Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

12.10.2015, 18:51
  • Autor Bergstrom Gunilla
  • Wydawnictwo Zakamarki
  • Data wydania 2015-10-06
  • Gaunek bajka
  • Liczba stron 60

OCENA

Hokus pokus, Albercie

Hokus pokus, Albercie

W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons ?berg. Przy okazji jubileuszu Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za "nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy". Książki o Albercie cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż powstają nowe.


Nie mamy wątpliwości, że zaprzyjaźnicie się z Albertem i jego tatą od pierwszego czytania!

RECENZJA

Na dziecięce pytanie o istnienie czarów, każdy dorosły odpowie, że ich nie ma, choć uśmiechnie się z rozmarzeniem i zatęskni za latami, kiedy świat wydawał mu się bardziej magiczny.

W książce Gunilli Bergström pt. "Hokus-pokus, Albercie" dzieci będą miały okazję poznać ciekawego człowieka. Albert i Wiktor spotykają Czarodzieja, który "wygląda jak zwykły człowiek, ale jest niezwykły". [1] Potrafi wyczarować monetę z nosa i słodycze. W dodatku ma psa Singo. Czarodziej trochę utyka, boli go kolano, ale przecież i tak jest wyjątkowy. Albert o swoim spotkaniu opowiada tacie, ale tata jak typowy dorosły, uśmiecha się tylko i powtarza, że prawdziwych czarów nie ma. Albert jednak wierzy, że Czarodziej wyczaruje mu psa.

Chłopcy zaprzyjaźniają się ze staruszkiem i jego Muzą ("rodzajem żony" [2]) Singoallą, często ich odwiedzają. Pomagają w ogrodzie, bandażują Czarodziejowi kolano, nakręcają zegar ścienny, odgarniają śnieg, wyprowadzają psa. Za to Czarodziej pokazuje im różne sztuczki i w magiczny sposób obsypuje ich słodyczami. Jednak Albert ciągle marzy o psie i kiedy Czarodziej wyczarowuje dla niego zabawkowego psiaka, jest rozczarowany. Traci wiarę w prawdziwe czary. Jednak wtedy z pomocą przychodzi tata. Bo może bycie PRAWDZIWYM czarodziejem oznacza zupełnie co innego, niż myślał Albert?

Niezwykle mądra książka pozwoli dzieciom zrozumieć, na czym polega PRAWDZIWA magia. I z pewnością nie są to monety wyczarowane z nosa. Autorka uczy, ale nie przez natrętne moralizatorstwo. Daje rodzicom okazję, by porozmawiać o ważnych sprawach: o przyjaźni, odpowiedzialności, dobroci i marzeniach. Dodatkowo książka wzbogacona jest pięknymi ilustracjami wykonanymi przez samą autorkę. Na podstawie książki powstał również pełnometrażowy film animowany pt.: "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" (właśnie wyświetlany w kinach). A seria o przygodach Alberta przetłumaczona została na kilkadziesiąt języków i przynosi Gunilli Bergström ogromną popularność. W Polsce książki te ukazały się dzięki wydawnictwu "Zakamarki".


Anna Sakowicz

[1] Gunilla Bergström: Hokus-pokus, Albercie. [Tłum. Katarzyna Skalska]. Wyd. Zakamarki, Poznań 2015, s. 6
[2] tamże, s. 17

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT