PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

9.05.2018, 11:48
 • Autor Yong Ed
 • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Data premiery 2018-03-21
 • Liczba stron 368

OCENA

Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Poznaj ogromne znacznie mikroskopijnych organizmów!

Oto zupełnie nowe spojrzenie na życie na Ziemi! Mikrobiom, najstarsze i najmniejsze organizmy na świecie, długo postrzegano tylko jako niebezpieczne bakterie. Gdy niedawno ukazał się naukowcom w całej swej złożonej istocie, natychmiast stał się jednym z najważniejszych tematów współczesnych badań.

Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie. Mikroorganizmy trawią nasze jedzenie, uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami, a nawet potrafią kierować naszym zachowaniem! Dzięki tej pasjonującej książce nie będziecie patrzeć na ludzi i zwierzęta jak na osobne organizmy, lecz jak na współzależne miliony mikroskopijnych bytów.

 • Dlaczego pewien gatunek kałamarnicy nie rzuca cienia?
 • Jaki jest związek między mikrobiomem w przewodzie pokarmowym a chorobami psychicznymi?
 • W jaki sposób bakteria może zmienić płeć niektórych owadów?


RECENZJA
?Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem? to książka skierowana do zwykłego czytelnika, który wie raczej niewiele o świecie mikroorganizmów, a Ed Young w sposób bardzo przystępny, a także zabawny, stara się mu go przybliżyć. Niestety nasze pojęcie o tych maleńkich osobnikach zwykle ogranicza się do pustoszących nasze układy zarazków, podczas gdy większość z nich jest pożyteczna dla człowieka. Bez nich nasz (i nie tylko nasz) gatunek po prostu by nie istniał.

Autor zdaje sobie sprawę z niechęci zwykłego czytelnika do literatury naukowej, wobec czego postanowił skomplikowane mechanizmy przedstawić w sposób niezwykle zrozumiały i lekki przede wszystkim. Używa żartów i anegdot, a także wielu zabawnych porównań, które pozwalają na lepsze zapamiętanie przekazywanych informacji. Czytelnik łatwiej kojarzy konkretną ciekawostkę z komiczną sytuacją i dzięki temu na zawołanie może ją wydobyć z pamięci. To jedna z najbardziej efektywnych metod nauki i - co oczywiste - najbardziej przyjemna. 

Nawet wydawnictwo zadbało o to, by ?Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem? pod względem wydania nie kojarzyło się z nudnymi podręcznikami i trudnymi w odbiorze książkami popularnonaukowymi. Wesoła i niezwykle kolorowa okładka cieszy oko, a także zdecydowanie przyciąga wzrok, w ten sposób podkreślając złamaną przez Younga konwencję.

Sam początek może niestety odrobinę nudzić, ponieważ autor stara się przybliżyć czytelnikowi historię badań nad mikroorganizmami i większe osiągnięcia. Oczywiście jest to ciekawy temat, jednak ciągnięty przez kilkadziesiąt stron może trochę męczyć. 

Young ukazuje bogactwo świata mikroorganizmów, a także ich wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Uświadamia, że bez nich nic nie przetrwa. To dzięki nim świat nie zamienił się jeszcze w jedno ogromne wysypisko śmieci, to dzięki nim możemy przetrwać różne choroby i w końcu to dzięki nim żyjemy. Uczy, że każdy z nas posiada kompletnie inny mikrobiom - nawet każda część naszego ciała posiada swój własny, podczas gdy my kompletnie nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Czytelnik dzięki tej książce wkroczyć może do niesamowicie różnorodnego i kolorowego świata, który żyje w symbiozie praktycznie z każdym organizmem na ziemi.

Tego typu książka nie jest jednorazową przygodą - można do niej wracać po kilku latach i to wiele razy. Z pewnością przy każdym spotkaniu z nią uda się nam wychwycić coś nowego, zobaczyć niewidoczne wcześniej powiązania i wysunąć nowe wnioski. Widać, że w ?Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem? włożono ogrom serca i pracy. 

Katarzyna Zabłotna

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook