PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

24.02.2017, 21:07
 • Autor Savit Gabriel
 • Tłumaczenie Zuzanna Byczek
 • Wydawnictwo Jaguar
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2017-01-18

OCENA

Anna i Pan Jaskółka
Kraków, rok 1939. Anna Łania, córka profesora lingwistyki ma tylko siedem lat. Niemcy dokonują aresztowania jej ojca w ramach czystki przedstawicieli polskiej inteligencji. Kiedy dziewczynka zostaje sama poznaje tajemniczego mężczyznę, nieco dziwnego, wysokiego, dobrze wyszkolonego mistrza kamuflażu, któremu nie obce są magiczne sztuczki. Potrafi nimi wprowadzić w błąd nawet poszukujących go niemieckich żołnierzy. Mężczyzna posiada także dar do nauki języków. Rozmawia po polsku, rosyjsku, niemiecku, w języku jidisz, a nawet komunikuje się z ptakami. W chwili smutku, chcąc pocieszyć Annę, przywołuje małej przepiękną jaskółkę. Od tej pory nowy przyjaciel staje się dla Anny Panem Jaskółką. Dziewczynka jest zachwycona i postanawia ruszyć z nim w nieznane...


RECENZJA
"Siedmioletnie dziewczynki potrafią bardzo się od siebie różnić. Niektóre twierdzą, że od dawna są dorosłe, i biada tym, którzy ośmielą się z nimi nie zgodzić. Inne są absolutnie i całkowicie zatracone w świecie swych dziecinnych sekretów i ani myślą wpuszczać do niego dorosłych, a jeszcze inne (i tych jest najwięcej) nie zdążyły dotąd zdecydować, do którego obozu należą i zależności od dnia, godziny, a nawet chwili, potrafią pokazać zupełnie inne oblicze niż to, które znałeś do tej pory."

Anna była jedynym dzieckiem profesora lingwistyki. Posługiwała się biegle wieloma językami. Pewnie znała ich więcej, niż ja słyszałam. Była niezwykle rozpieszczona. Bo kto ulegnie urokowi małej, mądrej blondyneczki? Nawet gdy trwała wojna, ojciec otaczał dziewczynkę ochronnym kokonem. Starał się, aby ta nie odczuwała okropieństw, które ją otaczają. Ona jednak widziała, co się dzieje, choć nie potrafiła zrozumieć dlaczego.

Aż jej ojciec wyszedł na zebranie, z którego nigdy nie wrócił. Co myślał ojciec, gdy wiedział, że jego jedyne dziecko zostało samo, mieszkanie jest zamknięte? Mógł mieć tylko nadzieję, że ktoś się zajmie Anną. Osoba, u której przez parę godzin miało dziecko zostać, tego nie zrobiła. Dziewczynka stała się jeszcze jednym dzieckiem wojny. Nikogo nie obchodziła.

"Może się wydawać, że to trochę dziwne, ale w wieku siedmiu lat Anna wciąż nie zdołała zrozumieć, na jakich zasadach działa ten świat naprawdę. Siedem krótkich lat jej życia znaczyła seria niesamowitych zwrotów i wstrząsów - odejście matki, nadejście wojny, a teraz jeszcze zniknięcie ojca. O ile dobrze zrozumiała, tak wyglądała Kolej Rzeczy. To, co człowiek dobrze zna, nie trwa długo, to, do czego jest przyzwyczajony, nagle znika. Jak na wychuchaną siedmioletnią dziewczynkę Anna niezwykle skutecznie nauczyła się sztuki przystosowywania. Jeśli ktoś przemawiał do niej w swoim języku, ona zawsze odpowiadała w tym samym."

Anna spotkała człowieka, który wywarł na niej ogromne wrażenie. Jak ona posługiwał się wieloma językami, był elegancko ubrany i umiał przywoływać ptaszki.

Cała historia jest o niezwykłej przyjaźni dorosłego człowieka z malutką dziewczynką. Z jakiegoś powodu obcy człowiek przejął się losem dziecka i postanowił pomóc. Gotów był poświęcić życie, zabić dla niej. Fascynujące było patrzeć, jak uczy ją świata poprzez opowieści, traktuje ją ja córkę, dzieli się wszystkim, co posiadał. A miał naprawdę niewiele. Czy wpływ na jego zachowanie ma dziwne zawiniątko w środku torby?

"Tatusiowość była w przekonaniu Anny cechą tatusiów pierwszego rodzaju, tych, którzy posiadali autorytet. Prócz tego określenie tatusiowość miało w sobie coś jeszcze, coś, co Anna bez skutku próbowała opisać w myślach, coś, co napełniało ją poczuciem bezpieczeństwa, które pod koniec dzieciństwa często przestaje istnieć. To była pierwsza część tatusiowości. Nie każdy mężczyzna został obdarzony talentem na tym polu, podobnie jak nie każdy potrafi dobrze śpiewać, czy urzekająco opisać zachód słońca."

Do końca książki nie dowiadujemy się, kim jest ten człowiek i dlaczego ucieka. Można się domyślić ze strzępków informacji, które otrzymujemy, można także sobie to i owo dopowiedzieć, ale nie poznajemy nawet jego imienia. Podoba mi się taka tajemniczość w powieści, podobnie jak otwarte zakończenie. Tutaj mamy dużo miejsca na własną wersję. Tak jak dziecku nie mówi się nam wszystkiego.

Nie mniej interesujące było obserwowanie tego, jak dziewczynka dojrzewa, uczy się świata, staje się kobietą. A przede wszystkim, jak dziewczynka, która była oczkiem w głowie tatusia, której nic nie brakowało, zaczyna żyć w zupełnie innej rzeczywistości. Aby się ubrać, musi kraść, aby jeść, włamuje się do domów. Aby przeżyć, przeszukuje jeszcze ciepłe zwłoki...

"- To oni coś tracą, nie my, moja Anno. Ludzie, którzy usiłują pojąć świat bez pomocy dziecka, są jak ci, którzy próbują upiec chleb bez dodatku zakwasu."

Abym mogła nazwać tę książkę niezwykłą, czegoś mi zabrakło. Obraz wojny i okropieństw z nią związanych jest zbyt... łagodny. Ja wiem, pozycja jest napisana w ten sposób, aby młodszy czytelnik się nie przeraził, ale do mnie zupełnie to nie przemawiało. Miałam wrażenie, że spanie zimną na ziemi jest niemal przyjemne!

Przeszkadzało mi też rozciągnięcie w czasie. Moim zdaniem lepsze byłoby opisanie paru miesięcy, a nie lat tułaczki. Nie do końca wierzę, aby ktoś mógł przeżyć zimę, śpiąc między skałami, na gołej ziemi bez ogniska i porządnego odzienia z maleńkimi racjami żywnościowymi.

"Wielu ludzi spotyka Śmierć przed umówionym terminem, a wiesz dlaczego? Bo się zatrzymują.

Ja się nigdy nie zatrzymuje.
"

I po trzecie: jak wspomniałam, obserwujemy tutaj dziecko na przestrzeni lat. Nie wiem, ile dokładnie ta niezwykła para wędrowała, ale z opisu wiemy, że Anna zaczęło dojrzewać. Autor nie chciał albo nie potrafił pokazać zmian, które zachodzą w dziecku, które staje się nastolatką. Wspomniał jedynie o fizycznym aspekcie tej sprawy. Co przez to rozumiem? To dziecko widzi świat dokładnie tak samo w wieku lat 7 jak i parę lat później. A przecież wiemy, że u dzieci jeden rok, a nawet pół ma ogromne znaczenie.

Nastawiałam się na coś z głębią, coś, co zmusi mnie do myślenia, coś, co dotknie mnie. Niestety "Anna i Pan Jaskółka" to przyjemne czytadełko dla młodszego czytelnika. Owszem, jest parę mądrych zdań, nie przeczę, ale to mi nie wystarczyło.

Agata Róża Skwarek

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook