Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

23.01.2017, 20:39
  • Autor Aladjidi Virginie
  • Tłumaczenie Kamińska-Maurugeon Madgalena, Skalska Katarzyna
  • Wydawnictwo Zakamarki
  • Język wydania polski
  • Język oryginału francuski
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2016-11-30

OCENA

Ilustrowany inwentarz ptaków

Ilustrowany inwentarz ptaków

Ilustrowany inwentarz ptaków zawiera opisy i wizerunki 76 ptaków z różnych stron świata.

Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała ptaki z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Zanim około 1830 roku wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane ptaki, a ich talent sprawiał, że "ożywały" na papierze. Emmanuelle Tchoukriel tworzyła ryciny do tej książki, obserwując żywe ptaki i studiując liczne fotografie.

Czarne kontury rysunków wykonała rapidografem i tuszem chińskim. Do kolorowania użyła akwareli, które nakładane z różną intensywnością, świetnie oddają bogactwo odcieni i faktur spotykanych w przyrodzie.

Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą oraz kilkoma ciekawostkami na temat ptaka.

RECENZJA

Do tej pory nakładem wydawnictwa Zakamarki ukazały się trzy inwentarze: zwierząt, drzwi i ptaków. Wszystkie są pięknie wydane i starannie dopracowane, ale czy naprawdę warto płacić za nie aż tak wygórowaną cenę (49,90 z okładki)?

 

"Inwentarz Ptaków" zawiera w sobie 76 gatunków ptaków z całego świata. Przy każdym z nich znaleźć można dokładny, katalogowy opis i ilustrację - często nie tylko samej sylwetki, ale również piór, jajek czy gniazd. Język, który normalnie byłby zapewne naukowo-encyklopedyczny, tutaj, jako, że wydanie przygotowane zostało z myślą o dzieciach, został nieco złagodzony. Mimo że zawiera konkretne informacje, to jednak są one zawarte w prostych słowach i urozmaicone o takie szczegóły jak na przykład sylabiczny zapis odgłosów jakie wydaje dany ptak.

 

Wydanie książki jest przepiękne i (tu odpowiem na pytanie ze wstępu) zdecydowanie warte swojej ceny. Album ma format A4, jest w twardej, matowej oprawie i liczy sobie 64, wydrukowane na grubym papierze, strony. Na początku inwentarza umieszczony został ilustrowany słowniczek z informacjami na temat budowy ptaków, ich piór, sposobów lotu oraz innymi, ciekawymi informacjami. Na końcu natomiast znaleźć można zwyczajowy indeks.

 

Ta nietypowa książka (lub może powinnam użyć tu słowa album) posiada dwóch autorów: Virginie Aladjidi odpowiedzialną za treść oraz Emmanuelle Tchoukriel, dzięki której powstały te wszystkie, świetne ilustracje. Podczas tworzenia inwentarza (oraz później, podczas jego tłumaczenia na język polski) nie pominięto również specjalistycznych konsultacji, dzięki czemu książka jest nie tylko bardzo ładna, ale również wiarygodna. We wstępie przeczytałam zdanie: "Po lekturze tej książki dzieci zaczną zaskakiwać dorosłych". Myślę, że może to być stwierdzenie zgodne z prawdą. Każdy mały bystrzak zapamięta wiele ciekawostek, zwłaszcza, kiedy umieszczone zostały w tak niezwykłej oprawie.

 

Podsumowując: "Inwentarz Ptaków" to tytuł, który serdecznie polecam wszystkim dbającym o edukacje swojego dziecka rodzicom. To jedno z tych wartościowych wydań, które kartkuje się z przyjemnością i wielokrotnie powraca do ulubionych stron. Pamiętam, że sama w dzieciństwie miałam książkę z czarno białymi zdjęciami zwierząt, którą kochałam bardziej niż jakiekolwiek baśnie czy wierszyki. "Inwentarz Ptaków" zawiera ciekawą wiedzę, oprawioną w niezwykle piękne wydanie.

 

Wiktoria Aleksandrowicz

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT