PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

24.06.2016, 21:04
 • Autor Alessio Puleo
 • Wydawnictwo Muza
 • Liczba stron 381
 • Data wydania 2016-05-11
 • ISBN 9788377583340

OCENA

Moje serce należy do ciebie
Historia młodzieńczej miłości w bardzo romantycznym wydaniu, rozgrywająca się jednak we współczesnych i bliskich życia realiach.

Przedmowę do książki napisał popularny autor Federico Moccia.

W klasie 18-letniego Alexa pojawia się nowa uczennica, Ylenia. Chłopak postanawia zwrócić na siebie jej uwagę. Ale Ylenia skrywa tajemnicę i postanawia trzymać chłopaka na dystans. W końcu jednak nie jest w stanie przeciwstawić się uczuciu. Alex jest pewien, że nic ich nie rozłączy, dopóki się nie dowiaduje, że dziewczyna cierpi na ciężką i nieuleczalną wadę serca. Jej jedyną szansą jest przeszczep. W dniu egzaminu maturalnego Alex odbiera telefon ze szpitala z informacją, że Ylenia jest umierająca. Wybiega zrozpaczony na ulicę...


RECENZJA

Już od dawna nie czytałam żadnej romantycznej, poruszającej historii. Kiedy tylko usłyszałam o książce Alessio Puleo od razu wiedziałam, że muszę ją mieć. Po przeczytaniu wielu bardzo pozytywnych opinii liczyłam na cudowną historię, która poruszy mnie i nie da o sobie zapomnieć. Spotkało mnie jednak ogromne rozczarowanie. Po zakończeniu lektury miałam co do niej bardzo mieszane odczucia. Niestety, przeważały te negatywne.

 

Ylenia od dziecka choruje na rzadką wadę serca. Dziewczyna  nie ma o tym pojęcia. Rodzice wolą utrzymywać to w tajemnicy, aby nie martwić córki. Pewnego dnia ojciec słyszy straszną wiadomość, która zmienia życie rodziny. Nastolatce nie pozostało wiele życia. Uratować ją może jedynie przeszczep, ale szanse, że znajdzie się dawca są bardzo małe. Pan Luciani postanawia wrócić do Włoch gdzie jest większe prawdopodobieństwo, że lekarze zdołają uratować Ylenię. Nieszczęśliwa dziewczyna musi nagle zostawić przyjaciół i całe swoje dotychczasowe życie. W nowej klasie poznaje Alexa. Młodzi bardzo szybko zakochują się w sobie. Choroba bohaterki staje jednak nastolatkom na przeszkodzie. Czas dziewczyny dobiega końca. Czy Alex i Ylenia mają szansę na szczęśliwą przyszłość?


Książka zapowiadała się bardzo dobrze. Mamy tutaj nieuleczalną chorobę i wielką, nieszczęśliwą miłość. Takie historie często doprowadzają czytelnika do łez, wstrząsając nim i pokazując siłę prawdziwego uczucia. Niestety, jeżeli oczekujecie tego po "Moje serce należy do ciebie" to, podobnie jak w moim przypadku, czeka was duży zawód. Może książka byłaby lepsza, gdyby nie koszmarny styl pisania autora. Historia opowiedziana jest w sposób przesadnie prosty. Brakowało mi emocji bohaterów, ich myśli, tego co przeżywają. Postacie są opisane byle jak i nie ma o nich zbyt wielu informacji. Skoro czytelnik tak niewiele wie o bohaterach, to raczej małe prawdopodobieństwo , że zżyje się z nimi i przejmie się ich sytuacją. 


Często miałam wrażenie, że autor się gdzieś śpieszy. Wydawało mi się, jakby jak najszybciej chciał dotrzeć do końca historii. Często poświęcał zbyt dużo czasu na totalne głupoty zamiast skupić się na ważnych dla książki scenach. Więcej dowiedziałam się o wyprawach chłopców do agencji towarzyskiej niż rozwijaniu się relacji Ylenii i Alexa, co jest dla mnie zdecydowanie ważniejsze. Czytelnik nie ma wielu okazji aby im towarzyszyć we wspólnie spędzanych chwilach. Na jednej stronie poznają się, a na kolejnej mamy jedynie informacje, że spędzają ze sobą każdą wolną chwilę i zaczynają czuć do siebie coś więcej niż przyjaźń. Ale jak to się stało? Co ich połączyło? Skąd wzięły się ich tak bliskie relacje? O tym niestety autor napisać zapomniał.

 

Zachowanie bohaterów i dialogi są często bardzo sztuczne i totalnie nierealistyczne. Nie mogłam sobie wyobrazić wielu scen i wypowiedzi w prawdziwym życiu. Zastanawiałam się, czy autor pamięta w ogóle jak to jest być młodym? Nastolatkowie, których stworzył zachowują się bardzo nienaturalnie. Sama jestem jeszcze młodą osobą i wiem, że młodzież nie jest taka, jak to opisał Alessio Puleo. Rozmowy bohaterów były okropnie sztuczne, a wyznania miłosne zakochanych przesłodzone.

 

Historia jest do bólu przewidywalna. Już po pierwszych stronach wiedziałam ja się skończy, a opis zdradza o wiele więcej niż powinien. To odbiera chęć do czytania i sprawia, że książka zaczyna nas nudzić.


Nie podobali mi się bohaterowie, których wykreował Alessio Puleo. Jak już wspominałam, są oni niesamowicie sztuczni. Żadnego nie obdarzyłam sympatią. Swoją niedojrzałością i głupimi zachowaniami irytowali mnie. Do każdego miałam jakieś "ale". Szczególnie denerwował mnie Alex. To chłopak tak głupi i dziecinny, że ciężko uwierzyć, że ma osiemnaście lat. Miłość niby miała sprawić, że będzie lepszy, ale nic takiego nie nastąpiło. Prawie na niczym mu nie zależało. W kontaktach z innymi ludźmi myślał wyłącznie o sobie. Wielu osobom sprawił przykrość. Nie zastanawiał się nad konsekwencjami swoich decyzji. Robił i mówił wszystko pod wpływem chwili nie przejmując się tym, że może coś przez to zepsuć i zranić bliskich. Jest to chyba jedna z najgorszych postaci literackich z jakimi miałam do czynienia. 


Jest jednak jedna rzecz, za którą książka dostanie ode mnie plusa. Autor poruszył temat oddawania narządów. Historią Alexa i Ylenii zachęca czytelnika do tego, aby jeżeli może został dawcą. Czy narządy będą nam potrzebne po śmierci? Nie. Za to kogoś mogą uratować i dać mu szansę na życie. Gdyby wszyscy oddali narządy, wielu ludzi mogłoby w tej chwili być na tym świecie. Nic nas to przecież nie kosztuje.

 

Książka "Moje serce należy do ciebie" nie podobała mi się. Mimo, że porusza istotny problem jest strasznie sztuczną i nierealistyczną historią. Nie sprawi ona, że czytelnik się wzruszy, ale szybciej zanudzi na śmierć i załamie czytając o nastolatkach, jakiś przedstawił autor. Jestem strasznie rozczarowana. Liczyłam na coś o wiele, o wiele lepszego. Nie polecam.

 

Julia Markiewicz

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook