PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

21.06.2016, 22:33
 • Autor Katarzyna Grochola
 • Wydawnictwo Literackie
 • Rok wydania 2016-0518
 • Oprawa miękka
 • Liczba stron 544
 • ISBN 978-83-08-06163-3

OCENA

Przeznaczeni
Los? Przypadek? Co kieruje naszym życiem?

Życiowo prawdziwa, nasączona nadzieją i dojrzałym optymizmem, ta książka to Twoje przeznaczenie

O tej książce można opowiadać na wiele sposobów. Na przykład tak: Przeznaczeni to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawią, że ich drogi nierozerwalnie się połączą.

Olin jest rozchwytywaną autorką  kryminałów. Ma wszystko: pieniądze, sławę, sukces, jest nawet zakochana. Problem w tym, że nie do końca szczęśliwie. Od wielu lat ma romans z żonatym facetem. Historia jakich wiele: ona kocha jego, on kocha tylko ją, no ale żona, dzieci?

Gabrysia pracuje w kasynie. Każdego dnia obserwuje ludzi, którzy wygrali albo przegrali. Sama jest nieufna i żyje na uboczu. Aż do momentu, gdy - przypadkiem - spotyka Mateusza.

Mateusz jest zdolnym grafikiem i beztroskim singlem. Ma pieniądze i kobiety. Pieniądze co prawda pożyczył swojemu przyjacielowi Kubie, ale kobiet w jego życiu nie brakuje - pojawiają się i znikają. Wszystko się zmienia, gdy spotyka Gabrysię. Ta kobieta to dla niego tajemnica, którą musi rozwikłać.

Kuba jest alkoholikiem. Niepijącym. W poszukiwaniu lepszego jutra wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Pożyczone od Mateusza pieniądze błyskawicznie trafiają w ręce Jurka (zwanego Jerrym), polskiego emigranta, który w Ameryce dorobił się synów i  kolejnych żon, a także paru szemranych interesów, na których nieustannie ma nadzieję się dorobić.

Historie wszystkich bohaterów zbiegają się w kulminacyjnym punkcie. Jedni otrzymają szansę od losu, inni tę szansę bezpowrotnie stracą...

"Przeznaczeni" to absolutny majstersztyk, na który warto było czekać cztery długie lata. Katarzyna Grochola, najpopularniejsza polska pisarka,  postawiła wszystko na jedną kartę i napisała powieść, jakiej jeszcze nie było. Przemyślaną i  misternie skonstruowaną. Mądrą, czasem zabawną, a momentami bardzo poważną. O poplątanym życiu,  wzlotach i upadkach. O zderzeniach z rzeczywistością, ale nasączoną dojrzałym optymizmem. To powieść, w której gra toczy się o naprawdę dużą stawkę.


RECENZJA

"Przeznaczeni" to historia kilku osób:
- Gabrysi, która pracuje w kasynie. Jest osobą nieufną, żyjącą raczej samotnie, uważa, że prowadzi całkiem inny tryb życia ze względu na pracę, za którą nieszczególnie przepada. Obserwuje każdego dnia ludzi, którzy albo powolutku się staczają, dążąc do utraty dotychczasowego życia, albo przegrywają już resztki swojego życiowego dybytku, albo też wygrywają pieniądze, które zapewne za jakiś czas i tak wrócą z powrotem do kasyna.
- Mateusza, zdolnego grafika komputerowego, prowadzącego beztroskie życie singla. Kobiety w jego życiu pojawiają się i znikają, żadnej z nich nie bierze całkiem na poważnie, przynajmniej do czasu. Do tej pory nie odnalazł na świecie takiej dziewczyny, która stanowiłaby dla niego zagadkę.
- Kuby, niepijącego już alkoholika. Życie w Polsce nie wychodzi mu najlepiej, więc wyrusza do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu szczęścia i pomyślniejszego życia. Kłopoty to jego drugie imię.
- Jerrego, lub też Jurka, który wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych, również jest niepijącym alkoholikiem, zaglądającym z kolei często do kasyna. W Ameryce dorobił się synów i kilku żon, wpakował się w parę brudnych interesów, z których nieustannie próbuje się wyplątać.
- Olin, popularnej autorki kryminałów. Z pozoru można rzec, że ma wszystko - sławę, pieniądze, sukces, w dodatku jest zakochana. Problem polega na tym, iż jej wybranek ma żonę oraz dzieci, co jest utrudnieniem dla ich związku.

Z początku wszystko wygląda zwyczajnie - każdy z bohaterów prowadzi własne życie, zajmuje się sobą. Drogi niektórych z nich jednak się łączą. Gabrysia poznaje Mateusza. Ona jest osobą nieśmiałą, stroniącą od ludzi, on kobieciarzem. Para idealna, czyż nie? Gabrysia nauczy się ufać drugiemu człowiekowi, zaś Mateusz pozna kobietę, która stanie się jego życiową zagadką. Kuba jest przyjacielem Mateusza, pożycza od niego pieniądze, które z kolei poprzez podstęp zdobywa Jerry, gdyż potrzebuje na spłacenie skutków swoich brudnych interesów. Tak naprawdę jedynie Olin nie ma powiązania z resztą bohaterów. Osobiście najbardziej przypadła mi do gustu właśnie postać Olinki, to jej losy najchętniej śledziłam i to fragmentów z jej historii wyczekiwałam niecierpliwie. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego tak mi się spodobała. Miała w sobie coś takiego, co przykuwało uwagę czytelnika. Jej opowieść pełna jest przykrych, ale też nieco intrygujących wydarzeń. Niejednokrotnie zrobiło mi się żal tej dziewczyny. Sympatią darzyłam także Gabrysię, a co za tym idzie - również Mateusza. Moim zdaniem bardzo fajnie się dobrali, dwa kompletnie sprzeczne charaktery połączyły się ze sobą i, pomimo różnic, doskonale dopełniły. Najmniej natomiast intrygowały mnie poczynania Kuby oraz Jerrego. Historia jakich wiele, choć przyznam, że czasem Kuba obrywał od życia za mocno.

Książkę czytało się dość dobrze. Katarzyna Grochola ma lekkie pióro, pisze entuzjastycznie, niejednokrotnie humorystycznie, ale potrafi też podkreślić powagę trudniejszych sytuacji. Pomysł na bohaterów miała niewątpliwie oryginalny i niespotykany. Olin oraz Gabrysia z Mateuszem to właściwie postacie idealne, niespotykane, wyjątkowe. Widać, że autorka ma wyobraźnię, a swoje powieści wkłada całe serce. Czytając odczuć można ogrom wkładu pracy, jaki włożyła pisarka w swoją powieść. Książka ta była długo wyczekiwana, bo aż cztery lata. Doszukać się można motywu przemijania, kruchości ludzkiego życia, który, choć często w literaturze spotykany, tutaj przedstawiony jest w rzadki sposób. Powieść ta ma w sobie coś takiego, że intryguje. Nie jest kolejną zwykłą księgą leżącą i kurzącą się na ostatnich pułkach w księgarni. Jest pozycją wyróżniającą się w Polskiej literaturze.

Z mojej strony jedynym minusem był fakt, iż opisane wydarzenia są bardzo realistyczne, prawdopodobne do odtworzenia w rzeczywistości. Takie rzeczy są możliwe w naszym świecie, a ja jestem chyba za bardzo osobą nastawioną na fantastykę. Wolę, gdy opisane miejsca nie są prawdziwe, a i same wydarzenia daleko odbiegają od naszej rzeczywistości. Nie mniej jednak doceniam Katarzynę Grocholę, jej pracę i pomysł, oraz niewątpliwie talent i z czystym sumieniem przyznaję tej książce 9 punktów na 10.

Każdemu, kto nadal zastanawia się nad kupnem oraz ma ochotę na życiowe historie opisane i poważnym i humorystycznym tonem za razem mogę serdecznie polecić tę pozycję.


Agata Rokieta

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook