PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

3.07.2015, 00:53
 • Autor Nowak Ewa
 • Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o.
 • Ilość stron 288
 • Data premiery 2015-06-03

OCENA

Nie do pary

Szesnastoletni Alek przeżywa okres buntu. Potwierdzenia własnej wartości szuka głównie w oczach płci przeciwnej, co prowadzi do kontaktów z wieloma dziewczynami.

W końcu chłopak całkowicie się gubi w swoich uczuciach. Wplątuje się w niezręczne sytuacje, a zarazem traci poczucie bezpieczeństwa, bo rozpada się jego rodzina.

Czy Alkowi uda się wyjść na prostą i zrozumieć, co jest w życiu ważne?RECENZJA

Seria miętowa Ewy Nowak była tą, która w moich gimnazjalnych czasach biła rekordy popularności, a ja i moje koleżanki do dzisiaj wspominamy ją z sentymentem. Z uśmiechem na twarzy śledziłam więc pojawianie się na rynku kolejnych książek pani Ewy, aż nadarzyła się okazja, by zapoznać się z jej najnowszą książką.


Alek nie ma życiu łatwo: właśnie przeżywa okres buntu, a potwierdzenia swojej męskości szuka w kontaktach z dziewczynami. Kiedy jednak w tym samym czasie pojawiają się dwie dziewczyny, stanowiące swoje przeciwieństwo, w dodatku do których Alek zdecydowanie czuje miętę, sytuacja komplikuje się jak nigdy wcześniej.


Choć trochę wyrosłam już z literatury młodzieżowej, to jednak kilka stron Nie do pary szybko przypomniało mi lekkość, z jaką pochłania się tego typu książki. Perypetie Alka i jego kolegi z klasy, Gawła, czyta się bowiem z lekkim przymrużeniem oka i (często!) niepohamowanymi wybuchami śmiechu. Ale i z koniecznością zastanowienia się nad współczesnym światem.


Bowiem Nie do pary to także refleksja nad nastolatkami, którzy nie do końca serio traktują innych ludzi, nie tylko nie licząc się z uczuciami, ale i kreując swój nieprawdziwy obraz, oraz nad kondycją rodziny: kiedy bowiem rodzice ciągle zajęci są robieniem kariery (czasem wręcz chorobliwie poświęcając temu cały czas), to ich dzieci, pozbawione jakichkolwiek wzorców, same starają się zrozumieć, co dobre, a co złe ? i często przy tym błądzą, podobnie jak Alek. 


Ewa Nowak, korzystając z swojego wieloletniego doświadczenia, opowiada jednak o tych niełatwych sprawach w sposób lekki, zabawny i co najważniejsze ? przystępny dla młodego czytelnika, do którego przecież książka jest skierowana. Nie ma tu moralizatorstwa, nie ma dawania gotowych odpowiedzi ani nakazywania określonych zachowań. Są za to ciekawi świata, dobrze skonstruowani, realni wręcz bohaterowie, którzy niejednokrotnie wychodzą z przeróżnych opałów dzięki sile przyjaźni (co tyczy głównie Alka i Gawła). I co ważne, nie są tacy jedynie bohaterowie pierwszoplanowi, ale nawet ci, którzy pojawiają się tylko epizodycznie, na chwilę, żeby zniknąć ? nie mniej pozostają w świadomości czytelnika, a o to przecież chodzi.


Nie do pary to kolejna książka Ewy Nowak, którą z czystym sumieniem można podzielić młodym czytelnikom. W zabawny, często wręcz komiczny sposób, autorka z dużym wyczuciem opowiada o trudnych, czasem nawet zahaczających o tabu, sytuacjach z którymi przychodzi zmierzyć się współczesnym polskim nastolatkom. Warto przeczytać.


Dominika Brachman


Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook