PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

16.05.2015, 16:29
 • Autor Carol Rifka Brunt
 • tytuł oryginału Tell the Wolves I'm Home
 • wydawnictwo Grupa Wydawnicza Foksal
 • data wydania 2015 (data przybliżona)
 • ISBN 9781447218531
 • kategoria literatura współczesna
 • język polski

KUPUJ

OCENA

Powiedz wilkom, że jestem w domu
Mistrzowska, wzruszająca opowieść o stracie i nadziei. Wielka odwaga autorki w mierzeniu się z bólem młodej bohaterki. Obie wychodzą z tej próby zwycięsko.

June, bohaterka powieści, wrażliwa nastolatka przyjaźni się z wujem Finem. Gdy wuj umiera, wraz z nim odchodzi cały świat. Powieść pokazuje przejście ze świata dzieciństwa do dorosłości, uczy jak na nowo budować samego siebie, jak odnaleźć się w sytuacji straty. Problem AIDS, społeczne wykluczanie, bezsilność a jednocześnie nadzieja tworzą niezwykłą emocjonalną kompozycję, która sprawia, że wzruszony czytelnik uzna tę powieść za ważny głos w dyskusji o psychologii okresu dojrzewania.


RECENZJA

June Elbus mieszka w Nowym Jorku, wraz ze swoimi rodzicami i starszą siostrą Gretą. Najważniejszy dla niej jest jej ukochany wujek Finn - tylko z nim rozmawia o swojej fascynacji średniowieczem, zwierza się z największych sekretów i szuka pocieszenia, kiedy jest jej źle. Niestety, Finn jest chory na AIDS i wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że niedługo przyjdzie im się z nim pożegnać. Tak też wkrótce się staje. Zrozpaczonej i zagubionej June trudno pogodzić się ze stratą. Na pogrzebie poznaje jednak tajemniczego Toby'ego, który okazuje się być chłopakiem Finna. Zaintrygowana nastolatka, postanawia spotkać się z mężczyzną, by przekonać się, kim tak naprawdę był człowiek, który wiedział o jej ukochanym wujku więcej, niż ona sama.


Książkę miałam na oku od czasu pojawienia się pierwszych recenzji, a nawet wcześniej, kiedy pierwszy raz ujrzałam tę piękną i zachwycającą okładkę. Myślę, że to właśnie ona tak bardzo mnie zahipnotyzowała i sprawiła, że po książkę sięgnęłam z prawdziwą przyjemnością i wielką nadzieją, że pozycja nie zawiedzie moich wygórowanych oczekiwań. Jak było naprawdę?


Pierwsza rzecz, którą uświadomiłam sobie już po pierwszych paru stronach to fakt, że w historię trudno się zagłębić. Złożoność postaci, wielowątkowość, trudna do przełknięcia narracja - to wszystko sprawiało, że od lektury odrywałam się co chwilę, by poukładać sobie poznane fakty w głowie. Nie da się zaprzeczyć, że to sprawiło, że dopiero mniej więcej od połowy książki historia autentycznie mnie wciągnęła. Uważam jednak, że biorąc pod uwagę całokształt, naprawdę warto trochę pomęczyć się z początkiem, bo im dalej brnęłam w tą książkę, tym ciekawiej się robiło.


Autorka postawiła sobie w tej powieści niezwykle wysoką poprzeczkę, biorąc pod uwagę fakt, że ta książka jest jej debiutem. Przede wszystkim mam tutaj na myśli tematykę, która traktowała w dużej mierze o problemach współczesnych - braku akceptacji wśród rówieśników, odosobnienia, straty, poczucia beznadziei, czy nawet dojrzewania, które nierzadko wiąże się z wieloma zmianami i ważnymi decyzjami w naszym życiu. Carol Rifce Brunt należą się wielkie brawa, bo nie dość, że zwycięsko wyszła z tej próby, to dodatkowo stworzyła książkę, która powinna być drogowskazem dla wielu z nas.


Osobiście, urzekła mnie kreacja głównej bohaterki. Z początku - naiwna i dziecinna, a nawet irytująca. Dopiero pod koniec książki, czytelnik tak naprawdę zdaje sobie sprawę z jej wcześniejszych wyborów i zaczyna rozumieć, czemu autorka wykreowała ją w taki a nie inny sposób. Niesamowite jest to, jak bardzo złożona jest główna postać. Z jednej strony, nie grzeszyła rozumem, miała swój własny, trochę naiwny obraz świata, była zanurzona w marzeniach, które chowała gdzieś głęboko w sobie, Z drugiej jednak strony, w niektórych momentach mogliśmy dostrzec, jej drugie oblicze - zagubioną, smutną, pozostawioną z poczuciem straty i beznadziei po śmierci wujka dziewczynę, która z czasem zaczyna dopiero rozumieć emocje, jakie nią targają. Chociażby za fenomenalną kreację tej postaci, autorce należą się wielkie brawa i słowa pochwały.


Czytając tę pozycję, nie sposób nie skupić się na stylu pisania pani Brunt - wbrew pozorom, nie był on wcale lekki, łatwy i przyjemny, tak jak się po tej książce spodziewałam. To był styl bardziej tajemniczy, miejscami nawet niejasny, miejscami trudno było mi przebrnąć przez morze metafor, porównań i zawiłości, jakie przyszykowała dla czytelnika autorka. Mimo wszystko, myślę, że warto było to zrobić, dla samego morału i końcówki powieści, która pozostawiła mnie w stanie zagubienia i głębokiego zamyślenia - z tego też powodu, "Powiedz wilkom, że jestem w domu" na pewno spodoba się osobom, które poszukują książki ambitniejszej, głębszej, bardziej skłaniającej czytelnika do refleksji.


Z pewnością, dobrym zabiegiem okazało się umiejscowienie akcji w latach 80., w których przecież epidemia AIDS ogarnęła niemal cały świat. To wprowadziło do książki dodatkową atmosferę i boleśnie uświadamiało, że wuj Finn nie był jedynym, który cierpiał z powodu tej choroby. Dodatkowo, trudno było nie dać się wciągnąć w ciekawy klimat tamtych lat, w których nowoczesna technologia dopiero powoli wkraczała w życie ludzi. To dodało akcji wiele - wszystko było o wiele bardziej tajemnicze, ciekawe i nieznane. Osobiście, chyba zaczęłam przekonywać się do książek, w których akcja toczy się w drugiej połowie XX wieku - specyficzna atmosfera tamtych czasów świetnie wpływa na fabułę powieści i chyba muszę zacząć szukać więcej takich perełek.


"Powiedz wilkom, że jestem w domu" polecam gorąco wszystkim tym, którzy znudzili się już typowymi młodzieżówkami i szukają czegoś o wiele bardziej wymagającego i ambitnego. Osobiście, urzekła mnie kreacja złożonych, intrygujących postaci - każda z nich miała własną historię, którą kryła gdzieś głęboko w sobie. Warto przebrnąć przez trudny początek, aby przekonać się, co ma nam do zaoferowania autorka w dalszej części książki. Problem AIDS, braku akceptacji społecznej, strata, z którą trudno się uporać, ale także nadzieja i zaufanie, które zdziałać może bardzo wiele - to wszystko znajdziecie w powieści Carol Rifki Brunt. Jeśli więc jesteście gotowi poświęcić tej historii odrobinę więcej uwagi, na pewno będziecie zadowoleni z lektury "Powiedz wilkom, że jestem w domu".

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook