Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

19.10.2020, 01:52
  • Autor Rowling J.K.
  • Tłumaczenie Polkowski Andrzej
  • Wydawnictwo Media Rodzina
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2017-10-03

OCENA

Harry Potter i więzień Azkabanu (wydanie ilustrowane)

Harry Potter i więzień Azkabanu (wydanie ilustrowane)

Jima Kaya nie trzeba już pottermonaniakom przedstawiać - po znakomicie przyjętych dwóch pierwszych częściach cyklu o młodym czarodzieju przyszedł czas na kolejny tom z ilustracjami brytyjskiego grafika.
 
Harry z utęsknieniem wypatruje końca wakacji i powrotu do Hogwartu. Zanim to jednak nastąpi, musi spędzić przykre chwile w towarzystwie Dursleyów i siosty wuja Vernona, ciotki Marge. Jakie komplikacje wywoła jej wizyta? Dlaczego powrót do szkoły będzie pełen niespodzianek? Jaką tajemnicę skrywa nowy nauczyciel obrony przed czarną magią? I najważniejsze ? kim jest tytułowy więzień i co łączy go z Harrym?
 
Wydanie zostało przejrzane i poprawione przez tłumacza, Andrzeja Polkowskiego.

RECENZJA

Kolejny tom Harrego Pottera z ilustracjami wykonanymi przez Jima Kay'a, który idealnie wpisał się w klimat serii i został przyjęty przez rzesze czytelników. Ciężko wpisać się w klimat tak świetnej i znanej serii. Ciężko zadowolić fanów, którzy pewnie znają każdy szczegół, każdego tomu, a także bohaterów i każde wydarzenie lepiej, niż sama autorka książek. Mimo wszystko Jim Kay zaskoczył wszystkich przy Kamieniu Filozoficznym i wszyscy fani, w tym i ja zapragnęli więcej. Drugi tom był zwieńczeniem ogromu oczekiwania i chociaż odrobinkę zawiódł fanów z uwagi na powtarzające się ilustracje, dalej spełniał wymagania i sprawił im ogrom radości. Sama zaczytywałam się bez tchu po raz kolejny w Komnacie Tajemnic i podziwiałam kolejne, misternie narysowane ilustracje.
 
Tym razem przyszedł czas na Więżnia Azkabanu. Dość wygórowane oczekiwania, chociaż wiadomo już, na co stać Jima i otrzymaliśmy z jednej strony to, czego oczekiwaliśmy i to, co było zaprezentowane w poprzednich tomach, tak samo dobre i tak samo trafne jak wcześniej, jednak pozostał drobny niesmak. Ale o tym opowiem za chwileczkę. 
 
Przypomnę tylko, że Więzień Azkabanu to trzeci tom przygód Harrego Pottera, w którym po raz kolejny Harry oczekuje powrotu do szkoły magii i czarodziejów, w której dalej będzie mógł uczyć się teorii i praktyki magii. Jak już wiemy, wakacje spędza ze swoim wujostwem, którego nienawidzi i z utęsknieniem upatruje powrotu do szkoły. Z powodu pewnych wydarzeń, Harry zmuszony jest użyć magii w świecie mugoli, a jak wiemy, sztuka czarowania tam jest zabroniona. Ucieka więc z domu bojąc się konsekwencji. Zamieszkuje w Dziurowym Kotle, gdzie zostaje odwiedzony przez Korneliusza Knota. Kim jest więc Więzień Azkabanu? Uciekinier, Syriusz Black, który z nieznanego powodu, pragnie się z Harrym skontaktować i go odnaleźć.
 
Historia sama w sobie, poza tym, że została przejrzana przez tłumacza i poprawiona, nie zmieniła się w żaden sposób. Dlatego pod względem treści czeka nas ta sama przygoda, jaka czekała nas wcześniej. Tym razem jednak, jak to w wersjach ilustrowanych otrzymujemy sporej wielkości księgę, z przepięknymi ilustracjami, która obrazuje kolejne wydarzenia, postaci i stworzenia. Ostatnio doszłam do wniosku, że jest to w sumie idealne rozwiązanie na czytanie z dziećmi. Możemy rozłożyć książkę na kolanach, czytać kolejne zdania a dziecko, siedzące koło nas, śledzi wydarzenia, obserwując dodatkowo piękne, kolorowe ilustracje.
 
Co jest więc nie tak z tym wydaniem? Nie jest to AŻ TAK dotkliwe, jednak z każdym tytułem jest coraz więcej powtarzających się ilustracji i w Więżniu Azkabanu jest to rzeczywiście dużo bardziej dostrzegalne, aniżeli w Komnacie Tajemnic. Sama nadal jestem oczarowana i zakochana w takim wydaniu książki i upatruję już kolejnego tomu, ale rzeczywiście, wolałabym poczekać nawet dodatkowe 3/4 miesiące na kolejny tom, otrzymując większą liczbę niepowtarzalnych ilustracji, aniżeli kosztem ich ilości i wyjątkowości, otrzymać książkę wcześniej.
 
Uważam jednak, że jest to świetna gratka dla każdego fana serii, sama z utęsknieniem wypatruję kolejnego ilustrowanego tomu i z dumą postawiłam wszystkie trzy, wydane już książki na swojej półce. Serdecznie je wszystkim polecam, nie wyobrażam sobie, żeby fan do nich chociażby nie zajrzał, ale po cichu liczę, że tom czwarty, który swoją objętością już dość mocno odbiega od pierwszych trzech tomów, zaskoczy nas ilością, jakością i wyjątkowością kolejnych ilustracji.
 
Paulina Chmielewska

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT