PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

3.06.2015, 13:46
 • Autor Morgan Matson
 • Data wydania maj 2014
 • Tłumaczenie Małgorzata Kaczarowska
 • Tytuł oryginału Second Chance Summer
 • ISBN 978-83-7686-238-5

OCENA

Lato drugiej szansy
Taylor Edwards ma nieprawdopodobnie utalentowane rodzeństwo i dobrze ugruntowane przekonanie, że niczym się nie wyróżnia. No, może poza tym, że nienawidzi konfrontacji i ucieka, ilekroć na horyzoncie majaczą kłopoty.

Kiedy okazuje się, ze ojciec Taylor jest ciężko chory, rodzina podejmuje decyzję, że wszyscy razem spędzą lato w domku nad jeziorem z którym wiąże się wiele wspomnień.

Po raz ostatni Taylor była tam w wieku dwunastu lat i jest to ostatnie miejsce, do którego chciałaby wrócić. Lato w tym miejscu oznacza konieczność zmierzenia się z przeszłością - z Lucy, niegdyś najlepszą przyjaciółką i Henrym Crosbym, który zapisał się w jej pamięci jako pierwsza wielka miłość.

Mija trochę czasu i do Taylor dociera, że powrót nad jezioro daje jej szansę na naprawienie tego, co kiedyś popsuła, odzyskanie ludzi, na których jej zależy i pożegnanie z tymi, których niebawem zabraknie.

"Uwaga! Warto zaopatrzyć się w chusteczki!" - The Boston Globe 

"Piękna i zarazem prawdziwa książka o rodzinie, miłości i bólu związanym z utratą kogoś bliskiego." - Publishers Weekly 

"Wzruszająca, poruszająca, świetnie napisana książka." - VOYA 

"Słodko-gorzka, wzruszająca opowieść o rodzinnych więzach, wartości prawdziwej przyjaźni i miłości, która pozwala człowiekowi pozostać przy ukochanej osobie aż do końca." - Booklist


RECENZJA
Ostatnio coraz częściej sięgam po książki z nurtu New Adult. Nie mogło się więc obejść bez jednej z pozycji autorstwa Morgan Matson. Postawiłam na "Lato drugiej szansy", sądząc, że nie będzie to zbyt lekka lektura, szczególnie na okres wakacyjny. I zawiodłam się. Książka bowiem nie nadaje się na lato, tylko na każdą chwilę naszego życia - czy to upalny dzień w maju, czy deszczowy w sierpniu, czy też może mrożący krew w żyłach w grudniu. 


Taylor Edwards jest całkowicie normalną dziewczyną. Niczym się nie wyróżnia, nie ma żadnych wyjątkowych zdolności - w przeciwieństwie do swojego rodzeństwa. Odróżnia ją tylko jedna umiejętność, do której niestety wstyd się przyznać - niezwykle szybko ucieka od problemów i jakichkolwiek konfrontacji. Nie ma się co dziwić, że nie zjednuje tym sobie ludzi. 

W jej siedemnaste urodziny okazuje się, że jeszcze dzień wcześniej zdrowy tata okazał się umierający. Wykryto u niego raka w terminalnym stadium. Rodzina postanawia spełnić jego życzenie i spędzić ostatnie wspólne wakacje w domku nad jeziorem. Ostatni raz byli tam pięć lat temu. Kiedy tam docierają, Taylor zaczyna rozumieć, że musi nauczyć się nie tylko pożegnania, ale również przepraszania i naprawiania win. Szczególnie że na jej drodze ponownie pojawia się Henry, którego porzuciła bez wyjaśnienia w wieku dwunastu lat oraz Lucy, której w dzieciństwie bała się wyjawić prawdę. Czy rzeczywiście uda jej się zapracować na drugą szansę?Na początku poważnie się obawiałam. Tyle ostatnio jest zachwytów nad książkami z nurtu New Adult, że bałam się pierwszego zawodu. I niestety zdążyłam go doświadczyć na początku sierpnia. Jednak nie z Morgan Matson. O nie! Morgan Matson sprawiła, że mimo jednej dość dużej porażki dałam drugą szansę temu nowemu gatunkowi. Gdyż naprawdę należy wierzyć w drugie szanse. Dawać sobie nadzieję, nawet jeśli boimy się, że się zawiedziemy. Nie ma nic złego w wierzeniu w coś, nie ma nic złego w drugiej szansie. Zresztą kto nigdy nie wierzył w zasadę "do trzech razy sztuka", niech pierwszy rzuci kamieniem. Może warto dać i tę trzecią szansę?
Tym razem jednak chodzi o tę drugą. Drugą szansę na miłość, na przyjaźń, na odkopanie zgubionych gdzieś po drodze istotnych wartości i na naukę. Naukę pożegnania, przepraszania, wierzenia i w końcu bezwarunkowego kochania. Na naprawianie tego, co kiedyś zepsuliśmy oraz budowanie tego, co niedługo może się rozpaść, ale w naszych sercach pozostanie na wieki. 


Mam niezwykle specyficzne podejście do tematu raka i jakichkolwiek nowotworów. Walczyłam z tą chorobą i walkę wygrałam. Nie chcę krakać. Raz na kilka miesięcy chodzę na kontrolę - lepsza jest nadgorliwość niż zaniedbanie w takich sprawach. Przed każdą wizytą wnętrzności podchodzą mi do gardła. Po każdej - kamień spada z serca. Nie tylko ja sama z nią walczyłam. Rok temu uratowaliśmy dziadka od raka dzięki temu, że regularnie chodzi na wszystkie ważne badania. Rok temu też, dwa miesiące po ocaleniu dziadka, straciłam jedną z najważniejszych istot w moim życiu i rodzinie - mojego pierwszego zwierzaka, Maksa. 

Poznałam tę chorobę ze strony pacjenta, jak i członka rodziny osoby chorującej - zarówno tej, której można pomóc, jak i tej, która niespodziewanie odchodzi. Mam więc zupełnie odmienne podejście do tej książki i jej historii niż zdecydowana większość czytelników. 


Czytałam niedawno opinię, że jest to książka płytka, pozbawiona potrzebnych emocji, bez wzruszeń. Nie wszyscy chorzy ich potrzebują. Autorka przedstawiła ojca Taylor jako człowieka silnego, nie chcącego, by jego rodzina cierpiała z powodu jego stanu. Znam to. Sama tak rozumowałam. Nie potrzebowałam rozpaczy rodziny, tylko ich pozytywnego myślenia i to właśnie otrzymujemy od pana Edwards. Przyznam, że momentami brakowało mi większej fali emocji, jednak wszystko, co opisała autorka i sposób, w jaki to zrobiła wszystko wynagrodził. Były przepiękne wzruszające chwile z członkami rodziny, rozmowy, które zawsze wydają się tymi najtrudniejszymi na świecie, momenty na werandzie, które przypomniały mi o wielu rzeczach. Był związek z chłopakiem z dzieciństwa, który pomógł oderwać się od korzeni, a jednocześnie przypomniał o ważnych wartościach. Była przyjaźń wystawiona na próbę nie tylko czasu, a jednak warta niezmordowanej walki z przeciwnościami losu. Był cały bagaż emocji, na które po prostu trzeba było mieć miejsce w duszy i w sercu oraz choć trochę zrozumienia, by rzeczywiście pojąć piękno tej historii.


Może wątek miłosny był momentami infantylny i może było go ciut za dużo. Może bohaterka niezbyt szybko uczyła się na błędach i może była nieco naiwna. Jednak i tak zakochałam się w ich opowieści. Taylor była wspaniałą córką z kochającą, nietuzinkową rodziną. Jej ojciec niezwykle dobrze poradził sobie z chorobą i sytuacją, matka i rodzeństwo zostali dobrze ujęci pod względem emocji. Lucy i Henry dojrzeli, okazali się dobrymi kompanami w trudnym etapie życia. Po prostu wszyscy perfekcyjnie ze sobą współgrali. 


Okładka jak wszystkie w Serii Pastelowej jest cudowna. Pomost, który tyle w książce znaczy, został pięknie wyeksponowany, a żółto-niebieski napis przywodzi na myśl lato poświęcone przemyśleniom, pełne słońca, ale też łez.

Język jest młodzieżowy, tak by każdy nastolatek (gotowy emocjonalnie) mógł po książkę sięgnąć. mimo podjętego tematu, książkę czyta się lekko i naprawdę wciąga.


"Lato drugiej szansy" jest pozycją, która pomaga spojrzeć na cierpienie bliskiej osoby w inny sposób i zrozumieć, jak ważne jest wtedy pozytywne myślenie nie tylko chorego, ale głównie jego rodziny. Książka nie jest odpowiednia dla wszystkich, jak już to zostało udowodnione w blogosferze. Polecam ją tylko osobom gotowym psychicznie i mającym w duszy miejsce na nowe przeżycia i emocje. Moim zdaniem warto dać tej książce i pierwszą, i drugą, i trzecią szansę.

Natalia Pych

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook