PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

1.04.2015, 14:36
 • Autor Joe Abercrombie
 • cykl Pierwsze prawo
 • tłumaczenie Wojciech Szypuła
 • tytuł oryginału The Blade Itself
 • data wydania 4 marca 2015
 • liczba stron 702

KUPUJ

OCENA

Ostrze
Logena Dziewięciopalcego, cieszącego się złą sławą barbarzyńcę, opuszcza w końcu szczęście. Czeka go los martwego barbarzyńcy, który pozostawi po sobie tylko pieśni i równie martwych przyjaciół. Jezal dan Luthar, uosobienie egoizmu, żywi jedno pragnienie: odnieść zwycięstwo w kręgu szermierczym. Lecz zbliża się wojna, a na polach bitewnych lodowatej Północy walczy się według brutalniejszych zasad niż w turnieju.

Inkwizytor Glokta, kaleka, który stał się oprawcą, nie ucieszyłby się z niczego bardziej niż z widoku Jezala powracającego do domu w trumnie. Z drugiej strony człowiek ten nienawidzi każdego. Konieczność tępienia zdrady w sercu Unii, przesłuchanie za przesłuchaniem, nie zyskuje mu przyjaciół, a kolejne zwłoki pozostawiają za sobą ślad, który może doprowadzić do samego skorumpowanego serca rządu - jeśli Glokta utrzyma się dostatecznie długo przy życiu, by owym tropem podążyć...


RECENZJA

"Ostrze" to pierwsza książka z serii "Pierwsze prawo" autorstwa Joe Abercrombiego.


Logen Dziewięciopalcy, barbarzyńca z Północy ma już dość wojowania po tym, jak stracił żonę, dziecko i przyjaciół. Postanawia wyruszyć na Południe w poszukiwaniu Pierwszego wśród Magów, Bayaza.
Inkwizytor Sand dan Glokta, kaleka, któremu wróżono, ze zostanie największym bohaterem Unii, pracuje nad sprawami zleconymi przez samego arcylektora Sulta. Co z tego wyniknie?
Kapitan Jezal dan Luthar pilnie przygotowuje się do Turnieju pod okiem lorda marszałka Varuza. Ale przeszkodzi mu w tym pewna tajemnicza piękność.


Fabuła nie rozgrywa się w jednym miejscu, a przenosi się wraz z głównymi bohaterami, których jest trzech, o czym zaraz więcej napiszę. Lubię takie przeskoki akcji z miejsca na miejsce, jednak niektórzy czytelnicy wprost ich nie znoszą. Mimo to, ten zabieg pisarza był zdecydowanie udany.


Same postacie są bardzo barwne i ciekawe. Ich charaktery są pełne, a nie papierowe. Można poczuć ich gniew, strach, ból, ale także radość czy miłość. Logen Dziewięciopalcy, inkwizytor Sand dan Glokta i kapitan Jezal dan Luthar są całkowicie odmienni i przez to nadają historii niepowtarzalnego klimatu. Jest jeszcze jeden plus. Zarówno kilku bohaterów, jak i kilka miejsc akcji dają czytelnikowi szerszy obraz na świat przedstawiony w powieści, a to jest niezwykle cenne.


Nie oznacza to jednak, że książka jest bez wad. Momentami miałem ochotę odłożyć powieść, ponieważ mnie nudziła. Można znaleźć ogromny kontrast pomiędzy poszczególnymi rozdziałami, gdzie w jednych akcja aż skrzy się od napięcia, a w drugich czytelnik przewraca strony jak najszybciej, aby dotrzeć do tych pierwszych. Gdyby narysować wykres zależności tempa akcji od czasu, powstałaby swoista sinusoida, raz unosząca się w górę, a raz opadająca w dół. Właśnie przez to miałem wrażenie, że autor nie potrafi utrzymać poziomu, bądź co bądź dobrego, przez całą, długą, bo sześćsetstronicową, powieść.


Abercrombie wykreował nowy świat, ale z podstawami normalnego, co nie wydaje się zbyt dziwne. I tak możemy dostrzec średniowieczny podział społeczeństwa - szlachta, duchowieństwo i chłopi. Kilka innych podobieństw, mało zauważalnych i subtelnych, nie wpływa na całokształt. I to jest bardzo ważne, pisarz przedstawia nam zupełnie świeży pomysł, nowe uniwersum, w którym można się zagłębić.


Podsumowując, warto sięgnąć po książkę Abercrombie'ego, zwłaszcza, że zalety przeważają nad wadami. Ze zniecierpliwieniem czekam na kolejną część cyklu, która, mam nadzieję, ukaże się jak najszybciej. A tymczasem ocena 8 musi wystarczyć.


Michał Rejmer

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook