Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

2.06.2017, 22:20
  • Autor Drewery Kerry
  • Tłumaczenie Zarawska Patrycja
  • Wydawnictwo Młody Book
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Ilość stron 384
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2017-03-29

OCENA

Cela 7

Cela 7

Emocjonujący thriller dla młodzieży, pierwszy tom trylogii osadzonej w świecie, w którym decyzja o życiu lub śmierci oskarżonego zapada w oparciu o SMS-owe głosowanie.

Świat zrobił postępy od czasów, gdy w starożytnym Rzymie publiczność przesądzała o ułaskawieniu bądź skazaniu gladiatora, głosując kciukiem zwróconym w górę lub w dół. Teraz o losie skazańca decyduje się SMS-ami.

Po raz pierwszy w Celi 7 znalazła się nastolatka posądzona o zamordowanie celebryty Jacksona Paige'a. Dziewczyna przyznała się do winy, ale czy to ona pociągnęła za spust? A może czasami rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana, niż obrazy, którymi karmią nas media?

RECENZJA

Motyw "mediów jako władzy" jest bardzo popularny we współczesnej literaturze. Pojawia się on coraz częściej i przejmuje coraz to nowszą i bardziej niebezpieczną formę. Dowodem na to jest książka "Cela 7", gdzie media zdają się pełnić władzę absolutną.

W świecie Marthy, głównej bohaterki owej powieści, nie istnieją sądy. Zamieniono je na złudną demokrację - ludzie za pomocą SMSów rozstrzygają losy skazanego. Opcje są dwie: winny lub niewinny, gdzie ten pierwszy kończy na krześle elektrycznym, a drugi wychodzi na wolność. Wszystko rozstrzyga się w ciągu siedmiu dni, każdego dnia więzień zmienia celę - tytułowa siódma jest tą ostatnią... W tym czasie wszelkie środki masowego przekazu (głównie programy telewizyjne i prasa) przekazują informacje o więźniach, relacjonując wszystko na bieżąco, aby ułatwić widzom głos. Brzmi pięknie, ale to wszystko jest jedynie wielką ułudą, którą tytułowa bohaterka pragnie zniszczyć i otworzyć oczy społeczeństwu. Pokazać, że muszą walczyć o swoje prawa.

"Głosują tylko ci, których na to STAĆ! (...) Ludzie myślą, że rząd daje im władzę, ale to złudzenie! Błędne mniemanie! Rząd kontroluje prasę, a prasa manipuluje ludźmi! Rząd nie dba o właściwe wymierzanie sprawiedliwości ? tych ludzi obchodzi tylko władza! To ich jedyny cel..."

Martha jest postacią zdeterminowaną w dążeniu do celu. Ta szesnastolatka to jedna z najodważniejszych i  najbardziej zdecydowanych postaci, z jakimi spotkałam się w literaturze. Dojrzała jak na swój wiek, ale skutkiem tego mogą być przykre doświadczenia z przeszłości - koszmary, które zgotował jej (i nie tylko jej!) panujący rząd. Władzę sprawują media wraz z elitą i choć wszyscy wiedzą, że nowy wymiar sprawiedliwości jest wypaczony, boją się, że zostaną złapani po niewłaściwej stronie? Czemuż się dziwić? Media to wielka manipulacja, skazywani zostają niewinni lub niewygodni dla rządu - bogatych stać na wykupywanie głosów?

Losy Marthy oraz zdemoralizowane społeczeństwo obserwujemy z kilku stron: głównej bohaterki, Eve - jej doradcy oraz mediów. Dzięki temu swoiście doświadczamy przekrętów rządu, widzimy je na własne oczy, jesteśmy w stanie odróżnić prawdę od fałszu... Jednakże - to nie wszystko. Sprawa walki o sprawiedliwość nie jest jedynym motywem "Celi 7". Dzięki dwóm głównym bohaterkom obserwujemy również życie codziennie owej antyutopii, ludzkie rozterki, a także... miłości. Autorka fenomenalnie ukazała nastoletnią miłość - zakazaną i gorzką, a przy tym jakże piękną...

"Kochaj mnie tak mocno, żeby mi pozwolić odejść." 

"Cela 7" jest książką, która całkowicie wgniotła mnie w fotel. Rewelacyjna, bogata w zwroty akcji fabuła porywa i nie pozwala oderwać się od lektury. Z każdą stroną poznajemy kolejne sekrety i brudy świata Marthy oraz jej własnego. Wszystko zostało w tej powieści przemyślane - bohaterowie, nieprzesłodzony wątek miłosny, społeczeństwo, rząd, misternie ukazane programy telewizyjne oraz prasa, korupcja, manipulacja - WSZYSTKO! Jestem absolutnie zakochana w tej powieści i nie mogę doczekać się kontynuacji. I proszę, nie sugerujcie się, że książka została skierowana głównie do młodych ludzi - to majstersztyk, który powinni poznać wszyscy, bo kto wie, dokąd zmierza nasza historia...

Justyna Sikora

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT