PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

3.12.2014, 09:45
 • autor Joelle Charbonneau
 • tłumaczenie Janusz Maćczak
 • tytuł oryginału The Testing
 • wydawnictwo YA!
 • data wydania 8 października 2014
 • ISBN 9788328014138
 • liczba stron 381

OCENA

Testy
Osiemnaście Kolonii stworzonych po nuklearnej apokalipsie Seven Stage War to rzeczywistość, w której młodzi ludzie przechodzą testy, aby trafić na elitarny uniwersytet. Kształci on naukowo-polityczną elitę społeczeństwa. Stawką w zmaganiach jest życie lub śmierć.

Autorka na tle fabuły zarysowała tragiczną i fascynującą zarazem historię ludzkości. Stworzenie nowego świata, głębia psychologiczna bohaterów, okrucieństwo i brak złudzeń to najważniejsze cechy tej trylogii.


RECENZJA

"Testy" to powieść Joelle Charbonneau rozpoczynająca nowa trylogię. Podobno dla fanów słynnych Igrzysk Śmierci. I rzeczywiście, książka ma coś z nimi wspólnego. To dobrze czy źle? Przekonajcie się.


Na początek jednak, trochę o fabule. Wojna Siedmiu Faz zniszczyła całą planetę. Teraz ludzkość w pocie czoła pracuje, aby odbudować dawną chwałę, potęgę i, co najważniejsze, cywilizację. Każdy ma jakieś zadanie, a nieliczni, bo około dwudziestu osób z całego rocznika, zostaje przyjętych na Uniwersytet. Tam posiądą wiedzę, która pozwoli im zostać przyszłymi przywódcami narodów. Ale za jaką cenę?


Cały świat przedstawiony jest bardzo dobrze wykreowany. Już od pierwszych stron poznajemy część historii, jak i systemowi organizacyjnemu. W trakcie kolejnych wydarzeń dowiadujemy się więcej o przeszłości, jak i wojnie. Tylko może trochę za mało. Większa ilość faktów ? zmyślonych oczywiście, na pewno by nie zaszkodziła.


Tempo akcji też jest naprawdę wyśmienite. Nawet na chwilę nie przystaje, co cieszy czytelnika. Autor cały czas przekazuje swoje emocje, a tych ma w zanadrzu naprawdę sporo. To sprawia, że zaczynamy utożsamiać się z postaciami (o których zaraz napiszę). Tego właśnie oczekiwałem. Zaparcia tchu w piersiach i przyklejenie do fotela, wraz z niemożnością oderwania się od powieści.


Jednak to nie znaczy, że książka jest bez wad. Pierwszą z nich, jak dla mnie rzucającą się w oczy, jest główna bohaterka. Polubiłem ją, owszem, ale jest ona papierowym człowiekiem ? nie ma żadnych wad! Jest święta, tak samo ja postacie z "Kamieni na szaniec". Na szczęście, w opozycji do Cii, stoją jej koledzy, którzy tych złych cech mają aż nadto. To wszystko odbiera część realizmu.


Ale to nie wszystko! Podczas tytułowych Testów, zmysły bohaterów nagle stają się niesamowicie wyczulone. Dlatego kiedy nagle budzą się z głębokiego snu, z przeświadczeniem, że ktoś obok nich jest. Całkowicie nierealne, jednak zwraca uwagę tylko uważnych czytelników - z powodu szybkiego tempa akcji.


A co z wtórnością? Czy tego tytułu nie zdominowały sławne Igrzyska Śmierci? Otóż nie, chociaż tak się może wydawać. Być może autor sugerował się tą pozycją w tworzeniu własnej powieści, jednak jego warsztat jest na tyle dobry, że powielił schematu zmieniając imiona, a sam stworzył swoją, odrębną historię.


Podsumowując, zdecydowanie oceniam powieść na plus! I to niemały. Polecam ją wszystkim, którzy szukają szybkiej i wartkiej akcji, a także dobrze wykreowanego świata przedstawionego. I tym razem nie mam trudności z oceną! Wystawiam dziewięć oczek, ponieważ wszystkie zalety przeważają nad wszystkimi wadami. Zresztą, sami się przekonajcie!

Michał Rejmer

 

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook