Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

9.01.2015, 17:00
  • autor Colleen Hoover
  • tłumaczenie Piotr Grzegorzewski
  • tytuł oryginału Hopeless
  • wydawnictwo Otwarte
  • data wydania 16 czerwca 2014
  • ISBN 9788375152814
  • liczba stron 424

KUPUJ

OCENA

Hopeless

Hopeless

Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa.
To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Dziewczyna próbuje trzymać się na dystans ? wie, że Holder oznacza jedno: kłopoty. On natomiast chce dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Gdy Sky poznaje Deana bliżej, odkrywa, że nie jest on tym, za kogo go uważała, i że zna ją lepiej, niż ona sama siebie. Od tego momentu życie Sky bezpowrotnie się zmienia.

RECENZJA

Sky nie prowadzi normalnego nastoletniego życia ? nie ma internetu, komputera, telewizora i (o zgrozo!) nawet telefonu komórkowego. Ba! nawet nie chodzi do szkoły, uczy się w domu. Jej mama tłumaczy to faktem, że nowinki techniczne uzależniają a ludzie są źli, więc dobrze robi trzymając dziewczynę z daleka od tego "zła". Sky to nie przeszkadza, biega, czyta... i prowadzi dziwne związki ? pozwala się dotykać i całować facetom (nie chodzi tu o seks), ale nigdy nie czuje żadnej pieszczoty... Niespodziewanie na jej drodze staje Holder ? chłopak, który odwraca jej świat do góry nogami i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dzięki niemu, dziewczyna kawałek po kawałku odkrywa, że całe jej życie to jedno wielkie kłamstwo... W jakie oszustwo została wplątana?


Wraz z popularnością Young Adult, modna stała się też literatura New Adult ? efekt jednak jest ten sam, znów nowy gatunek, gdzie większość książek jest napisana na tym samym schemacie... co staje się nudne i przewidywalne. Celowo jednak napisałam większość ? bo oczywiście zdarzają się perełki. Jedną z nich było niedawno przeze mnie przeczytane ?Morze spokoju?, które podbiło moje serce swą wyjątkowością i piękną historią. Czytając opinię o ?Hopeless? niejednokrotnie natknęłam się na porównanie właśnie do wspomnianej wyżej powieści. Czy jest ono jednak słuszne?


Po opisie książki pomyślicie sobie, że przecież to już było, że to kolejna prosta historia, naiwne romansidło dla kobiet szukających miłości, że już zna się zakończenie... Cóż, myśleć sobie możecie ? ale grubo się przeliczycie mając takie wyobrażenie o tej powieści. A jeśli dodatkowo ją olejecie... BŁĄD! Popełnicie gigantyczny oraz karygodny błąd! Żeby coś ocenić należy po to sięgnąć i przeczytać... a wtedy wszystkie wasze wyobrażenia wyśmiejecie do łez.


Powstało już tyle książek o miłości, zwłaszcza tej nastoletniej... co więc może być nowego w z pozoru tak prostej powieści? Przecież miłości jest taka sama... nie zmienia się, o co więc całe hallo? Miłość, prawda ? jest jednym i tym u wszystkich, ale każdy z nas zupełnie inaczej ją widzi, każdy odkrywa ją na swój sposób. Dlatego ile osób ? tyle różnych opinii o miłości. 
Da się więc stworzyć inną powieść miłosną, trzeba tylko wykrzesać z siebie chęci ? i to właśnie zrobiła autorka. Stworzyła piękną historię, która nie jest banalna, nudna i schematyczna. Może i kilka faktów jesteśmy w stanie przewidzieć, ale wiele jest momentów, w których czytelnik zostaje zaskoczony. 


Colleen Hoover ma lekki styl, przez co cała książka, choć porusza trudne problemy ? staje się przystępna w odbiorze. Młodzieżowy język dodatkowo sprawia, że bez problemu możemy wczuć się w cała historię. Opisy wydarzeń i uczuć są bardzo dobrze rozwinięte, miejscami autorka gra na emocjach czytelnika ? obrazując naprawdę bolesne czy smutne zdarzenia, by słowa nie pozostały puste a niosły przesłanie.

Wykreowane postaci są przejrzyste, a ich charaktery bardzo wyraźne. Od samego początku bardzo polubiłam Sky ? dziewczynę, która ma serce dobrze zamknięte na klucz, naprawdę mało wie o technologii, kocha książki a gdy jej matka wyjeżdża zamiast biegnąć kupić telewizor, idzie piec ciasteczka. Jej postać jest tak zabawna a jednocześnie oryginalna i pełna sprzeczności. W dodatku ma tajemnice i dziwne wspomnienia... które tylko bardziej zaciekawiają czytelnika do jej osoby.

Holder to natomiast facet do pokochania! Ideał, który nie jest ideałem. Ma swoje zalety, ale ma też wady. Zaczepny, arogancki, pomocny... cudowny!
Te postacie są po prostu tak realne, tak ludzkie, że jeśli teraz wyciągnęłabym któregoś z tej powieści ? po prostu by żył w naszej rzeczywistości.


Oprócz wątku miłosnego mamy tutaj do czynienia z ważnym problemem społecznym, z którym spotkać się możemy w dzisiejszych czasach coraz częściej. Nie jednak będę zdradzać cóż to za problem, bo zniszczę Wam lekturę. Nie mniej należą się brawa dla autorki, bo porusza kwestię, którą niewielu pisarzy dotyka w swoim dziele. 

Ponadto dostajemy od autorki lekcje życia ? choćbyśmy chcieli, nie uchronimy od prawdy bliskiej osoby. Kłamstwa zawsze prędzej czy później wychodzą na jaw. Warto się więc poważnie zastanowić, czy fałszywy obraz rzeczywistości to dobry pomysł...

Ta książka jest tak prawdziwa, jakby napełniono ją życiem! Historia pochłania bez reszty, a po jej skończeniu na długo nie wychodzi nam z głowy. To nie kolejna banalna opowiastka w stylu "jaki ten świat piękny, kiedy miłość jest obok nas" ? to opowieść o prawdzie zamkniętej gdzieś głęboko i nadziei na lepsze jutro. 

 

?Hopeless? na pewno nie jest beznadziejne, jak mówi tytuł. ?Hopeless? jest piękne, wzruszające i powodujące wiele łez. Ale co najważniejsze ? z czystym sumieniem można powiedzieć, że powieści należy się porównanie do ?Morza spokoju?. Choć osobiście ciut bardziej wolę powieść Katji Millay, są to tylko milimetry różnicy.

 

Jeśli więc szukasz czegoś innego od typowego romansu, jeśli NA czy YA Ci się znudziły ? sięgnij po tę perełkę! Ta oryginalna i niebanalna historia powinna Cię przekonać do siebie i zawładnąć Twoimi uczuciami. Polecam.

 

Marcelina Pomper

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT