Płyty A-Z

OPIS PRODUKTU

26.05.2012, 18:46
  • Wykonawca Various Artists
  • Dystrybutor Universal Music Polska
  • Data premiery 2012-03-27
  • Nośnik CD
  • Ilość nośników 1
  • Kompozytor Hewton Howard James
  • Data nagrania 2012

LINKI

OCENA

Igrzyska śmierci

Igrzyska śmierci

Ścieżka dźwiękowa do filmowego wydarzenia sezonu - "Hunger Games"! "Hunger Games" czyli w polskiej wersji językowej "Igrzyska Śmierci" to jeden z najbardziej spektakularnych filmów 2012 r.

Obrazowi towarzyszy wyjątkowa muzyka - specjalnie przygotowana na tę okazję kompilacja zawiera utwory najciekawszych obecnie artystów z kręgu muzyki pop i indie rocka. Na płycie znajdą się premierowe nagrania m.in. The Decemberists, Maroon 5, Birdy oraz  samych Arcade Fire! Płytę promują utwory Taylor Swift featuring The Civil Wars "Safe & Sound", a także Arcade Fire "Abraham's Daughter".
Wersja DeLuxe wydana jest w specjalnym 6 stronicowym opakowaniu digipack, zawiera plakat i 6 kart kolekcjonerskich ("Trading Cards").
"The Hunger Games" - Original Score - to muzyka ilustracyjna, którą napisał jeden z najbardziej znanych i docenianych kompozytorów filmowych James Newton Howard.

TRACKLISTA
1. The Hunger Games
2. Katniss Afoot
3. Reaping Day
4. The Train
5. Entering the Capitol
6. Preparing the Chariots
7. Horn of Plenty
8. Penthouse/Training
9. Learning the Skills
10. The Countdown
11. Booby Trap
12. Healing Katniss
13. Rue's Farewell
14. We Could Go Home
15. Searching For Peeta
16. The Cave
17. Muttations
18. Tenuous Winners/Returning Home

RECENZJA

Zaczyna się spokojnie, wręcz nostalgicznie. Ale niech was to nie zmyli - to surowa, przesiąknięta mrokiem i tajemniczością ścieżka dźwiękowa, która idealnie charakteryzuje film przygodowy. Nie ukrywam, że bardzo wyczekiwałem efektów pracy Jamesa Newtona Howarda, zastanawiając się, czy udźwignie powierzone mu zadanie. Znając jednak jego poprzednie dokonania, jak muzyka do filmów "Mroczny Rycerz", "King Kong" czy "Jestem Legendą", mogłem być po części spokojny o losy ścieżki dźwiękowej do "Igrzysk Śmierci". Słuchając jej, utwierdzam się w tym przekonaniu.

Płyta oddaje atmosferę filmu, wciąga nas w ten świat, wciąż gdzieniegdzie przemycając ducha całej opowieści. Choć w filmie cała muzyka nie specjalnie rzuca się w oczy, a raczej stanowi tło dla całej historii, to na tym wydawnictwie można odnieść zupełnie inne wrażenie. "To ta sama płyta?" - Tak, ta sama, ale lepiej wyeksponowana.

Pierwsza część wprowadza nas jedynie w świat Kapitolu, czujemy dreszcz emocji jak główna bohaterka, ale do końca nie jesteśmy pewni, co nas czeka dalej. Dopiero punktem kulminacyjnym jest utwór "Horn of Plenty", który wydaje się kwintesencją całego albumu. Ścieżka, obrazująca muzycznie scenę parady, to gloryfikacja zwycięstwa, chwały i podziwu dla uczestników Głodowych Igrzysk. Kolorytu i wyniosłości utworu z pewnością dodają chórki w tle, ale i tak główną rolę odgrywają tam instrumenty dęte.

Dopiero później kompozytor zabiera nas w świat grozy - momentami miałem wrażenie, że słucham ścieżki do horroru. Niby spokojnie, ale autor trzyma nas w napięciu, a wtedy... nagle muzyka przyspiesza z głośnym akcentem na początku.

Jednak ogólnie rzecz ujmując to solidny kawałek muzyki klasycznej, obrazująca wszystko to, co w filmie jest najlepsze. Z nutką nostalgii Howard skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu mimo wszystko dramatycznego. Już ostatnie brzmienia całego albumu są nie tyle co sentymentalne, ale raczej smutne i wzruszające. Kto pragnie kontynuować swoją przygodę z Katniss i Peetą, ten powinien zaopatrzyć się w ten album. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana serii!
Marek Generowicz

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT