PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

17.07.2017, 18:54
 • Autor Jeff Zentner
 • Wydawnictwo Jaguar
 • Data wydania 2017-04-11
 • Liczba stron 360
 • ISBN 9788376865515

OCENA

Król węży

Ponure, zaściankowe miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych. Młodzieńcze życie Dilla nie jest łatwe. Nie dość, że czuje się napiętnowany przez trudną rodzinną sytuację, to dodatkowo w szkole traktowany jest jak odmieniec. Jedynym antidotum na cały ten wszechogarniający jad, jest jego przyjaźń z innymi wyrzutkami Travisem i Lydią.


Historia wzlotów i upadków trójki przyjaciół, którzy za wszelką cenę chcą wyrwać się z tego nieprzyjaznego dla nich miejsca.


Powieść literacka wielokrotnie nagradzana oraz uznana przez Amazon i Publishers Weekly za najlepszą książkę dla młodzieży roku 2016.RECENZJA
Uwielbiam książki dla młodzieży, których głównym wątkiem jest przyjaźń między grupą bohaterów. Często nie jest ona łatwa. Napotykają oni wiele trudności, a ich znajomość przechodzi wiele prób. Wspólnie próbują odnaleźć się w tym skomplikowanym świecie. Przeczytałam ich już naprawdę wiele. Uwielbiam je i bardzo chętnie po nie sięgam. Nic dziwnego, że "Król węży" od razu zwrócił moją uwagę. Opis strasznie mnie zaintrygował. Od razu wiedziałam, że to pozycja, która musi znaleźć się na mojej półce i to jak najszybciej. Nastawiłam się na coś naprawdę rewelacyjnego i liczyłam, że powieść Jeffa Zentnera stanie się jedną z moich ulubionych młodzieżówek. To był błąd.

Spotykamy tu trójkę nastolatków. Lydia prowadzi bloga o modzie, którego śledzą tysiące osób. Jest strasznie popularna w sieci, udzielała nawet wywiadów dla najbardziej prestiżowych magazynów. Mnóstwo osób uwielbia to, co robi. Niestety nie w świecie realnym. Tutaj dziewczyna jest samotna, a zazdrośni znajomi ze szkoły tylko szukają sposobu, aby jej dogryźć. Na szczęście ma dwójkę wiernych przyjaciół, którzy wspierają ją w tym co robi. Jason to wielki miłośnik świata fantasy, szczególnie serii "Bloodfall". To jego sposób na ucieczkę od przytłaczającej go rzeczywistości. Bardzo wysoki i puszysty chłopak stale musi znosić przytyki, szczególnie ze strony swojego ojca, który nieustannie porównuje go ze zmarłym bratem. Dill również nie ma łatwego życia. Chłopak cierpi przez etykietkę, którą przyklejono mu ze względu na błędy życiowe jego ojca - tytułowego Króla Węży. Chce wyrwać się z rodzinnego miasta i rozpocząć nowe życie, gdzie nie będzie postrzegany przez pryzmat sytuacji jego rodziny.
Chociaż ta trójka nie ma najprostszego życia, starają się być dla siebie oparciem i wspierać się wzajemnie. Próbują nie dać się przytłaczającej codzienności i mają nadzieję na lepsze jutro. Marzą o tym, aby wyjechać i rozpocząć życie z dala od miasteczka, w którym się wychowali. Czy im się to uda? Czy nowe miejsce na pewno okaże się lepsze?

Sama od dziecka mieszkam w bardzo małym mieście, które może pochwalić się tym, że tutaj wszyscy wszystkich znają i o każdym coś wiedzą. Inny bardzo często oznacza tam gorszy, a wszelkie dramaty i plotki w chwilę rozchodzą się po wszystkich mieszkańcach. Bardzo często przyklejają ci etykietkę, oceniają po wyglądzie, odtrącają. Sama tego doświadczam, więc od razu zrozumiałam, co czują bohaterowie powieści, którzy podobnie jak ja chcą wyjechać z tego miasta i rozpocząć nowe życie w miejscu, gdzie możesz zacząć wszystko od nowa. Gdzie nikt dokładnie nie wie kim jesteś, czym się zajmujesz, co robiłeś wcześniej, jakie masz oceny, kim są twoi rodzice i ile zarabiają. Gdzie możesz poznać wielu zupełnie nowych ludzi, którzy być może cię zrozumieją. Gdzie mógłbyś realizować się w tym, co kochasz. Momentami czułam się dokładnie tak jak Lydia. Mamy naprawdę wiele wspólnego. Bardzo utożsamiałam się z problemami, jakie przeżywała. Z jednej strony ogromna potrzeba poznania nowych ludzi i znalezienia miejsca, w którym w końcu mogłaby być sobą, a z drugiej strony strach przed zmianą i zostawieniem tego, co tak dobrze zna, nawet jeżeli nie uważa tego za najlepsze miejsce. Dziewczyna nie odnajduje się tam, gdzie jest. Odczuwa potrzebę doświadczenia czegoś nowego, chociaż tak naprawdę do końca nie wie, czy idzie właściwą drogą. Szuka miejsca, w którym będzie szczęśliwa. Myślę, że wiele osób mogłoby się z nią utożsamić.

Pomimo tego, że ujrzałam w tej historii cząstkę własnego życia, to skłamałabym, mówiąc, że zrobiła ona na mnie tak duże wrażenie, jak na to liczyłam. Miała duży potencjał, ale jednak czegoś mi w niej zabrakło.

Bohaterowie są okej. Zostali dobrze wykreowani. Każdy ma swój własny charakter. Dobrze ukazano dlaczego ich zachowanie jest takie, a nie inne. Ma na to wpływ w dużym stopniu środowisko, w jakim się wychowywali. Widać, że wywiera to na nich jakiś wpływ, na co często w książkach nie zwraca się uwagii. Autor w naprawdę dobry sposób ukazał ich portret psychiczny. Są oni naprawdę realistyczni. Miałam jednak problem z zżyciem się z nimi i przez to wczuciem się w ich losy. Czytałam o nich, ale nie czułam żadnych większych emocji. Ani ich nie polubiłam, ani znienawidziłam. Nawet w bardzo trudnych dla nich momentach, nie było mi w żaden sposób przykro. Nie śmiałam się razem z nimi, nie cieszyłam z ich sukcesów, nie płakałam razem z nimi. Nic. Bardzo mi tego brakowało.

Miałam również duży problem z wciągnięciem się w historię. Losy trójki przyjaciół nie porwały mnie. Akcja toczyła się dosyć powoli, nic ciekawego się nie działo, przez co zwyczajnie się nudziłam. Nie działo się nic niezwykłego. Do czasu. W końcu miało miejsce coś, czego totalnie się nie spodziewałam. Jestem pewna, że mało kto się tego domyślił, czytając. Od tego momentu powoli zaczęłam wciągać się w akcję. I tutaj autor zrobił coś, co wyjątkowo mi nie pasowało. Wątek miłosny. Od początku można było się tego spodziewać. Wyszedł jednak według mnie naprawdę bardzo przeciętnie, nawet momentami sztucznie. Zaczęło mnie to okropnie drażnić.

Dialogi między bohaterami bywały bardzo nierealistyczne. Autor próbował wplatać w ich rozmowy jakieś złote myśli, co wypadło dosyć komicznie. Naprawdę mało kto w realnym świecie rozprawia tak o sensie życia jak ci bohaterowie. Ich rozmowy były chwilami tak sztuczne, że miałam ochotę się roześmiać. Oczywiście, nie było tak cały czas. Jeff Zentner jednak momentami trochę przesadzał. Do opisów wydarzeń, bohaterów i miejsc nie mam żadnych zastrzeżeń. Autor pisze prosto. Książkę czyta się szybko.

"Król węży" odrobinę mnie rozczarował. Liczyłam na to, że będzie to rewelacyjna powieść, a okazała się dosyć przeciętną młodzieżówką - jedną z tych, które czyta się, odkłada na półkę i już do nich nie wraca. Mimo to nie żałuję, że ją przeczytałam, ponieważ tematyka wyjazdu z rodzinnego miasta jest mi bardzo bliska i myślę, że każdy kto czuję podobnie jak Lydia znajdzie w tej pozycji coś dla siebie. 

Julia Markiewicz

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook