PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

10.11.2017, 22:45
 • Autor Filipowicz Kornel
 • Wydawnictwo Znak
 • Język wydania polski
 • Język oryginału polski
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2017-08-02

OCENA

Moja kochana, dumna prowincja. Opowiadania
Nowy wybór legendarnych opowiadań

Dla mnie to jest jeden z najczystszych, najwybitniejszych naszych prozaików, który swą bezpretensjonalność posunął wręcz do wirtuozerii.

Jarosław Iwaszkiewicz 

Wieloletni partner Wisławy Szymborskiej, miłośnik przyrody, piewca małych miasteczek, organizator spływów kajakowych, niekwestionowany autorytet, przyjaciel Stanisława Różewicza - Kornel Filipowicz to niedościgły mistrz opowiadania.

Lakoniczne i klarowne, nastrojowe i dramatyczne, emanują one niespotykaną empatią do świata i człowieka. Poczucie humoru, duch ironii i delikatne przymrużenie oka nadają im niezwykłą lekkość, a dar przenikliwej obserwacji sprawia, że wydarzenia marginalne, niemal banalne, pod jego piórem nabierają nowych znaczeń. Autorski wybór Justyny Sobolewskiej wydobywa blask, uniwersalność i ponadczasowość tej prozy.

Filipowicz jest obserwatorem tak czułym i tak wnikliwym, że trudno wychodzi się z jego opowiadań. Po tej podróży współczesna literatura może się wydać rozczarowująca.

Justyna Sobolewska 


RECENZJA
"Moja kochana dumna prowincja" Kornela Filipowicza to wybór krótkich tekstów publikowanych wcześniej w różnych zbiorach na przestrzeni lat. Opowiadania są niejednorodne, a jednak przedstawiają spójny obraz świata. Patrzymy z różnych perspektyw - czasem okiem dziecka, czasem dorosłego mężczyzny, innym razem patrzymy właściwie bezosobowo na ludzi przeżywających swoje dramaty - jednak zawsze jest to fragment tej samej rzeczywistości choć uchwyconej w innym miejscu i czasie.

Obrazy przekazywane przez autora ograniczają się do kilku scen lub rozbudowane są do opowieści bardziej złożonej; raz rozwija się w nich jakaś historia, innym razem znów stanowią je przemyślenia, wspomnienia - myśli z perspektywy wtedy i z dziś. Jestem skłonna uwierzyć, że autor pisze z doświadczenia, a przedstawione wydarzenia miały miejsce. Zwłaszcza, że chronologia jaką można odczytać z kolejnych tekstów odpowiada z grubsza wiekowi Filipowicza - dziecko maleńkie w czasach Pierwszej Wojny Światowej, nieco większy chłopiec inspirujący się w zabawach wydarzeniami z polityki światowej lat dwudziestych ubiegłego wieku, młody dorosły w czasach wojny i nieco dalej już starzejący się mężczyzna.

Mnie szczególnie podobają się te opowiadania, w których narrator odnosi się do wspomnień z dzieciństwa. Przedstawia wydarzenia w taki sposób, w jaki widział je jako kilku- czy kilkunastolatek. Nie koryguje nadmiernie swojego ówczesnego naiwnego i niedoświadczonego punktu widzenia, ale opisuje na tyle plastycznie, iż czytelnik jest w stanie pojąć jakie uczucia budzą w nim te sprawy dziś i co zrozumiał z pozostałych mu zapamiętanych obrazów.

Łatwo wejść w te sceny, obrazy zwyczajne, ujęte i zdefiniowane tak, że nagle słowem staje się myśl czy odczucie żywione przez nas w podobnych okolicznościach. Filipowicz ma ogromny dar chwytania scen, cząstek zdarzeń i ujmowanie ich naturalnie, w sposób niewymuszony, trafny i bezpretensjonalny. Jest w tym autentyczność, jakaś zwyczajnie ludzka prawda.

Niewątpliwą wartością opowiadań jest prostota i wnikliwa obserwacja, w których Filipowicz osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Narracja jest tu trochę nostalgiczna, ale inaczej - o takim zabarwieniu, z jakim patrzy się na zdjęcia w sepii zrobione przed naszym narodzeniem ? nostalgia świata, surowa nieco.

Podczas lektury wychwyciłam pewne rozbieżności w światopoglądzie moim i autora, a jednak - co ogromnie zaskakujące - zupełnie nie przeszkadzało mi to w odnalezieniu się w jego rzeczywistości, w jego pojmowaniu spraw elementarnych. Po ludzku odczuwamy podobnie i chyba każdy głęboko zadumawszy się nad swoim "tu i teraz" i lękiem przed kresem drogi, pojmie sedno tych krótkich opowiadań. To doprawdy zaskakujące jak prosto można powiedzieć tak prawdziwie o rzeczach skomplikowanych, dziejących się w człowieku i ich przejawach.

Iwona Ladzińska

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook