PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

13.05.2012, 00:26
 • Autor Flanagan John
 • Wydawca Jaguar
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2012-05-09
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Tłumaczenie Opracowanie zbiorowe
 • Rok wydania 2012

KUPUJ

OCENA

Drużyna 1. Wyrzutki
Skandyjska trylogia Johna Flanagana rozgrywająca się w świecie znanym z bestsellerowej serii "Zwiadowcy".

W Skandii ludzie znają tylko jeden sposób na to, by młody mężczyzna stał się wojownikiem. Nastoletni chłopcy są dzieleni na grupy i wysyłani na trzymiesięczną wyprawę. Uczą się żeglarstwa, walki, taktyki, sztuki przetrwania... Drużyna przeciwko drużynie, wyzwanie za wyzwaniem. Tylko jedna grupa odniesie zwycięstwo.
Hal Mikkelson, syn uznanego skandyjskiego wojownika i aralueńskiej matki, musi bardzo się postarać, by udowodnić swą wartość. Nie odziedziczył po ojcu potężnej postury i imponującej siły mięśni. Na tle współziomków wydaje się słaby, mały, niewart złamanego miedziaka... Kiedy Hal staje na czele jednej z drużyn złożonych z jemu podobnych, wyrzutków i odszczepieńców, wie, że walka o zwycięstwo będzie trudna. Zmierzy się z kwiatem skandyjskiej młodzieży, mając po swojej stronie tylko spryt, inteligencję, hart ducha oraz przyjaciół.


RECENZJA
John Flanagan to australijski pisarz, który zasłynął ze swojej serii książek noszącej tytuł "Zwiadowcy". W Polsce cykl ukazał się pod tytułem "Drużyna", nakładem wydawnictwa Jaguar. Autor już od dzieciństwa marzył o wydaniu książki. Pracował w agencji reklamowej, w której przełożeni zwrócili na niego uwagę, dzięki satyrycznemu wierszowi, opisującemu paskudnego kolegę. John Flanagan zaczął tworzyć historię Willa dla swojego syna Michaela, szybko jednak opowieści na dobranoc przerodziły się w całą powieść. 

Thorna prześladuje pasmo nieszczęść. Najpierw jego najlepszy przyjaciel, Mikkel, ginie w bardzo głupi sposób, a później on sam, na morzu, traci rękę. Mężczyzna czuje się bezużytecznym wrakiem. Zaczyna pić, by jak najczęściej móc tracić kontakt z rzeczywistością. Nie wywiązuje się z obietnicy, którą złożył umierającemu przyjacielowi. Przyrzekł opiekować się jego żoną i synkiem. Wszystko zmienia się dopiero gdy Karina, piękna żona zmarłego, bierze sprawy i los Thorna w swoje ręce, zmuszając przyjaciela do pracy i normalnej egzystencji.
Książka zaczyna się "dwanaście lat wcześniej" i stopniowo wprowadza nas w życie głównego bohatera - Hala Mikkelsona. Ponieważ matka chłopca pochodzi z Araluenu i do Skandii przybyła jako niewolnica, musi on udowodnić swoją wartość, chociaż nie wyróżnia się siłą, a jego ojciec był znanym wojownikiem. Brak tężyzny fizycznej chłopiec nadrabia inteligencją i sprytem. Dodatkowo musi sobie poradzić również z innymi, gdyż zostaje kapitanem jednej z trenującej drużyn - złożonej z chłopców, odrzuconych przez wszystkich innych. Hal jest zdeterminowany by sprostać wyzwaniom, a do tego ma asa w rękawie. W morderczym treningu pomaga mu przyjaciel jego ojca, niegdysiejszy wojownik - Thorn.
"Wyrzutki" to pełna barw i ciepła opowieść o przyjaźni, walce z odrzuceniem i stereotypami. Fabuła jest ciekawa, akcja wartka, a czytelnikowi bezustannie towarzyszy zawarty w treści dobry, lekki humor. Styl autora jest dopracowany i łatwy w odbiorze. Bohaterowie i realia wzorowane są na epoce wikingów. Osobiście bardzo ją lubię, więc całość niezmiernie przypadła mi do gustu. Powieść stworzona jest w taki sposób, że chętnie sięgną po nią zarówno dorośli jak i młodzież. 
Wydanie książki jest bez zarzutów. Okładka broszurowa, ale z genialną grafiką. Błędów edytorskich nie zauważyłam, tłumaczenie bardzo dobre. Czyta się płynnie i przyjemnie, a mnie powieść narobiła jeszcze większego smaku, by sięgnąć po nieznanych mi dotąd "Zwiadowców" - poprzednią serię autora. Chyba jedyne czego mi tu brakuje to mapa, tak przydatna rzecz, w przypadku książek fantasy.
Podsumowując, "Wyrzutki" to przygodowa, fantastyczna powieść dla młodzieży. To cykl zarówno dla dziewczyn jak i chłopców. Jest to historia uniwersalna, która spodobać się może każdemu. Z pewnością zaciekawi niejednego miłośnika książek. Do przeczytania gorąco zachęcam wszystkich tych, którzy lubią przeżywać przygody. Lektura w sam raz na wakacyjną nudę.
Wiktoria Aleksandrowicz

"Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść, niepokonanym" - tak brzmi tekst jednej z polskich piosenek, a jej przesłanie może być przestrogą dla wielu autorów. Czy tak samo jest w przypadku Johna Flanagana, autora bestsellerowych "Zwiadowców"?  Kolejna seria? Czy po 12 tomach nie skończyły mu się pomysły? Otóż, nie do końca.

Na początku zarysuję Wam fabułę - bohaterem głównym jest niejaki Hal, którego ojciec służył i zginał w służbie skandyjskiemu oberjarlowi - a jakże - Erakowi. Tenże chłopiec osiąga szesnaście lat - zgodnie ze skandyjską tradycją niedługo wraz ze swoimi rówieśnikami stanie do kursu, którego zadaniem będzie zdecydować, jaką przyszłość obierze. Niestety, nie jest zbyt pożądany i kapitanowie drużyn nie chcą go widzieć w swoich składach. Dlatego tworzy jeszcze jeden, niepowtarzalny zespół, złożony z ciamajd i - no właśnie - wyrzutków, jak mówi nam podtytuł powieści. Co się stanie dalej? Przekonajcie się sami.

Czas na porównania. W powyższych akapitach często nawiązywałem do poprzedniej serii tego samego autora. Tak, chodzi o "Zwiadowców". Czasami jestem zdumiony jak bardzo ten cykl jest znany, a zapewniam Was, naprawdę ma szerokie grono odbiorców. Zdobył również i moje serce. Nie rozwodząc się nad niuansami, powiem tylko, że bohaterstwo, przyjaźń, wszystkie dumnie brzmiące banały zostały w pierwszej sadze Flanagana wykorzystane, i to wykorzystane tak, że zapierały dech w piersiach. Plus mnóstwo akcji i wspaniali bohaterowie. Myślę, że właśnie dlatego zyskała sobie wielu czytelników na całym świecie. "Drużyna" jest utrzymana w podobnym tonie. Tylko że w tejże "Drużynie" jest wszystkiego znacznie mniej. Gdyby porównywać do filmów, to właśnie "Zwiadowcy" byliby tym wysokobudżetowym hitem, natomiast późniejsza opowieść tą niszową produkcją, która dopiero z czasem i w kontynuacji odnosi sukces.

Zazwyczaj nie piszę nawet słowa o okładkach, ale ta jakoś mnie urzekła. Utrzymana w stonowanym, niebieskim odcieniu, niesamowicie do mnie trafiła. Uznałem, że warto o niej wspomnieć, powołując się na całokształt powieści Flanagana - zdecydowanie na plus.

Ogólna ocena powieści Flanagana ma się wcale dobrze. Daję jej 7. Jak już wcześniej wspominałem, udana opowieść, zarówno dla tych, którzy czytali jego poprzednie dzieła, jak i dla tych, co jeszcze tego nie zrobili. Ale w porównaniu ze słynniejszą sagą - wypada dość blado, co nie zmienia faktu, że warto ją przeczytać. A przecież zawsze pozostają nam kolejne części, co do których możemy mieć nadzieję, że wypadną lepiej.

Michał Rejmer

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook