Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

13.12.2015, 17:36
  • Autor Joanne K. Rowling
  • Ilustracje Jim Kay
  • Przekład Andrzej Polkowski
  • Wydawca Media Rodzina
  • Ilość stron 256
  • Format 226 x 267 mm
  • Oprawa twarda

OCENA

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (wydanie ilustrowane)

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (wydanie ilustrowane)

Po piętnastu latach od polskiej premiery "Harry'ego Pottera" Pottermaniacy mają powód do świętowania!

Długo oczekiwane ilustrowane wydanie pierwszej części cyklu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" ukazuje się z ponad 100 ilustracjami. Ich autorem jest Brytyjczyk Jim Kay, zdobywca nagrody Kate Greenway Medal.


Jestem ogromnie podekscytowany faktem, że mogłem zaplanować wygląd bohaterów, odzieży, architektury i krajobrazów z książek serii "Harry Potter". W powieściach jest zawarte wszystko, chciałem zatem wnieść to, co potrafię, by w pełni i jak najlepiej ukazać głębię historii stworzonej przez Rowling.


Autor szaty graficznej zdradził, że każdej ilustracji nie mógł poświęcić więcej niż kilka dni, bo stworzył ich ponad 100 (ilustrowana jest każda strona książki!). Kay szukał inspiracji wśród ludzi i miejsc, które dobrze zna. Postać Hermiony, na przykład, wzorowana jest na jego siostrzenicy!
Ilustrator znany jest już polskim czytelnikom - ilustrował wydaną w 2013 roku książkę Patricka Nessa "Siedem minut po północy".

 

Przypomnijmy:

Jedenastoletni Harry Potter to sierota i podrzutek, który od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry'ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Harry nigdy by się nie spodziewał, że można latać na miotle, znać bardzo pożyteczne zaklęcia i nosić pelerynę niewidkę. Nigdy też nie przyszłoby mu do głowy, że to właśnie on stoczy walkę z potężnym i złym Lordem Voldermortem.

 

Ilustrowane przez Jima Kaya, wydanie ukazało się w twardej oprawie, z zakładką-wstążeczką oraz kapitałką.

RECENZJA

Harry Potter, mimo że powstał stosunkowo niedawno, stał się już klasyką fantastyki. Gdyby nie Harry Potter to wielu aktualnie nałogowych czytelników by się nimi niestety nie stało. Tak samo było ze mną. To od Harrego rozpoczęłam swoją przygodę z czytaniem, dlatego jest to niezwykle dla mnie znaczący tytuł, z którym zawsze mam bardzo pozytywne wspomnienia i o którym zawsze mówię bardzo pozytywnie. Gdy tylko usłyszałam o tym, że wychodzi ilustrowana wersja książki, w dodatku z przepięknymi ilustracjami genialnego Jima Kaya to nie było innej opcji jak tylko sięgnąć po ten tytuł.


Harry Potter to sierota mieszkająca u swojego wujostwa. Nie ma własnego dobytku, traktowany jest bez należnego jakiemukolwiek człowiekowi szacunku, mieszka w skrytce pod schodami a wszystko co dostaje, dziedziczy po swoim kuzynie. W swoje dziesiąte urodziny dowiaduje się, że jest czarodziejem i może zacząć uczyć się w szkole magii - Hogwarcie.


Od tego momentu życie Harrego wywraca się o 180 stopni, bo chłopak dowiaduje się, że wszyscy inni wiedzą o nim i jego historii znacznie więcej, niż on sam. Harry w świecie czarodziejów jest legendą, z którą każdy chce porozmawiać i spędzić chwilę czasu. Podczas gdy chłopak próbuje pojąć nowo poznane zasady rządzące tym nieznanym jeszcze dla niego światem.


Wspaniale było odświeżyć sobie lekturę, po którą ostatni raz sięgnęłam jakieś 10 lat temu. Fajnie było sprawdzić wrażenia towarzyszące jej czytaniu, bo inaczej postrzega się lektury, gdy ma się lat nawet nie naście i jest się czytelnikiem-niejadkiem i po książki się raczej nie sięga a odstępstwem jest właśnie Harry Potter a inaczej jest, kiedy lat ma się dzieścia i na koncie setki innych książek, dzięki którym gust czytelniczy stale ulega zmianie. Chociaż po tej lekturze muszę przyznać, że nie ważne ile ma się lat, Harry Potter jest ponadczasowy i ponadwiekowy i jest dobry na wszystko i pewnie jeszcze nie raz sięgnę po niego w swoim życiu.


Jedno muszę przyznać, ilustrowana wersja Harrego jest wielkim must have dla każdego Potterhead. Zachwycałam się każdym rysunkiem, każdą ilustracją i każdą kolejną stroną. Pierwsze kilka wyglądało jak książeczka dla dzieci, cała rodzina i wszyscy znajomi śmiali się, że tak bardzo zachwycam się tym wydaniem, ale ono jest po prostu przecudowne i moim wielkim marzeniem jest zebrać całą serię tych książek właśnie w takich okładkach. Mam nadzieję, że Jim Kay nie zrezygnuje i będzie dalej ilustrował, bo fan Harrego nie może chyba sobie wyobrazić lepszego prezentu. To wydanie po prostu wymiata i z czystym sumieniem polecam je dosłownie każdemu!


Paulina Chmielewska

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT