Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

17.02.2017, 08:41
  • Autor Henry James
  • Wydawnictwo Prószyński i S-ka
  • Rok wydania 2016-11-15
  • Oprawa twarda
  • Liczba stron 208
  • Format
  • 13.0x20.1 cm
  • Numer ISBN 978-83-8097-020-5

OCENA

Echo

Echo

Po raz pierwszy w Polsce!

Trzyosobowa amerykańska rodzina, pan Dosson z dwiema córkami, Delią i Francie, przyjeżdża do Paryża zakosztować wielkiego świata. Podczas rejsu poznają George?a Flacka, młodego korespondenta amerykańskiej gazety, który na wylot zna to miasto i oferuje się zostać ich przewodnikiem, nie kryjąc przy tym zauroczenia jedną z córek. Któregoś dnia los stawia na ich drodze Gastona Proberta, który zakochuje się z wzajemnością w wybrance dziennikarza i prosi ją o rękę. Ale pan Flack ma swoje plany i próbuje pokrzyżować im szyki?

"Echo", niewydana dotąd w Polsce nowela Henry?ego Jamesa, po raz pierwszy ukazała się w odcinkach w "Macmillan?s Magazine" w 1888 roku. To pełna uroku komedia sytuacyjna, kąśliwa satyra na snobizm europejskich wyższych sfer, przedstawiony na tle naiwnej, bezpretensjonalnej postawy głównej bohaterki, która nieświadomie pakuje się w kłopoty, skuszona wizją zaistnienia w wielkim świecie.

RECENZJA

Henry James jest jednym z moich ulubionych klasyków, jednakże do niedawna znałam go jedynie z "cegiełek" - powieści z liczbą stron sięgających co najmniej pół tysiąca. Po niedawno przeczytanym "Portrecie damy", "Echo" wydało mi się tworem mizernym objętościowo. Nowelka ta ma zaledwie dwieście stron i pochłonęłam ją w niecałe dwie godziny. Pozostawiła po sobie niedosyt, jednakże nie zawiodła.

Przede wszystkim autor skupia się tutaj  na  "arystokratach", których snobizm - bardzo komicznie ukazany - wręcz wylewa się z tej powieści. James podszedł tym razem do tematu elit wyjątkowo humorystycznie, tworząc miejscami karykaturalny obraz wyższych sfer. Opierając się o własne spostrzeżenia, stworzył zabawne porównanie społeczeństwa amerykańskiego i europejskiego, urozmaicając je mało wytwornymi dialogami. Ten zaskakujący, prześmiewczy zabieg idealnie wpasowuje się w fabułę "Echa" - opowiadania o trzyosobowej rodzinie, ojcu i dwóch córkach na wydaniu, gdzie o rękę jednej z nich stara się aż dwóch pretendentów. Nie brakuje tutaj brudnych zagrań, nadmiernej dbałości o wizerunek oraz dziewiętnastowiecznych konwenansów, które - choć tak odległe - budzą cień tęsknoty nawet współcześnie.

Mimo tych wszystkich manewrów, "Echo" nie jest jedynie satyrą. Choć jego zamysł jest iście komediowy, autor wyjątkowo dobitnie podkreśla tu uległość dzieci względem woli rodzica. W tym kontekście powieść ta jest nieco okrutna i smutna, ponieważ całkowite podporządkowanie koliduje tu ze szczęściem, a postaci stają przed wyborem: miłość czy rodzina?

Henry James po raz kolejny pozytywnie mnie zaskoczył interesującymi uwagami odnośnie dziewiętnastowiecznego społeczeństwa. Stworzone przez niego porównania Amerykanów i Europejczyków, potrafią zarówno rozbawić czytelnika, jak i wprawić go w niemałą konsternację, szczególnie że autor nie zwykł szczędzić złośliwych uwag. James zdaje się  krytykować wszystko - od pogoni dziennikarzy za sensacją, po zwyczaje towarzyskie i ogólną etykietę, a robi to niezwykle celnie i figlarnie.  Cięty i piękny język oraz wyraziste postaci sprawiają, że pochłania się "Echo" jednym tchem. Niemniej uważam, że autor nie wykorzystał całkiem potencjału tej powieści, a niektóre motywy potraktował iście po macoszemu. Choć powieść fabularnie zdaje się być dopracowana, tak zdecydowanie brakuje jej odrobiny polotu, która tak zachwyca w innych powieściach tegoż autora.

"Echo" jest powieścią z klasą, w której zakochają się miłośnicy dziewiętnastego wieku oraz autora. Powieść tę czyta się niezwykle lekko i przyjemnie, lecz - niestety - krótko! Ale, jak to mawiają, ?wszystko, co dobre, szybko się kończy?. Cieszę się, że powieść ta w końcu została wydana w Polsce i z utęsknieniem czekam na kolejną dawkę prozy Henry'ego Jamesa. Polecam serdecznie.   

Justyna Sikora

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT