycięską czy też chmury nad tronem pogrążą królestwo w wiecznym mroku?
Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo...


RECENZJA

"Korona śniegu i krwi" to książka autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, opowiadająca o czasach wielkiego rozbicia dzielnicowego.

Na początku książki poznajemy Przemysła II, księcia Starszej Polski. Będzie on naszym głównym bohaterem, wokół którego będą krążyć wydarzenia. Przez całe życie władcy, Polska jest podzielona na dzielnice. Rządzą nimi skłóceni ze sobą Piastowie, a każdy z nich chce zostać seniorem, czyli zwierzchnim panem całego kraju. Ta wojna wyniszczyła kraj. Kto zatem okaże się godzien, aby zasiąść na tronie?

Chociaż autorka ściśle trzyma się faktów - skrupulatnie sprawdziłem - to tempo akcji jest niesamowite. Przez prawie całą lekturę nie mogłem się oderwać i czytałem z zapartym tchem. Ale czasami jednak coś mnie nudziło. Watek, przeciągany zbyt długo może skutecznie odstraszyć czytelnika. Na szczęście, były to tylko i wyłącznie pojedyncze przypadki, a zaraz potem byłem znów wciągany w wir wydarzeń.

"Korona śniegu i krwi" może przydać się również i uczniom! Owszem, nie pomyliłem się ? uczniom, a już zwłaszcza takim, którzy mają przed sobą sprawdzian z okresu rozbicia dzielnicowego. Z własnego doświadczenia wiem, iż jest to strasznie zagmatwany okres w naszej historii, ale po lekturze książki Cherezińskiej bardzo zainteresowałem się tamtymi czasami. Co więcej, zrozumiałem je, a do tej pory wydawały się one tak trudne i nieciekawe, że nawet mi - a uwielbiam historię - nie chciało się ich zagłębiać.

Myślę, że to właśnie doskonałe przedstawienie postaci i ich życia decyduje o fenomenie tej powieści. Mogłem dosłownie poczuć się, jakbym stał obok wielkich ówczesnego świata, kiedy podejmowali najważniejsze decyzje, dotyczące przyszłości kraju, być może nawet zmieniające obraz świata. To było wprost niesamowite uczucie, jedno z niepowtarzalnych, a autorka doskonale nim manipulowała.

Podsumowując, "Korona śniegu i krwi" jest wspaniałą wycieczką w dawno minione już czasy. Dla wszystkich miłośników historii, ale nie tylko - jeśli ktoś lubi wspaniałą, wartką akcję, ta powieść będzie idealna. Dlatego wystawiam jedną z najwyższych ocen, i mam nadzieję, że po przeczytaniu przyznacie mi rację.

Audiobook

Wraz z książką dostałem również wersję słuchaną. Szczerze mówiąc, dopiero zaczynam swoją przygodę z audiobookami, jeśli o to chodzi, jestem kompletnym nowicjuszem. Dlatego właśnie przedsięwzięcie, jakim na pewno jest nagranie słuchowiska przez bez mała osiemdziesięciu aktorów było zdecydowanie dobrym początkiem.

Nie zamierzam rozwodzić się nad fabułą, tempem akcji i ogólnie tym, co tworzy książkę, gdyż o tym wszystkim napisałem w recenzji właściwej. Z kolei skupię się raczej na moich wrażeniach podczas odsłuchiwania "Korony śniegu i krwi".

Bardzo podobało mi się to, że brakowało znanych nazwisk, takich aktorów, którzy mogliby się z czymś kojarzyć, na przykład z rolą filmową. Bardzo by mi przeszkadzało, gdyby za każdym razem, kiedy odzywał się Przemysł II, w mojej głowie pojawiał się - przykładowo - obraz Tomasza Kota.

Fascynujące jest również to, że każda z postaci ma swój głos. Z tego co wiem, w większości słuchowiska są czytanie przez jednego tylko lektora, który pełni rolę narratora i wszelkich bohaterów. Po takim doświadczeniu wydaje mi się to nudne i monotonne.

Przy tym wszystkim, wciąż pozostaję fanem tych ?prawdziwych? książek. Papierowe wydania mają w sobie jakąś magię, która nieodparcie mnie pociąga. Ale wiem, że z radością będę sięgał po następne słuchane powieści. "Korona śniegu i krwi" w tej formie zdecydowanie mnie do tego zachęciła.

Audiobooki są wspaniałe dla ludzi, którzy nie mają czasu czytać tradycyjnych wydań. W samochodzie, autobusie, podczas przejażdżki na rowerze czy biegając - wszędzie można założyć słuchawki i rozpocząć swoją przygodę - tutaj z książętami Polski. Polecam taką formę jednak nie tylko tym, którym brakuje dnia na czytanie. Ta śmiała produkcja, z udziałem wielu aktorów, to doskonała zabawa dla wszystkich - dla mnie była na pewno. 

Michał Rejmer

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook