PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

22.07.2015, 22:11
 • Wydawnictwo Dreams
 • Stron 303
 • Autor Isabell Pfeiffer
 • Data wydania 2012-07-26
 • ISBN 9788363579005

OCENA

W roku skorpiona
- Masz zadanie, Eleni, i chcę, żebyś je wypełniła.
- A na czym ma polegać to wspaniałe zadanie? - spytałam.
-Zabijesz Skorpiona. Po to się urodziłaś.


Eleni urodziła się w roku Skorpiona, ale nie tylko to łączy ją z okrutnym księciem Galeazzo, zwanym "Skorpionem".

 Czternastoletnia Eleni nigdy nie poznała swojego ojca. Po śmierci matki zostaje oddana na wychowanie do wujostwa. Jej życie toczy się bez ciepła i miłości rodzicielskiej. Zapewniająca jej minimum niezbędne do egzystencji ciotka postanawia się pozbyć dziewczynki, wydając ją za mąż. Eleni nie zamierza ślepo poddać się losowi. Ucieka z wioski i przyłącza się do Bertota, wędrownego kuglarza, roztaczającego wokół siebie atmosferę tajemniczości. Sytuacja się zmienia, gdy docierają do miasta Tikra, w którym panuje tyran Galeazzo, zwany Skorpionem. Fascynująca opowieść przygodowa, w której główna bohaterka zarówno w życiu, jak i miłości zostaje poddana próbie.


RECENZJA

Isabell Pfeiffer to niemiecka pisarka. Ma troje dzieci, a z wykształcenia jest lekarzem. W roku skorpiona to jej pierwsza książka dla młodzieży i jedyna przetłumaczona na polski. Wcześniej opublikowała już powieść historyczną Die Puppennäherin. Pisze także pod pseudonimem Elsa Schöner. Teraz ma już na koncie parę powieści.


W roku skorpiona to proza, jej akcja dzieje się w innym świecie, klimatem wpada w średniowiecze, ale miejsce i czas są bliżej nieokreślone. Ma w sobie jakiś urok, dzięki któremu odnosi się wrażenie, że czytamy fantastykę, choć nią nie jest. Jest to także coś z atmosferą książki historycznej, co zapewne jest zasługą tego, że autorka właśnie w tego typu tematyce czuje się najlepiej. Muszę przyznać, że jest to specyficzny, ale urokliwy nastrój. Zakwalifikowałabym ją do grona woluminów przygodowych. Po części jestem zawiedziona, choć moje ogólne wrażenie jest dobre.


Życie Eleni nigdy nie było usłane różami. Po śmierci matki trafiła pod skrzydła wrogo do niej nastawionego wujostwa, które próbując się jej pozbyć chcą wydać ją za mąż. Dziewczyna ucieka ze swojej wioski z tajemniczym, ale ciepłym Bertotem, wędrownym kuglarzem. U jego boku przemierza świat, poznając jego przyjaciół i nie raz wpadając w tarapaty. W końcu trafiają do miasta Tikra, gdzie rządzi bezduszny książę Galeazzo, zwany Skorpionem. Okazuje się, że Eleni ma przed sobą ciężkie zadanie. Z zimnym Skorpionem łączy ją więcej niż sądzi, dlatego to właśnie ona musi położyć kres jego tyranii?


Kto z Was nigdy nie zastanawiał się nad tym, jakby to było być kimś innym? Być tą kobietą czy mężczyzną, którzy mieszkają w wielkim, bogatym domu i mają kilka samochodów? Jak by to było zostawić wszystko i wyjechać w nieznane? Eleni decyduje się na ten krok. Przyszłość staje pod znakiem zapytania. Nie wiadomo, co stanie się za rogiem. Nie będzie łatwo. Eleni nie raz otrze się o śmierć, ale znajdzie także życzliwych ludzi. W roku skorpiona nie brakuje zwrotów akcji, zaskakującego rozwoju wypadków i tajemnicy.


Powieść napisana jest dobrze. Nie czyta się jej błyskawicznie, ale styl nie odbiera przyjemności czytania. Dobrze wpasowuje się w atmosferę fabuły. Pfeiffer potrafiła sprawić, że przy niektórych momentach aż ciarki przechodziły po plecach i zainteresować Czytelnika.


Największym plusem W roku skorpiona jest główna bohaterka. Nie jest jedną z tych wymuskanych, idealnych, które czego by się nie dotknęły zamieniają to w złoto. Wręcz przeciwnie. Ma dużo wad. Po sześć palców u każdej stopy i brak włosów w wyniku nieszczęśliwego wypadku niczego nie ułatwiają.


Książka naprawdę mi się podobała. Ma w sobie taką specyficzną magię. Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo. Raczej nie przepadam za taką formą, ale tym razem sprawdziła się świetnie. Choć wszystko dzieje się z perspektywy nastolatki, której rozum nie jest zbyt rozwinięty, to dzięki temu mogłam lepiej sobie wyobrazić sytuację. Dodatkowo plusem jest to, że tekst zawiera wiele wątków, a mimo to tworzy spójną całość. Każdy z nich jest wytłumaczony, rozpoczęty i zakończony, dzięki czemu po skończeniu mam uczucie spełnionej lektury.  


Jak wynika z mojej powyższej opinii, moje odczucia są pozytywne. Niestety zawiodła mnie jedna, bardzo ważna rzecz. Przy tego typu literaturze coś powinno dziać się bezustannie. Nie przeczę, nieco dynamiki wkrada się tu i ówdzie, ale to za mało. Historia ciągnęła się monotonnie, momentami mogłabym zaryzykować stwierdzenie, że się nudziłam. Przeżycia Eleni dzieją się w długim czasie, tymczasem autorka zmieściła to na trzystu stronach. Minusem natomiast jest to, że ta powieść a prawdę mogłaby wzruszać, niestety tak nie było.


W roku skorpiona polecam Czytelnikom poszukującym wciągającej lektury, która nie opiera się na dynamicznej akcji wywołującej wypieki na twarzy, a bogatej treści.  Powieść nie chwyta za serce, ale wiele innych czynników rekompensuje to z nawiązką. Jest z pewnością godna polecenia, choć nie idealna.


Paulina Rzemińska

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook