PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

1.12.2017, 15:20
 • Autor Miłoszewski Zygmunt
 • Wydawnictwo W.A.B.
 • Język wydania polski
 • Język oryginału polski
 • Ilość stron 480
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2017-11-08

OCENA

Jak zawsze
Komedia ironiczno-romantyczna o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości. I o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I o tym, co z tego wynikło.

Nowa książka autora bestsellerów o Teodorze Szackim to opowieść o tym, czy potrafimy oszukać los. A może jesteśmy skazani na "jak zawsze"? Miłoszewski mistrzowsko eksploruje nowy gatunek literacki, pokazując, że niezależnie od tego, czy bierze na warsztat horror, kryminał lub romans, zawsze umiejętnie przeplata osobiste losy bohaterów z historią Polski.


RECENZJA
Grażyna jest stara. Ma ponad siedemdziesiąt lat i czuje, że zmarnowała życie u boku Ludwika - nudziarza, z którym łączył ją świetny seks, a różniło wszystko pozostałe. Jej mąż również chciałby odzyskać młodzieńczy wigor i potencjał, za nic nie oddałby jednak lat spędzonych u boku Grażyny. Gdy w noc stanowiącą rocznicę ich pierwszego intymnego zbliżenia małżonkowie przenoszą się w czasie do 1963 roku, otrzymują szansę naprawienia dawnych błędów i właściwego pokierowania swoim życiem. Oboje z zapałem przystępują do działania, szybko też przekonują się, że ich poprzednie życie może i obfitowało w problemy związane z codzienną egzystencją w Polsce Ludowej, nie było jednak tak nieudane jak myślała Grażyna. 

Zygmunt Miłoszewski po raz kolejny występuje w roli terapeuty leczącego, a przynajmniej diagnozującego stan psychiczny Rzeczpospolitej Polskiej (nie do końca wiadomo, której z kolei, wiele wskazuje jednak na czwartą).  Rozpoznanie jest proste: nadmiar polskości w żywej tkance narodu. Jak zawsze to nic innego jak wiwisekcja polskiej duszy, obnażająca zarówno zalety, jak i wady nadwiślańskiego charakteru narodowego, z przewagą tych drugich niestety. Owej wiwisekcji Zygmunt Miłoszewski dokonuje na przykładzie Grażyny i Ludwika - znudzonego sobą, a jednak nie mogącego żyć bez siebie małżeństwa. Para ta stanowi personifikację dwoistości charakteryzującej polską naturę, z jednej strony marzącą o zbliżeniu z Zachodem i przynależności do wielkiego świata, z drugiej zaś kurczowo czepiającej się tradycji, choćby i tej przaśnej i niezbyt chwalebnej. Miłoszewski pokazuje Polaków jako naród, któremu historia nieźle dała w kość, i który wciąż nie potrafi się z tych licznych traum wykaraskać psychicznie. A jednocześnie naród żyjący wspomnieniem dawnej świetności - Rzeczpospolitej od morza do morza, przywiązany do szlacheckiej wolności i pełen nie do końca uzasadnionej buty. W najnowszej powieści autor wykreował alternatywną wizję historii Polski, w której zaraz po wojnie wpływy zyskała Francja, a nie ZSRR. Przywódcą państwa jest Eugeniusz Kwiatkowski, weterani Armii Krajowej walczą w Algierii wspomagając francuskie wojska kolonialne, Edward Gierek natomiast stoi na czele ksenofobicznej Unii Słowiańskiej. Polska otrzymała od Miłoszewskiego drugą szansę, tyle tylko, że jaki Polak jest to każdy widzi... Tak więc Rzeczpospolita kończy jak zawsze, choć mogło być tak pięknie. A przynajmniej lepiej. Akcja Jak zawsze toczy się w przeszłości, sporo w niej jednak odniesień do Polski anno domini 2017, rządzonej przez populistów, nienawidzącej obcokrajowców, duszącej się w oparach smogu i posmoleńskiej rzeczywistości. Sporo w tej diagnozie goryczy i rozczarowania, nie zawsze dobrze ukrytej pod komediowym płaszczykiem. Owszem, owe analogie często podane są w mało subtelny, bezpośredni sposób, w niczym nie przeszkadza to jednak w odbiorze całości. Jak zawsze jest bowiem przede wszystkim komedią, choć z wyraźną nutą goryczki. 

Najnowszą powieść Zygmunta Miłoszewskiego można również odczytywać nieco bardziej dosłownie, jak klasyczną obyczajówkę, w której motywem przewodnim jest jakże ludzkie pragnienie nowego początku. Kto z nas nie marzył o drugim podejściu? Kto nie mówił: gdybym mógł zrobić to jeszcze raz... w przekonaniu, że tym razem nie popełniłby błędów, działałby właściwie i realizował marzenia? Kto nie tęskni za latami młodości, gdy świat zdawał się stać otworem, gotów spełniać każdą naszą zachciankę? Gdy głowa pełna była marzeń, które dorosła rzeczywistość zapędziła do kąta i pokryła kurzem. Miłoszewski zdaje się przestrzegać przed takimi złudnymi marzeniami, pokazując że mogą one zniszczyć nawet naprawdę udane życie. I że często snute są na wyrost, bez głębszej refleksji, człowiek już tak bowiem ma, że musi narzekać i widzieć trawę zawsze zieleńszą w ogrodzie sąsiada niż we własnym. Gdyby rzeczywiście otrzymał jednak szansę na nowy początek i tak postąpiłby jak zawsze. I byłby z tego zadowolony. 

Jak zawsze to także istotny głos w kwestii praw kobiet, która w ostatnich miesiącach nabrała wyjątkowej wagi. Cieszy, że głos ten zabiera mężczyzna, zwłaszcza że robi tak dobrze. Zygmunt Miłoszewski otwarcie mówi o kobiecej seksualności - pragnieniu erotycznego spełnienia, wadze przykładanej do jakości intymnego pożycia, potrzebach niekiedy przewyższających męskie. A także o macierzyństwie, które nie zawsze przynosi życiową satysfakcję, bycie kobietą urodzoną nad Wisłą nie oznacza bowiem bycia Matką Polką. Niby oczywiste, a jednak jak pokazują wydarzenia na rodzimej scenie politycznej, warte przypominania. Poprzez szkołę, w której pracuje Grażyna, Miłoszewski przedstawia zresztą marzenie polskiego prawicowca - miejsce hodowania kobiet całkowicie poddanych mężczyźnie, wychowywanych na domowe niewolnice, chyba tylko przez przypadek nazywane żonami. 

Zygmunt Miłoszewski po raz kolejny udowodnił, że gatunki literackie nie mają dla niego znaczenia, i równie dobrze czuje się w powieści kryminalnej, horrorze, sensacji, jak i obyczajówce. Jak zawsze to powieść świetnie napisana, przesycona charakterystycznym dla autora poczuciem humoru, pikantna, lecz nie wulgarna, dostarczająca sporej dawki zabawy, ale i zmuszająca do myślenia. Nad sobą samym, mijającym czasem i społeczno-politycznej rzeczywistości Rzeczpospolitej Polskiej. To literatura rozrywkowa z najwyższej półki. Oby więcej takich, i oby Zygmunt Miłoszewski nie kazał nam czekać na kolejną powieść następnych trzech lat. 

Blanka Katarzyna Dżugaj

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook