PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

28.10.2017, 21:43
 • Autor Pilkey Dav
 • Tłumaczenie Jankowski Piotr
 • Wydawnictwo Jaguar
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2017-07-19

OCENA

Kapitan Majtas
Przygody Kapitana Majtasa

George z Haroldem wymyślili największego superbohatera w historii swojej szkoły, a teraz zamierzają go ożywić! Oto Kapitan Majtas! Jego prawdziwe nazwisko jest tak tajne, że nawet on sam go nie zna! W środku są ruchome obrazki i komiksy.

Inwazja Krwiożerczych Klozetów

George i Harold to bardzo odpowiedzialni chłopcy. Gdy tylko w szkole wybucha jakaś afera, zazwyczaj właśnie oni ponoszą za to odpowiedzialność. A teraz znowu wymyślili kolejne psikusy! Najpierw kilkoma głupimi kawałami popsuli szkolny turniej wynalazców, a potem przez przypadek stworzyli armię straszliwych Krwiożerczych Klozetów, które zamierzały zapanować nad światem. Czy ktoś powstrzyma te mięsożerne porcelanowe miski? Oto kolejne wyzwanie dla Kapitana Majtasa.

Inwazja nieprawdopodobnie Nikczemnych kucharek z kosmosu

Pokonał diabolicznego Doktora Pampersa, wykończył straszliwe, Krwiożercze Klozety... A teraz czeka go walka na śmierć i życie. Kapitan Majtas i jego twórcy zostali zaatakowani przez trzech potężnych kosmitów z oślizgłymi, zielonymi mackami, którzy chcą zapanować nad Ziemią. Oto nowa, kosmiczna przygoda Kapitana Matjasa.

Przerażający plan profesora Pofajdanka

George i Harold nie są złymi chłopcami. Po prostu lubią "ożywiać atmosferę" w szkole. Niestety, ich bardzo pomysłowe żarty wpędzają czasami obu w poważne tarapaty. A kiedy nauczycielem geografii został profesor Pofajdanek, niemal doprowadzili do opanowania świata przez szalonego naukowca sterującego gigantycznym robotem! Oto kolejne wyzwanie dla Kapitana Majtasa!


RECENZJA
Kapitan Majtas to postać z komiksów publikowanych przed laty. Ów specyficzny bohater powraca obecnie w wielkim stylu pierś swą prężąc dumnie na srebrnym ekranie oraz prezentując własną niezborną osobowość w kilku publikacjach książkowych. Zainteresowanie Kapitanem Majtasem nie ominęło i mojego potomstwa, stąd - z pewnym niepokojem wywołanym zarówno krzykliwymi okładkami, jak i samym imieniem bohatera - zmuszona zostałam do przeczytania czterech pierwszych "wielkich powieści" - jak szumnie nazwano owe tomiki - przybliżające przygody tegoż osobnika. Wbrew obawom nie są to najgłupsze książeczki dla dzieci jakie przyszło mi czytać.

Konstrukcja tych niewielkich książeczek jest swego rodzaju kolażem. Główny nurt opowieści to ilustrowane przygody dwóch niesfornych uczniów szkoły podstawowej - Howarda i George'a. Wewnątrz tej opowieści wkomponowano komiks autorstwa chłopców, który w ten czy inny sposób wiąże się z głównym wątkiem. Są też tak zwane "ruchome obrazki", które w kilku kadrach prezentują gwałtowniejsze akcje.  Całkiem zmyślny zabieg, dzięki któremu lektura nie usypia młodego umysłu. Teksty w książeczkach nie są obszerne - wszystko dzieje się tu szybko, a wydarzenia porcjowane są krótkimi rozdziałami. Wszechobecne rysunki z kolei dominują nad tekstem, jednocześnie wymownie go uzupełniając.

Howard i George to chłopcy wzbudzający mieszane uczucia - przyjemnie śledzić ich poczynania, odpowiedzialności za nich jednak nikt przy zdrowych zmysłach dobrowolnie by się nie podjął. Liczne, niezwykle pomysłowe acz niewybredne kawały projektowane i wykonywane przez chłopców skwapliwie, niezawodnie wywołują salwy śmiechu u dzieci, z kolei u dorosłych pewien niepokój o możliwość wprowadzenia przez czytelników fikcji literackiej w czyn. Pomysłowość Howarda i Georga nie zna granic a kierowana jest przeciw kadrze pedagogicznej, dyrekcji a nawet współuczniom. Na szczęście - albo i nie - niesforny tandem ma pewną pasję, która pochłania choć część ich czasu, który w innych okolicznościach mógłby być wykorzystany przeciw bliźnim. Otóż chłopcy rysują komiksy.

Bohaterem ich opowieści rysunkowych jest tytułowy Kapitan Majtas - prześmieszny człowieczek w niegustownych slipkach i intrygującej pelerynie, który miast ratować świat ? najczęściej sam popada w kłopoty. Nietrudno się domyślić, że pojawienie się takiego jegomościa w rzeczywistości nie wróżyłoby niczego dobrego. Zgodnie z prawem Murphiego - najgorsze się stało. A później działo się jeszcze gorsze - nie makabryczne na szczęście, ale nieco groteskowe.Z pierwszej książeczki dowiadujemy się skąd Kapitan Majtas w ogóle się wziął, poznajemy jego twórców i kręte drogi, którymi wydostał się z komiksu. Przyznaję, że część ta uspokoiła moje matczyne niepokoje, bo poza absurdem całej historii kryje się tu pewien zamysł konstrukcyjny, a i antybohater wzbudza cieplejsze uczucia - przede wszystkim litość.

W "Drugiej Wielkiej Powieści" chłopcy wraz z Kapitanem Majtasem stawiają czoła Krwiożerczym Klozetom. Głupiutki, wręcz na siłę zda się uśmieszniany pomysł dorosłego rozczuli co prawda głównie naiwną płytkością, posiada jednak ten dar łechtania prymitywnych jeszcze i świeżych dziecięcych humorków. Dookoła tej wymyślnej intrygi obudowany jest epizod z życia szkoły, w którym - jak przystało na opowieść dla niegrzecznych dzieci - to niegrzeczne dzieci zwyciężają i "dają lekcję" nauczycielom.

W części trzeciej autorzy wspięli się na wyżyny durnych - czyli zachwycających w języku dziecięcym - pomysłów. Na arenę wychodzą Nieprawdopodobnie Nikczemne Kucharki z Kosmosu oraz Równie Paskudne i Makabryczne Truposze. Już same nazwy szwarccharakterów mogą dać pewien ogląd fabuły, a antidotum na ich inwazję - cóż, gwarantuję że i ten pomysł nie odstaje poziomem od reszty.

Część czwarta nosi znakomity tytuł "Przerażający plan Profesora Pofajdanka". Profesor co prawda pojawił się już w jednej z poprzednich części, jednak dopiero teraz doczekał się należytego uznania i trafił na okładkę. Tutaj muszę nadmienić, że nazwisko profesora przywołujące niekontrolowaną defekację, jest ze wszech miar radujące dzieciaki. I właśnie owo nazwisko stało się przyczyną całej awantury opisanej w książeczce. Zdawać by się mogło, iż historia o naśmiewaniu się z czyjegoś nazwiska znajdzie moralne potępienie w lekturze dla dzieci - ale nie tym razem. Tu jest to zwyczajny element krajobrazu, z którym radzić musi sobie sam zainteresowany. Cóż, poniekąd taka prawda - świat jest brutalny.

Sama koncepcja Kapitana Majtasa ewidentnie nie zasadza się na inteligentnym humorze czy przekazywaniu nauk moralnych. W moim odczuciu cała ta seria to dość durnowaty i niewychowawczy projekt. Humor serii jest dość prymitywny i dziecinny, czemu wyraz znakomicie dają tytuł i wizerunek łysawego jegomościa w niewybrednej bieliźnie. Nie wszystkie lektury małolatów muszą być jednak układne i zgodne z rodzicielską wizją, a rodzącą się pasję czytelniczą można czasem wspomóc relaksem na poziomie współczesnej amerykańskiej kinematografii komediowej. Tu Kapitan Majtas - w gruncie rzeczy nieszkodliwy, a przy tym nieszablonowy i inspirujący - spełni się znakomicie. Trzeba przyznać, że książeczki prezentują ten rodzaj głupkowatości i absurdu, który trafia do dzieciaków. Któremu urwisowi nie spodoba się pomysł, by z wrednego dyrektora zrobić głupka, nauczycieli przykładnie ukarać, bohaterem uczynić śmiesznego gościa w gatkach i uhonorować tych najmniej "grzecznych" uczniów? 

Iwona Ladzińska

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook