PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

14.03.2017, 19:22
 • Autor Shusterman Neal
 • Tłumaczenie Lisowski Rafał
 • Wydawnictwo YA!
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Numer wydania I
 • Liczba stron 356
 • Data premiery 2017-03-15

OCENA

Głębia Challengera
Niepokojąca podróż przez głębię ludzkiego umysłu.

Wyjątkowo osobista książka jednego z najpoczytniejszych autorów powieści dla młodzieży.

Opowieść o chłopcu, który powoli pogrąża się w chorobie psychicznej. Caden Bosch jest rozdarty między tym co widzi, a tym, co wie, że jest prawdziwe. Ma paranoje i halucynacje. Jest zdolnym uczniem liceum obdarzonym artystyczną wrażliwością, jednak coraz częściej wydaje mu się, że bierze udział w misji badającej Głębię Challengera, najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego (10 994 metrów pod poziomem morza). Jest świadomy, że jego świat się rozpada i coraz bardziej przerażony, że powoli przestaje odróżniać, co jest prawdą, a co ułudą. Rodzina i przyjaciele dostrzegają zmiany w jego zachowaniu i zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje przyjęty do szpitala psychiatrycznego i poddany leczeniu. Teraz to personel medyczny staje się załogą statku ku zdrowieniu.


RECENZJA
Co jest realne, a co nieprawdziwe? Czy świat znika, gdy na niego nie patrzymy? A może to wszystko jedną wielką mistyfikacją... naszego umysłu? Jeśli się nad tym zastanawiasz, to znak, że trafiłeś na dobrą drogę... do szaleństwa oczywiście!

Caden to niezwykły chłopiec. Utalentowany, inteligenty i spostrzegawczy. Ma tylko jedną wadę. Widzi rzeczy, których nie ma. W świecie, dostępnym tylko niego, właśnie odbywa podróż w kierunku głębiny Challengera. Płynie statkiem, odbywa rozmowy z kapitanem, ratuje załogę. Problem polega na tym, że coraz trudniej jest mu rozróżnić prawdę od fikcji. Coraz częściej myli światy, przenosi słowa ze swoich wizji do rzeczywistości. A może to właśnie ona jest złudzeniem? Co kryje umysł Cadena? Czy ma szansę go ujarzmić? A może już dawno przekroczył próg nieodwracalnego szaleństwa?

Muszę przyznać, zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się lekkiej, pomysłowej młodzieżówki. Może trochę w stylu Playlist for dead. I mam tu na myśli rodzaj charakter wykreowanego świata. Owszem, zawierający kilka zagadek, ale stanowiący dla czytelnika określony, jasny i spójny twór. W Głębi Challengera nie ma granic. Rzeczywistość i nierzeczywistość płynnie się przeplatają, narracji nie ograniczają żadne zasady logiki, wszystko jest możliwe. I to jest jednocześnie straszne i przerażające. Początkowe sceny nie mają dla odbiorcy żadnego sensu. Wszystko wydaje się pozbawione znaczenia, a jednak... strona po stronie Caden wciąga nasz w swoje szaleństwo. Przekonuje do myśli, które nigdy wcześniej nie trapiły naszej głowy. Skłania do refleksji tak bliskich granicy utraty zmysłów.

Najlepszy jest jednak moment, kiedy zauważamy, jak wiele wspólnego mają obydwa światy. Wszystko, co dzieje się w rzeczywistości, prędzej czy później przenika do urojeń. I odwrotnie. Wydarzenia ze statku to odbicie świata zewnętrznego. Ale czy aby na pewno? Co było pierwsze? Co jest przyczyną? Ta książka to cały zbiór pytań, które nie sądziliście, że będziecie sobie zadawać.

Stanowi również niesamowite, niepokojące doświadczenie. Morska przygoda zachwyca nas barwnością, intensywnością akcji oraz licznymi zwrotami wydarzeń. Z kolei rzeczywistość urzeka wieloznacznością. Całą akcje poznajemy z perspektywy głównego bohatera i jedynie na podstawie jego obserwacji możemy domyślać się co sądzą inne postacie. To trudna, a zarazem ciekawa refleksja. Z przerażeniem obserwowałam też, jak nasz bohater oddala się coraz bardziej od świata rzeczywistego. Chociaż na początku podchodziłam do powieści sceptycznie, pod sam koniec z zapartym tchem śledziłam jego drogę ku zatraceni.

Dużym plusem tej pozycji jest również narracja. Książka została napisana prostym, przystępnym stylem, a sposób opisywania rzeczywistości jest wyjątkowo rzeczowy. Czy tak spostrzegawcza osoba może być chora psychicznie? Przecież to naprawdę bardzo sympatyczny chłopak! Jako czytelnik najchętniej pospieszyłabym mu  pomocą.

Warto podkreślić również, że chociaż Caden jest bohaterem fikcyjnym, sama historia nie jest wyłącznie tworem wyobraźni autorki. To, o czym pisze, dotknęło jej rodzinę, dotknęło syna. Myśli i emocje, które towarzyszą tej powieści, oparte zostały na doświadczeniach całej rodziny. Właśnie dlatego historia jest tak prawdziwa i przejmująca. I chociaż wyprawa w najgłębsze obszary podświadomości bywa straszna, zdecydowanie warto się w nią wybrać.

Dominika Róg-Górecka

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook